Jak radzić sobie z kacem
Na drugi dzień po imprezie bardzo ciężko zmusić się do podjęcia jakiejkolwiek większej aktywności. Niemniej warto to zrobić, ponieważ wysiłek fizyczny pomoże nam skutecznie rozprawić się z kacem | fot.: Fotolia

Jak zadbać o swój organizm po szampańskiej imprezie? Sprawdzone sposoby na kaca

Rodzinne imprezy, spotkania ze znajomymi, taneczna zabawa do białego rana – takim okazjom z reguły towarzyszy alkohol, który daje o sobie znać bardzo wyraźnie następnego dnia. Zjawisko to, powszechnie nazywane kacem, charakteryzuje się nieprzyjemnymi i uciążliwymi objawami. Należą do nich, między innymi, mdłości, bóle głowy, wymioty, uczucie suchości w ustach. Jak zadbać o swój organizm po wypiciu sporej ilości alkoholu? 

Dieta to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie może być dla nas bardzo skutecznym, a do tego naturalnym lekarstwem. Jest tak również w przypadku kaca, którego objawy mogą zostać zniwelowane, gdy będziemy wybierać produkty, które pomogą naszemu organizmowi w strawieniu alkoholu. Poranek po szampańskiej zabawie warto zacząć od śniadania w postaci jajecznicy. Jajka zawierają duże ilości wapnia i skutecznie pomagają przy problemach żołądkowych związanych ze spożyciem alkoholu. Jako napój polecane jest espresso z dodatkiem soku z cytryny, które znacząco pobudzi nasz organizm do działania, a przy tym jest pomocne w walce z dokuczliwym bólem głowy. W ciągu dnia należy pić duże ilości wody, gdyż napoje alkoholowe bardzo odwadniają nasz organizm. Oprócz wody polecany jest również sok z pomidorów zawierający duże ilości potasu oraz woda po kiszonych ogórkach i sok z cytryny – ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C. Warto zjeść także kilka kawałków czekolady, by podnieść poziom cukru we krwi i uzupełnić magnez.

Ruch i wysiłek fizyczny

Na drugi dzień po imprezie bardzo ciężko zmusić się do podjęcia jakiejkolwiek większej aktywności. Niemniej warto to zrobić, ponieważ wysiłek fizyczny pomoże nam skutecznie rozprawić się z kacem. Możemy, na przykład, wybrać się na dłuższy spacer lub przebieżkę po lesie – dotlenimy w ten sposób nasz organizm. Wraz z potem, towarzyszącym aktywności fizycznej, pozbędziemy się również toksycznych związków pozostałych po niedawnej zabawie alkoholowej. Z tych samych względów polecane jest również odwiedzenie sauny lub kąpiel w jacuzzi.

Pomocne środki farmakologiczne

W aptekach dostępny jest spory wybór środków farmakologicznych, które znacząco mogą nam ułatwić walkę ze złym samopoczuciem na kacu. Zawierają one w swoich składach zwiększone dawki witaminy C, glukozy oraz związków chemicznych, które pomagają w usunięciu alkoholu z organizmu. Również tabletki na ból głowy mogą okazać się nieocenionym wsparciem, ponieważ charakteryzują się one działaniem przeciwzapalnym, a co za tym idzie leczą kaca.

Warto zadbać o swój organizm już przed imprezą, na której zamierzamy pić alkohol. Należy pamiętać, by wcześniej zjeść kaloryczny, tłustszy niż zwykle posiłek, a także wzbogacić go o wypicie, na przykład, szklanki wody po kiszonych ogórkach. Tłuszcz znacząco spowolni wchłanianie alkoholu, a witamina C pomoże przy wydaleniu jego związków z organizmu. Dzięki takim zabiegom profilaktycznym, możemy znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie następnego dnia po spożyciu trunków. Stosując się do powyżej wymienionych porad, sprawimy, że nasz organizm szybko wróci do formy, a co za tym idzie będziemy mieć energię na codzienne aktywności.

AWA

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *