mężczyzna wpatrzony nocą w ekran smartfona
Syndrom widzenia komputerowego może prowadzić do niewyraźnego widzenia, suchych oczu, bólów oczu i bólów głowy | fot.: stock.adobe.com

Jak ekrany smartfonów i komputerów wpływają na nasz wzrok?

Wraz ze wzrostem wykorzystania smartfonów w naszym codziennym życiu, wiele osób zaczęło pytać: „Czy korzystanie z telefonu komórkowego może spowodować uszkodzenie oczu?”. Podczas gdy wpływ mobilnych ekranów na oczy jest nadal badany, istnieją pewne zagrożenia dla zdrowia, które są już ugruntowane. Dowiedz się, czy jesteś narażony na ryzyko uszkodzenia oczu w wyniku używania telefonów komórkowych i co możesz zrobić, aby chronić swoje wzrok.

Telefony komórkowe i problemy ze wzrokiem

Przeciętny człowiek patrzy na swój smartfon 150 lub więcej razy dziennie. Wszystko to, co wiąże się z częstym korzystaniem z telefonu, komputera i oglądaniem telewizji, może prowadzić do nadwyrężenia oczu, problemu zdrowotnego oczu, który w tym kontekście często nazywany jest Zespołem Widzenia Komputerowego.

Przewiduje się, że 2 na 3 Amerykanów będzie odczuwać obciążenie oczu spowodowane nadmiernym korzystaniem z telefonu. Syndrom widzenia komputerowego może prowadzić do niewyraźnego widzenia, suchych oczu, bólów oczu i bólów głowy. Oto główne powody, dla których zmęczenie oczu spowodowane korzystaniem z telefonu może być przyczyną tych objawów:

  • Mniej mrugnięć: Mruganie pomaga oczom w redystrybucji wilgoci, chroniąc je przed wysychaniem, a także działa jako naturalna obrona przed nadmierną ekspozycją na zewnętrzne elementy, takie jak kurz i światło słoneczne. Powinieneś mrugać około 15 razy na minutę. Liczba ta spada o połowę, gdy patrzysz na swój smartfon, dając oczom znacznie mniej czasu na odzyskanie sił.
  • Mrużenie: Może nie masz nic przeciwko czytaniu mniejszego tekstu na ekranie smartfona, ale twoje oczy na pewno mają. Mrużenie oczu patrząc na niewielki tekst, czy film działa na mięśnie wokół oczu, szyi i ramion, a także jest główną przyczyną zmęczenia oczu i nieostrego widzenia.
  • Nadmierny blask: Nasze oczy nie są przeznaczone do długotrwałego patrzenia bezpośrednio na światło, dlatego też odblaski od światła ekranu Twojego telefonu komórkowego mogą powodować zmęczenie oczu. Używanie telefonu w ciemności do sprawdzania e-maili lub mediów społecznościowych tylko pogarsza te negatywne warunki.

Niebieskie światło i zwyrodnienie plamki

Bardzo wstępne badania z Uniwersytetu w Toledo ostrzegają, że niebieskie światło emitowane przez nasze urządzenia może zwiększać przypadki zwyrodnienia plamki. Zwyrodnienie plamki pojawia się, gdy komórki fotoreceptorów naszego oka mają umrzeć. Według oświadczenia Uniwersytetu w Toledo, niebieskie światło z naszych telefonów wyzwala cząsteczkę oka zwaną siatkówką, która z kolei tworzy reakcje chemiczne uszkadzające i zabijające komórki fotoreceptorów.

Przedstawiciele Uniwersytetu w Toledo twierdzą, że niebieskie światło emitowane przez nasze urządzenia może nie być wystarczająco silne, aby spowodować ekstremalne uszkodzenie naszego wzroku. Słońce produkuje również niebieskie światło w znacznie większym stopniu i jest zdecydowanie głównym kandydatem do powodowania zwyrodnienia plamki.

Problemy zdrowotne powodowane przez smartfony mogą nie kończyć się na zmęczeniu oczu. Badania wykazały, że spędzanie czasu na telefonie komórkowym przed snem może zmniejszyć produkcję melatoniny, utrudniając Ci sen. Korzystanie z telefonu komórkowego powoduje również problemy z plecami i szyją (od pochylania się nad telefonem) oraz powtarzające się urazy spowodowane stresem w rękach (a w szczególności w kciukach).

DSK

About admin

Check Also

trening w domu

Trendy w domowym fitnessie – jak ćwiczyć skutecznie w domu

Domowy fitness zyskuje na popularności, stając się przystępną i atrakcyjną opcją dla wielu osób ceniących …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *