alkohol dla starszych ludzi
Wraz z wiekiem ludzki organizm potrzebuje coraz więcej czasu, by przetrawić alkohol, co oznacza, że pozostaje w ciele przez dłuższy czas | fot.: Fotolia

Czy alkohol bardziej szkodzi starszym ludziom?

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez specjalistów od uzależnień z Uniwersytetu w Ohio seniorzy są bardziej podatni na popadnięcie w alkoholizm. W poniższym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu oraz postaramy się wytłumaczyć, dlaczego osoby starsze nie powinny nadużywać alkoholu.

Starsi ludzie piją z innych powodów

Wraz z wiekiem ludzki organizm potrzebuje coraz więcej czasu, by przetrawić alkohol, co oznacza, że pozostaje w ciele przez dłuższy czas. Zmniejsza się też jego tolerancja, a więc szybciej się upijamy. Starzenie się zmienia powody, dla których pijemy. Gdy jesteśmy młodzi, spożywamy alkohol głównie w celach towarzyskich. Starsi ludzie częściej natomiast sięgają po „procenty”, by złagodzić samotność, smutek i nudę. Ryzyko zostania alkoholikiem jest większe w przypadku kobiet niż mężczyzn.

Szkodliwość alkoholu u seniorów

Alkohol krąży w ludzkim krwiobiegu nawet na kilkanaście godzin po jego spożyciu. Powoduje zaburzenia koordynacji oraz oceny sytuacji. Jest to szczególnie groźne w przypadku osób starszych, dla których każda utrata równowagi może skutkować bardzo groźnym dla zdrowia upadkiem.

Seniorzy przyjmują z reguły więcej leków niż osoby młode. Niektóre z medykamentów mogą wchodzić w reakcję z alkoholem, przez co ich siła działania spada lub wzrasta. Mowa tu między innymi o aspirynie, paracetamolu i tabletkach nasennych. Spożywanie alkoholu wraz z lekami może wywołać niepożądane skutki u osób w każdym wieku, choć u starszych ludzi jest jeszcze bardziej niebezpieczne.

Alkohol może pogłębiać choroby

Alkohol może pogorszyć takie problemy zdrowotne, jak cukrzyca, nadciśnienie, udar, osteoporoza oraz choroby wątroby. Regularne nadużywanie alkoholu przez osoby starsze zwiększa szansę na wywołanie depresji, myśli samobójczych oraz demencji. Częste zaglądanie do kieliszka wpływa też na zaburzenia funkcji seksualnych, które u osób starszych i tak nie zawsze działają prawidłowo.

Bezpieczne spożywanie alkoholu w podeszłym wieku

Granice pomiędzy bezpiecznym, umiarkowanym i nadmiernym spożywaniem alkoholu różnią się dla każdej osoby. Warto kierować się zasadą zachowania rozsądku i umiaru w piciu oraz uważnie przyjrzeć się sposobowi, w jaki spożywamy alkohol. Można też zadać sobie pytanie, czy alkohol powoduje jakiekolwiek problemy życiowe. Jeśli negatywnie wpływa na zdrowie, związek, emocje czy codzienne funkcjonowanie, oznacza to, iż spożywamy go zbyt dużo, lub zbyt często.

Przeciętny senior nie powinien spożywać więcej niż siedem drinków w ciągu tygodnia i nie więcej niż trzy w ciągu jednego dnia. Badania wykazały, że nie mniej niż u 98% osób stosujących się do tych zaleceń rozwija się problem z alkoholem. Zaleca się, by seniorzy zachowywali umiar w piciu na spotkaniach towarzyskich oraz pamiętali o spożywaniu posiłków podczas picia, by obniżyć szczytowy poziom alkoholu w organizmie.

Nadmierne spożywanie alkoholu nigdy nie wyjdzie nam na zdrowie, jednak może być szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Seniorzy są bardziej podatni na uzależnienia, a stan ich zdrowia często nie pozwala na efektywne pozbywanie się alkoholu z organizmu.

KGR

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *