dziewczyna przed lustrem
Dbanie o swoją skórę to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Jak rozpoznać swój typ skóry i zacząć stosować odpowiednie kosmetyki?

Jak prawidłowo zadbać o swoją skórę? Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dopasować codzienną pielęgnację, odpowiednie preparaty do swojego typu skóry. Co warto więc wiedzieć o swojej cerze?

Jakie czynniki wpływają na stan naszej skóry?

Dbanie o swoją skórę to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Jej stan bowiem bardzo często oddaje tak naprawdę wiele czynników, jakie składają się na sprawne funkcjonowanie organizmu. To w jaki sposób się odżywiamy, ile pijemy wody, w jakim klimacie czy środowisku mieszkamy – wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na to, jak wygląda później nasza cera. Dodatkowo warto pamiętać również o tym, że każdy posiada nieco inny rodzaj skóry. Jedni zmagają się z cerą przetłuszczającą się, skłonną do powstawania licznych zaskórników i wyprysków, inni posiadają cerę mieszaną, jeszcze inni zmagają się z problemami skóry atopowej, która wymaga solidnego nawilżania. Dlatego też, aby móc wychodzić naprzeciw wymaganiom swojej skóry i w odpowiedni sposób o nią zadbać, warto w pierwszej kolejności rozpoznać, jaki jej rodzaj posiadamy, aby później móc używać preparatów dostosowanych właśnie dla nas. Jak rozpoznać swój typ skóry?

Zmienny typ skóry – jak dobrać odpowiednią pielęgnację?

Przede wszystkim kluczowa jest tutaj obserwacja. Oczywiście istotne jest również to, że skóra w różnych fazach życia może zmieniać swoją specyfikę, a więc także rodzaj pielęgnacji powinien wówczas dostosowywać się do niej. W okresie dorastania, kiedy gospodarka hormonalna może ulegać dużym wahaniom, skóra często wydziela zdecydowanie więcej łoju, co generuje powstawanie zmian skórnych. Często pojawiają się wypryski i ślady po nich. Skóra przetłuszcza się, a łój gromadzi się w porach. Dlatego właśnie wtedy kluczowe jest postawienie na kosmetyki, które będą oczyszczać skórę, niwelować podrażnienia, nawilżać ją, jednocześnie normalizując wydzielanie sebum oraz pracę gruczołów. Bardzo często wraz z wiekiem, kiedy przejdziemy już okres dorastania skóra normalizuje się lub ewoluuje w kierunku mieszanej czy naczynkowej z wyraźną strefą T. Z kolei w okresie przekwitania skóra stać się może wrażliwa i cienka. Wówczas – na każdym etapie warto dobrze dobrać kosmetyki do indywidualnych potrzeb.

Oczyszczanie skóry – jakie preparaty warto stosować?

Niezależnie jednak od tego, z jakim jej typem mamy osobiście od czynienia, dobrze jest w każdym przypadku stosować od czasu do czasu peelingi oczyszczające. W przypadku cery suchej lub płytko unaczynionej będą to łagodniejsze formy oczyszczania w postaci peelingów enzymatycznych. Także częstotliwość stosowania takich kosmetyków będzie zdecydowanie rzadsza, niż w przypadku cery tłustej lub mieszanej. Tutaj niejednokrotnie peeling enzymatyczny może okazać się zbyt słaby, jeśli chodzi o dogłębne oczyszczanie porów. Dlatego dobrze jest stosować w tym przypadku peelingi z zawartością kwasów. Tego rodzaju preparaty pozwolą przywracać skórze naturalny blask i regulować wydzielanie sebum. Dbanie o cerę to innymi słowy przyglądanie się jej i odpowiadanie na wymagania. Jeśli dodatkowo uda nam się wprowadzać do codziennej diety więcej warzyw, owoców czy wody, wówczas z pewnością także nasza skóra odczuje tę pozytywną zmianę.

NBL

About admin

Check Also

pielęgnacja brwi permanentnych

Makijaż permanentny i co dalej?

Makijaż permanentny brwi to zabieg kosmetyczny, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie gojenia, aby osiągnąć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *