problem z rozstępami
Rozstępy pojawiają się, gdy nasze ciało z jakiegoś powodu zbyt szybko rośnie. Skóra nie potrafi wystarczająco się naciągnąć, by nadążyć za zmianami | fot.: Fotolia

Czy można pozbyć się rozstępów?

Jeśli masz rozstępy, prawdopodobnie marzysz o ich zniknięciu. Te linie i rowki na twojej skórze nie są groźne dla zdrowia, lecz w większości przypadków nie dodają też urody. I choć tak naprawdę nie da się ich usunąć na zawsze, to z czasem mogą stać się mniej widoczne przez zastosowanie niektórych zabiegów i kosmetyków.

Skąd biorą się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się, gdy nasze ciało z jakiegoś powodu zbyt szybko rośnie. Skóra nie potrafi wystarczająco się naciągnąć, by nadążyć za zmianami. Za elastyczność skóry odpowiada przede wszystkim kolagen. Jeśli jest go zbyt mało, skóra staje się nierozciągliwa, w efekcie czego pęka i tworzą się na niej rozstępy.

Rozstępy mogą pojawiać się z powodu:

  • Szybkiego przyrostu wagi
  • Dojrzewania i szybkiego wzrostu
  • Ciąży
  • Operacji powiększenia piersi
  • Uprawiania kulturystyki
  • Zażywania sterydów lub leków na ich bazie
  • Chorób takich jak zespół Cushinga i zespół Marfana
  • Skłonności genetycznych

U kogo pojawiają się rozstępy?

Rozstępy częściej pojawiają się u kobiet, zwłaszcza podczas ciąży. Skóra rozciąga się, gdy rośnie brzuch. Na pojawianie się rozstępów ma wpływ także rosnący poziom hormonów w „stanie błogosławionym”. Niekiedy znikają po powrocie do normalnej wagi. Rozstępy mogą pojawiać się też u mężczyzn, zwłaszcza tych otyłych oraz uprawiających sporty siłowe.

Rozstępy – w jakich miejscach się pojawiają?

Re nieestetyczne linie pojawiają się w wielu miejscach na ciele i przyjmują różne kolory. Na początku mają lekko siny, różowy lub czerwony kolor, po czym zmieniają się z czasem w blade, przypominające blizny kreski. Rozstępy mogą pojawiać się na ramionach, plecach, piersiach, pośladkach, biodrach, udach i brzuchu.

Jak usunąć rozstępy? Skład kosmetyków na rozstępy

W ukrywaniu rozstępów pomocny może być makijaż ciała. Na drogeryjnych półkach można znaleźć mnóstwo kremów, maści i olejków na rozstępy, niestety nie wszystkie z nich są skuteczne.

Tretinoina – pochodna witaminy A, której używa się także do leczenia trądziku i wygładzania zmarszczek. Tretinoina może pomóc w wygładzeniu świeżych rozstępów, choć niekiedy powoduje zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Centella Asiatica (wąkrota azjatycka) – olej z wąkroty wspomaga komórki w ciele odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu i budowy tkanki skórnej. Występuje w wielu kremach na rozstępy, choć dowody jej skuteczności są znikome.

Olej z gorzkich migdałów – niektóre badania wykazały skuteczność oleju z gorzkich migdałów w wygładzaniu rozstępów.

Masło kakaowe, shea, oliwa z oliwek, witamina E i inne substancje nawilżające – udowodniono działanie tych substancji na nawilżanie i wygładzanie skóry, co może mieć wpływ na widoczność rozstępów.

Usuwanie rozstępów – zabiegi

Istnieje kilka metod na pozbycie się rozstępów poprzez wykonywanie pewnych zabiegów mających na celu wzmożenie produkcji kolagenu.

Impulsowa terapia laserowa – bezpośredni kontakt wiązki laserowej z komórkami skóry. Pomaga wygładzić świeże rozstępy koloru fioletowego lub różowego.

Laser frakcyjny CO2 – to stosunkowo nowy zabieg, który pomaga w usunięciu starych, bladych rozstępów. Badania wykazują wyższą skuteczność lasera w porównaniu ze stosowaniem kwasu glikolowego i tretinoiny.

Mikrodermobrazja – ścieranie wierzchniej warstwy skóry przy użyciu małych kryształków.

Rozstępy to problem wielu kobiet. Można z nimi walczyć za pomocą masażu, kosmetyków i zabiegów laserowych. Należy pamiętać, iż łatwiej jest usunąć świeże, niż stare rozstępy.


KGR

About admin

Check Also

pielęgnacja brwi permanentnych

Makijaż permanentny i co dalej?

Makijaż permanentny brwi to zabieg kosmetyczny, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie gojenia, aby osiągnąć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *