Montaż wieszaka do telewizora
Jedną z najważniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać podczas zakupu uchwytu do telewizora jest tak zwany standard VESA. Jest to międzynarodowa skala, określająca jak duża jest odległość między otworami montażowymi w telewizorze | fot.: stock.adobe.com

Wybór uchwytów do telewizorów jest szeroki – jakie rozwiązania okażą się najlepsze dla Ciebie?

Zakup uchwytu do telewizora to pozornie nic trudnego, jednak w praktyce stajemy podczas niego naprzeciw kilku poważnych dylematów. Liczy się zarówno rodzaj ściany, na której chcemy powiesić urządzenie, jak i wysokość, na którą zamierzamy się zdecydować. Sprawdź o czym należy pamiętać przed zakupem takiego uchwytu. 

Czym jest standard VESA?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać podczas zakupu uchwytu do telewizora jest tak zwany standard VESA. Jest to międzynarodowa skala, określająca jak duża jest odległość między otworami montażowymi w telewizorze. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest sprawdzenie, jaki standard VESA jest obsługiwany przez nasze urządzenie. Najważniejsze, aby wymiary były identyczne zarówno w przypadku ekranu, jak i uchwytu. Wybór ten jest stosunkowo prosty, dlatego że większość uchwytów obsługuje kilka standardów VESA jednocześnie. Prawidłowo dobrany standard powinien zapewnić nam stosunkowo prosty i szybki montaż. O czym jeszcze należy pamiętać?

Wysokość zawieszenia telewizora

Na odpowiedni dla nas rodzaj uchwytu ma wpływ kilka czynników, między innymi to, na jakiej wysokości zamierzamy powiesi telewizor. Chociaż często można spotkać się z opinią, że najlepiej jest wieszać telewizor wysoko, może mieć to negatywne konsekwencje dla naszego komfortu i wzroku, szczególnie w małych pomieszczeniach. Eksperci rekomendują wieszanie ekranu na wysokości oczu –  w takim przypadku doskonale sprawdzą się uchwyty stałe. Jeżeli jednak decydujemy się na powieszenie telewizora wysoko (co ma swoje plusy, na przykład w dużym salonie), zdecydujmy się na uchwyt, który wyposażony jest w opcję regulacji pochylenia. Pozwoli to przechylić ekran lekko w dół i znacząco wpłynie na komfort oglądania. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie do dużych pomieszczeń, są uchwyty obrotowe, które pozwalają skierować ekran w tę stronę, w którą akurat jest nam najwygodniej patrzeć.

Pamiętaj o rozmiarze

W kwestii wyboru uchwytu rozmiar ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że nie każdy model uchwytu będzie pasował do każdego rozmiaru telewizora, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić obydwa parametry. Wystarczy pamiętać o tym, ile cali ma nasze urządzenie. Uchwyty zwykle dostosowane są do rozmiarów telewizora, dlatego jeżeli dysponujemy czterdziestocalowym ekranem, powinniśmy szukać uchwytu, który odpowiada tej wielkości. Warto jednak dać sobie pewien margines bezpieczeństwa w kwestii siły uchwytu. Najlepiej dać sobie przynajmniej dziesięć cali zapasu w tej kwestii. Dla przykładu – do czterdziestocalowego telewizora możemy spokojnie dokupić uchwyt, który wytrzyma obciążenie nawet pięćdziesięciocalowego sprzętu. Zapewni nam to pewność, że telewizor będzie trzymał się mocno. Ponadto w przyszłości nie będzie problemu podczas zmiany telewizora na większy. Pamiętajmy jednocześnie, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt duży uchwyt będzie wystawał zza telewizora, co może sprawiać wyjątkowo nieestetyczne wrażenie. Zbyt mały natomiast może okazać się niewystarczająco mocny.

MDZ

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *