czarne kości do gry na czarnym tle
Gry planszowe są wspaniałą formą rozrywki, ponieważ posiadają wiele walorów, nie tylko czysto zabawowych, ale i edukacyjnych oraz uspołeczniających | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko Chińczyk lub Monopoly, czyli kilka naprawdę ciekawych, oryginalnych i wciągających gier planszowych na chłodne wieczory

Gry planszowe przeżywają obecnie pewnego rodzaju drugą młodość. Jeszcze niedawno zapomniane, teraz szturmem zdobywają serca coraz większej liczby fanów, którzy chcą miło spędzić swój wolny czas lub zabawić się z rodziną czy przyjaciółmi. Jesienne i zimowe długie wieczory sprzyjają planszówkom, które są ciekawą alternatywą dla ślęczenia przed telewizorem.

Gry planszowe są wspaniałą formą rozrywki, ponieważ posiadają wiele walorów, nie tylko czysto zabawowych, ale i edukacyjnych oraz uspołeczniających. Są więc idealną formą spędzania wolnego czasu z dziećmi.  Obecnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo przeróżnych gier planszowych, zarówno dla dzieci jak i dorosłych oraz bez ograniczeń wiekowych. Do najpopularniejszych gier, w które mogą grać wszyscy, bez względu na wiek można na pewno zaliczyć Monopoly, ale nie jest to jedyna propozycja na świetną zabawę z planszówkami.

Mistakos

Mistakos, czyli walka o stołki to jedna z popularniejszych planszówek w kategorii zręcznościowej. W grze tej nie chodzi więc o szybkość ale o zręczne i precyzyjne ruchy oraz o skupienie gracza. Gra składa się z 24 krzesełek w 3 kolorach, a więc do rozgrywki potrzebne są trzy osoby.  Mistakos polega na ułożeniu wieży z krzeseł, ale tak aby tylko jedno z nich stało na blacie. Gracz może zahaczać swoje krzesełka o inne w dowolny sposób, tak aby konstrukcja utrzymała się jak najdłużej. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich krzeseł.

Taboo

Jest to gra towarzyszka dla osób powyżej 12 roku życia, ale istnieje również wersja Junior dla młodszych graczy. Do jej rozegrania potrzeba większej liczby osób, więc świetnie nadaje się na różnego typu imprezy, zarówno rodzinne jak i w gronie przyjaciół.  Grając w Taboo należy podzielić się na dwa zespoły, które będą rywalizować ze sobą o punkty. W każdej z rund jeden gracz z każdej drużyny bierze podstawkę zawierającą hasła i stara się opisać je swojej drużynie w jak najkrótszym czasie. Najważniejsze jest to, że nie może użyć pięciu słów „taboo” wymienionych pod hasłem. Nie jest to zadanie łatwe i często wymaga dużego sprytu, ale sprawia wszystkim dużo śmiechu.

5 sekund

Kolejna gra towarzyska, którą znaleźć możemy również w wersji Junior. W środku pudełka z grą odnajdziemy mały czasomierz, planszę oraz mnóstwo kart z pytaniami.  Gracz ma dokładnie 5 sekund na wymienienie trzech odpowiedzi do pytania typu „Wymień trzy imiona męskie na literę M”.  Poprawna odpowiedź pozwala na przesunięcie się po polach planszy. Wygrywa gracz, który szybciej dotrze do mety.

Powyższe gry są oczywiście jedynie przykładami najpopularniejszych planszówek na rynku. Oczywiście nie można zapomnieć o takich klasykach jak warcaby czy słynny chińczyk, których popularność wcale nie mija. Bardzo ciekawym pomysłem na długie, jesienne wieczory jest wspólne wykonywanie gier planszowych z dziećmi. Zajęcie takie niesamowicie rozwija kreatywność zarówno rodzica jak i dziecka, uczy cierpliwości i przestrzegania zasad.

MKA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *