router
Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest połączenie router - komputer. Prawidłowo powinien być połączony za pomocą kabla sieciowego, otrzymujemy go w zestawie od operatora z którym mamy podpisaną umowę na świadczenie usługi | fot.: stock.adobe.com

Speed testy i konfiguracje, czyli zadbaj o szybki, niezawodny internet

Korzystając z Internetu chcemy aby był on szybki oraz niezawodny. Wymaga to odpowiedniego ustawienia samego urządzenia, komputera oraz dzielących ich odległości.

Podczas gdy tracimy połączenie z Internetem jako użytkownik indywidualny staramy się dociec dlaczego, w firma jest inaczej, kwestia rozwiązana problemy zazwyczaj kończy się poprzez sprowadzenie informatyka.

Nie musiało by dojść do przerwania połączenia internetowego, spowolnienia łącza czy ponownego połączenia po kilkuminutowej przerwie. Odpowiednia konfiguracja umożliwia zniwelowanie niedogodności z połączeniem internetowym do minimum.

Podłączenie komputera do sieci przez router

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest połączenie router – komputer. Prawidłowo powinien być połączony za pomocą kabla sieciowego, otrzymujemy go w zestawie od operatora z którym mamy podpisaną umowę na świadczenie usługi. Jest to połączenie najbardziej pewne, gdzie prędkość jest osiągana maksymalnie dla łącza. Występuje najkrótsza droga między komputerem a routerem. Nie występują zakłócenia przy połączeniu oraz w przypadku utraty połączenia diagnostyka usterki jest łatwiejsza zarówno dla pomocy technicznej jak i partnera technicznego. W momencie skontaktowania się z operatorem usługi i niemożności rozwiązania problemu wzywany jest partner techniczny, który weryfikuje czy nie ma uszkodzenia między centralą połączoną z naszą siecią a routerem, najłatwiej odbywa się to poprzez połączenie przewodowe.

Jak sprawdzić prędkość routera wifi

Jeżeli nie mamy możliwości połączenia się przewodowo na przykład router i gniazdko telefoniczne są na piętrze a komputer na parterze. Stosujemy połączenie bezprzewodowe tzw. WiFi. Jest kilka uwarunkowań by działało stabilnie oraz przy zbliżonej prędkości świadczonej przez usługodawcę. Połączenie bezprzewodowe działa na tak zwanych kanałach. Opierają się one o dwie częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Najczęściej wykorzystana jest częstotliwość 2,4 GHz która składa się z 13 kanałów. Najmniejszy problem występuje w momencie kiedy korzystamy z WiFi w domu jednorodzinnym i jest ograniczona liczba użytkowników. Kanał dostosowuje się automatycznie lub ręczne testowanie na jakim kanale jest najlepsze połączenie. W tym przypadku wymagana jest wiedza na temat konfiguracji swojego routera, gdyż zmianę kanału pasma sieci bezprzewodowej zmienia się w konfiguracji urządzenia. Większy problem z siecią WiFi pojawia się u mieszkańców bloków. Ich urządzenia mogą działać na takim samym kanale jak nasze i następuje zakłócenie, jak powyżej można ręcznie sprawdzić gdzie jest stabilne połączenie lub automatycznie.

Sieć bezprzewodowa

Dodatkowo kwestią przy połączeniu sieci bezprzewodowej jest podobnie jak połączenie przewodowe odległość routera od komputera. Im dalej to następuje tym połączenie może być słabsze, mniejsza przepustowość łącza oraz rozłączanie. Należy nadmienić, że każde urządzenie elektryczne jak na przykład mikrofalówka, telewizor tworzą zakłócenia sieci bezprzewodowej więc również należy brać to pod uwagę. Przeszkody takie jak ściana, drzwi powodują także pogorszenie połączenia bezprzewodowego.

Częstotliwość 5 GHz znacznie lepiej sobie radzi z powyższymi przeszkodami. Dostępne są odpowiedni aplikacji czy to na smartfon z systemem Android czy na Windows by polepszyć jakość połączenia bezprzewodowego.

Polecam by sprawdzić jakość swojego połączenia Internetowego na różnych ustawieniach, wykonać test speed testem, podaje on kilka przydatnych informacji jak na przykład prędkość pobierania, wysyłania czy ping. Warto to przeanalizować i spróbować testować swoje połączenie bądź skontaktować się z wsparciem technicznym swojego operatora i sprawdzić połączenie między naszym domem lub blokiem a centralą.

 AŁO

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *