samochody używane
Niedoświadczeni klienci zwracają uwagę jedynie na jego powierzchowność, która często prezentuje się w sposób nienaganny. W związku z powyższym nie dajmy się zwieść pozorom i pomimo dobrego wyglądu pojazdu oraz zapewnień sprzedawcy, wybierzmy się z nim do warsztatu samochodowego | fot.: stock.adobe.com

Na co trzeba uważać przy zakupie samochodu używanego?

Zakup używanego samochodu śmiało możemy określić mianem przysłowiowej drogi przez mękę. Wynika to przede wszystkim z tego, że znalezienie wymarzonego egzemplarza to tylko połowa sukcesu. Dlaczego? Mianowicie dlatego, iż może okazać się, że jego stan pozostawia wiele do życzenia, co w konsekwencji powoduje, że wejście w jego posiadanie jest zwyczajnie nieopłacalne. W tym artykule powiemy sobie o tym, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas kupowania używanego samochodu. 

Po pierwsze uważnie czytaj ogłoszenia

Jak wiadomo, ogłoszenia o sprzedaży samochodu są wystawiane zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Głównym celem wyżej wspomnianych jest zachęcenie potencjalnego nabywcy do zakupu. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że znajdować się w nich będą same mocne strony pojazdu, a niekoniecznie informacje o jego słabościach. Dlatego też, jeżeli dana oferta będzie budziła nasze zainteresowanie, skontaktujmy się bezpośrednio z ogłoszeniodawcą i zadajmy mu kilka istotnych pytań. Oczywistym jest, że to co ważne należy zweryfikować w warsztacie samochodowym, nie mniej jednak już po samej rozmowie będziemy mogli wnioskować, czy sprzedawca w swoich odpowiedziach stara się podkoloryzować rzeczywistość, czy gra w tak zwane otwarte karty.

 Po drugie zweryfikuj dokładnie stan pojazdu

Poza samym wyglądem samochodu ważne jest również to, co znajduje się w jego wnętrzu, a konkretnie pod maską. Jak się okazuje, niektórzy sprzedawcy żerują na niewiedzy nabywców co do tego, jakie kwestie powinny być zweryfikowane podczas kupowania używanego samochodu. Niedoświadczeni klienci zwracają uwagę jedynie na jego powierzchowność, która często prezentuje się w sposób nienaganny. W związku z powyższym nie dajmy się zwieść pozorom i pomimo dobrego wyglądu pojazdu oraz zapewnień sprzedawcy, wybierzmy się z nim do warsztatu samochodowego. Pamiętajmy jednak o tym, aby wyżej wspomniany był wybrany przez nas, ponieważ niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy sprzedawca odsyła klienta do znajomego mechanika. I nie byłoby w tym oczywiście nic złego, gdyby wyżej wspomniany nie stwierdził, że samochód jest sprawny technicznie, co niestety mija się z prawdą. Oczywiście nie jest to reguła, jednak lepiej dmuchać na zimne. Pamiętajmy także o tym, aby przed zakupem samochodu wybrać się nim na jazdę testową, która pozwoli nam stwierdzić, czy w ogóle taki samochód nam odpowiada.

Po trzecie dopnij kwestie formalne na ostatni guzik

Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, że chcemy być nowymi właścicielami pojazdu z ogłoszenia, następnym krokiem jest załatwienie wszelkich formalności związanych z jego zakupem. Po pierwsze koniecznym będzie podpisanie umowy kupna- sprzedaży, a także pozyskanie od właściciela samochodu wszelkich niezbędnych dokumentów, jak choćby potwierdzenie sprowadzenia samochodu do Polski, jeżeli oczywiście było ono kiedykolwiek używane poza granicami kraju.

Pamiętajmy o tym, że zakup samochodu to jeden z poważniejszych wydatków. W związku z tym warto by było sprawdzić, czy będzie on w ogóle opłacalny. Miejmy na względzie fakt, że samo nabycie pojazdu to nie jedyne wydatki, jakie będziemy zobowiązani z tego tytułu ponieść. W związku z czym weźmy to pod uwagę, podczas planowania budżetu na zakup samochodu.

ABR

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *