akumulator w samochodzie
Akumulator w naszych pojazdach służy zapewnieniu energii elektrycznej naszego samochodu | fot.: stock.adobe.com

Jakie są rodzaje akumulatorów samochodowych, czym się charakteryzują oraz który z nich warto wybrać?

Każdy właściciel samochodu zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, iż w celu zapewnienia długowieczności naszego pojazdu niezbędne jest wykonywanie częstych i regularnych konserwacji oraz dbania i wiele jego elementów. Oczywistością jest, że niezbędne jest uzupełnianie płynów eksploatacyjnych, wymiana opon oraz dbanie o takie podzespoły jak klocki hamulcowe i układ kierowniczy. Wielu z nas jednak zapomina o jakże istotnym elemencie każdego pojazdu, jakim jest akumulator. Do czego służy akumulator i jakie są jego rodzaje?

Do czego służy akumulator w samochodzie?

Akumulator w naszych pojazdach służy zapewnieniu energii elektrycznej naszego samochodu. Akumulator przechowuje prąd stały w postaci energii chemicznej. W momencie, gdy odpalamy silnik w samochodzie, akumulator zasila wszystkie urządzenia elektryczne, które wchodzą w skład pojazdu. Wraz z akumulatorem każdy samochód jest wyposażony w alternator, którego zadaniem jest uzupełnianie energii w momencie, gdy samochód stoi. W momencie, gdy energia w akumulatorze kończy się, alternator otrzymuje sygnał, by zasilić go dodatkową dawką energii elektrycznej.

Jakie wyróżniamy rodzaje akumulatorów?

Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów akumulatorów, które są powszechnie wykorzystywane do zasilania energią elektryczną samochodów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest akumulator kwasowo-ołowiany. Jest to najstarszy typ tego urządzenia, który wynaleziony został jeszcze w XIX wieku. Tego typu akumulatory składają się z ołowianej anody oraz katody z tlenku ołowiu zasilanego płynnym elektrolitem. Obecnie jednak wykorzystuje się stop ołowiu z wapniem lub ewentualnie wapniem oraz srebrem. Tego typu akumulatory charakteryzują się wysoką wytrzymałością i niską ceną. Niezbędne jest jednak kontrolowanie poziomu zakwaszenia akumulatora.

Innym, równie popularnym rodzajem akumulatorów są akumulatory żelowe. Są one wyposażone w specjalny żel, który zastępuje płynny elektrolit. Żel jest produkowany z kwasu siarkowego oraz krzemionki. Są to akumulatory, które w przeciwieństwie do poprzednio opisanych mogą zostać ustawione zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Co więcej, są one odporne na przechyły, a żel nie będzie się ulatniać, co sprawia, że nie ma potrzeby uzupełniania go. Nowoczesnymi odmianami akumulatorów są akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery), AFB (Advanced Flooded Battery) oraz ECM (Enhanced Cycling Mat). Są to urządzenia o znacznie zwiększonej wytrzymałości. Dzięki temu istnieje możliwość dwukrotnie większej ilości uruchomień silnika. Są to idealne akumulatory do aut wyposażonych w dużą ilość elektronicznych podzespołów. Warto jeszcze wspomnieć o akumulatorach AGM (Absorbent Glass Mat), które posiadają separatory wykonane z mikro włókien szklanych. Są one 3 razy bardziej wydajne, a także bardzo odporne na wycieki czy wstrząsy. Jak widać, istnieje dużo rodzajów akumulatorów a my, przed wymianą swojego powinniśmy upewnić się, że ten konkretny akumulator będzie pasował do naszego samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem.

ŁNA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *