Jak postępować w przypadku kolizji samochodowej? Podpowiadamy

Kolizje na drogach zdarzają się bardzo często i mogą spotkać każdego użytkownika ruchu drogowego. W takiej sytuacji, wiele osób, ze względu na wpływ silnego stresu i emocji, nie wie jak się zachować. Warto dowiedzieć się co zrobić i jakie kroki podjąć w przypadku kolizji drogowej.

Podstawowe kroki w przypadku kolizji

Nie należy ulegać emocjom, a pamiętać, że dookoła wciąż poruszają się inni kierowcy. Jeśli szkody nie są spore i nikt nie ucierpiał, jako pierwsze trzeba zadbać o usunięcie pojazdów z drogi tak, by nie przeszkadzały innym i nie powodowały utrudnień w ruchu. Warto użyć także trójkątów ostrzegawczych, które umieszcza się za samochodami, w sposób widoczny dla innych. Dobrym rozwiązaniem jest również założenie kamizelek odblaskowych. Pojazdy zaparkowane w bezpiecznym miejscu, powinny mieć włączone światła awaryjne. Jest to prawidłowa forma zabezpieczenia miejsca kolizji. Policję należy wezwać, kiedy w wyniku kolizji ktoś ucierpiał, lub jeśli podejrzewasz, że np. kierowca może być pod wpływem alkoholu, w innym przypadku, jest to zbędne.

Ustalenie sprawcy kolizji

Następny krok jaki należy podjąć to ustalenie, z czyjej winy nastąpiła kolizja. Jeśli strony są zgodne, że wina leży po jednej ze stron, nie warto wzywać policji. Wówczas można spisać oświadczenie o opisie kolizji drogowej. Przydatnym rozwiązaniem jest wożenie w samochodzie gotowego wzoru takiego druku, jeśli jednak nie posiadasz go, pamiętaj, aby zawrzeć w nim takie informacje jak: dane obu stron kolizji, numery prawa jazdy i organów, które je wydały, numery rejestracyjne samochodów, numer polisy ubezpieczenia OC, wraz z określeniem firmy ubezpieczeniowej, a także oświadczenie sprawcy i zwięzły opis całego zdarzenia. W takim opisie warto nakreślić prosty szkic ulic, na jakich doszło do kolizji i opisać prostymi słowami, co się stało. Należy pamiętać, że oświadczenie to muszą podpisać obie strony zajścia. Dużym ułatwieniem na przyszłość będzie również wykonanie fotografii uszkodzonych pojazdów.

Zgłoszenie szkody

Kiedy oświadczenie zostało spisane, nie pozostaje nic innego jak wykonać telefon do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Nie trzeba robić tego od razu, ale im szybciej, tym lepiej i nie ma sensu odkładać tego w czasie. Oczywiście, oprócz telefonowania, można również udać się osobiście do biura ubezpieczyciela, wysłać email, albo list polecony. Kolejny krok to spotkanie z rzeczoznawcą, który obejrzy szkody poniesione przez osobę poszkodowaną i fachowo je wyceni. Czasem można skonsultować to także ze znajomym mechanikiem, który potwierdzi, czy faktycznie szkody te są tyle warte. Po zakończonym procesie można czekać na wypłacenie odszkodowania. Jeśli dobrze pójdzie, otrzymasz pieniądze nawet po kilkunastu dniach od zgłoszenia kolizji, wszystko zależy od danej firmy ubezpieczeniowej.

W przypadku kolizji drogowej, przede wszystkim należy pamiętać, by nie dawać się ponosić emocjom i spróbować zachować spokój. Trzeba ocenić, czy w wyniku kolizji nikt nie został ranny, oraz zabezpieczyć miejsce zdarzenia i spisać wspomniane oświadczenie. Nie warto się stresować, kolizja drogowa przytrafia się większości kierowców przynajmniej raz w życiu.

PBĄ

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *