czyszczenie laptopa
Jak serwisować komputer i dbać o niego, aby jego wydajność utrzymywała się cały czas na wysokim poziomie oraz aby zminimalizować ryzyko awarii? | fot.: stock.adobe.com

Jak czyścić, serwisować i dbać o komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny jest niezwykle popularnym urządzeniem w wielu dziedzinach życia. Praca, rozrywka, nauka to jedne z wielu dziedzin gdzie komputer jest niezbędny. Współczesne komputery stacjonarne są coraz bardziej zaawansowane, również kosztują sporą sumę pieniędzy. Jeśli chcemy, aby sprzęt służył nam przez lata, musimy o niego dbać. Jak serwisować komputer i dbać o niego, aby jego wydajność utrzymywała się cały czas na wysokim poziomie oraz aby zminimalizować ryzyko awarii?

Pielęgnacja wewnętrzna i zewnętrzna komputera

Oba rodzaje pielęgnacji komputera są bardzo ważne. Komputer jest urządzeniem, które dość szybko zbiera kurz i mimo obudowy dostaje się on na podzespoły komputerowe. Powinniśmy pamiętać, aby raz na jakiś czas odkurzyć komputer z kurzu na zewnątrz, wykorzystując do tego sprężone powietrze, nawilżoną chusteczkę lub miękką szmatkę z odpowiednim preparatem (może być to pianka do czyszczenia elektroniki). Sprężone powietrze pomoże nam dostać się do trudno dostępnych miejsc.

Warto również zadbać o czystość podzespołów ukrytych w obudowie. Odkręcenie ściany obudowy nie powinno być większym problemem. To, co pod obudową powinniśmy czyścić sprężonym powietrzem i małym pędzelkiem. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest polecana wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze. Wszystkie te czynności sprawią, że wentylatory i ogólna wentylacja w środku obudowy będą dobrze funkcjonować, a mała ilość kurzu na podzespołach nie doprowadzi do zwarcia.

Serwis programowy

Oprócz zabiegów czysto pielęgnacyjnych należy pamiętać, że komputer korzysta z różnych programów i sterowników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Powinniśmy zadbać o to, aby oprogramowanie było jak najbardziej aktualne (dotyczy to przede wszystkim sterowników oraz programów antywirusowych). Zwiększa to bezpieczeństwo komputera oraz bardzo często poprawia optymalizację samego programu, dzięki czemu nasz komputer staje się szybszy w działaniu. Warto również przejrzeć dysk twardy w celu usunięcia programów i gier, które na nim zalegają, a z których od dawna już nie korzystamy. Poszukajmy programów, które pomogą nam czyścić i zoptymalizować działanie komputera poprzez usunięcie zbędnych (i bardzo często ukrytych) plików.

Porady ogólne

Oprócz czynności wymienionych powyżej powinniśmy pamiętać, aby trzymać się pewnych zasad, tak jak np.: niejedzenie przy komputerze, wyłączanie komputera, jeśli z niego nie korzystamy, używanie tzw.: listwy przepięciowej, która uchroni nasz sprzęt przed skokiem napięcia elektrycznego.

Regularne dbanie o komputer stacjonarny to gwarancja długiego użytkowania

Komputer stacjonarny nie należy do najtańszego sprzętu, jaki można kupić. Regularne czyszczenie i serwisowanie go w sposób fizyczny oraz programowy pozwoli nam cieszyć się z jego działania na najwyższym poziomie przez wiele lat. Nie warto zaniedbywać pielęgnacji komputera, ponieważ ryzyko jego awarii zdecydowanie się zwiększa. Czasami awaria, może być mała, a czasami może doprowadzić do dużo większych wydatków. Lepiej poświęcić te parę minut raz na jakiś czas, aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby zminimalizować takie ryzyko

RTO

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *