internet mobilny czy stacjonarny
Zanim rozpocznie się rozważania na temat tego, jaki rodzaj internetu wybrać do domu, należy zastanowić się nad tym, do czego będzie używany | fot.: Fotolia

Internet w domu: mobilny czy stacjonarny?

Coraz trudniej wyobrazić sobie dom bez internetu. Niezależnie od wieku, zawodu czy też zainteresowań, połączenie z siecią internetową jest potrzebne. Pytaniem jednak pozostaje, na który internet się zdecydować: mobilny czy stacjonarny?

Przeznaczenie internetu, czyli problem limitu danych

Zanim rozpocznie się rozważania na temat tego, jaki rodzaj internetu wybrać do domu, należy zastanowić się nad tym, do czego będzie używany. Czy ma służyć wyłącznie do przeglądania stron internetowych i ewentualnie pracy zarobkowej w Internecie? A może sieć posłuży do oglądania filmów online lub grania w gry sieciowe? W przypadku czynności bardziej obciążających sieć internet mobilny nigdy nie dorówna stacjonarnemu. Równie istotnym zagadnieniem jest ile osób ma korzystać z danego łącza, bowiem w niektórych sytuacjach możliwe jest podłączenie wyłącznie jednego urządzenia. Przy kilkuosobowej rodzinie lub współlokatorach podobne rozwiązanie jest jest akceptowalne. O ile internet stacjonarny zazwyczaj nie ma ograniczenia co do listy urządzeń, o tyle internet mobilny przy większej ilości użytkowników może działać bardzo wolno. Co więcej, internet mobilny ma jedną poważną wadę: ograniczenie danych. Przeglądanie stron internetowych, granie w gry czy oglądanie filmów online wyczerpuje owe dane. W sytuacji osiągnięcia limitu, internet bardzo spowalnia, co praktycznie uniemożliwia korzystanie z niego, a na pewno czyni je bardzo uciążliwym. Można oczywiście kontrolować ilość danych, jednak nie jest to wygodne, a widmo możliwości utracenia połączenia z szybszym Internetem nie wpływa dobrze na poczucie komfortu. Z tego powodu internet stacjonarny, który nie ma limitu danych, jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Cena kontra jakość

Cena internetu to kolejna kwestia, którą bierze się pod uwagę, wybierając sieć do domu. Tutaj zdecydowana przewaga leży po stronie internetu stacjonarnego. Oferuje on szybszą prędkość, brak ograniczenia danych i niższą cenę. Internet mobilny to natomiast nierzadko wyższa cena i wspomniany wcześniej limit danych. Internet stacjonarny to także większa pewność stabilności połączenia. Mobilna wersja w różnych miejscach może wykazywać różny zasięg, dodatkowo zależny od warunków atmosferycznych. Internet stacjonarny natomiast jest od nich niezależny.

Przewaga internetu mobilnego w domu

Można się zatem zastanawiać czy internet mobilny ma jakąkolwiek rację bytu w domu. Czy jest w ogóle jakiś powód, by się na niego zdecydować, mając do wyboru stacjonarny odpowiednik. Jedynym argumentem przemawiającym za internetem mobilnym jest możliwość korzystania z niego również poza granicami domu, a także łatwość w przeniesieniu go na inną lokalizację. Ma to znaczenie w przypadku np. studentów, którzy muszą zmienić mieszkanie. Również łatwość „zainstalowania” internetu mobilnego w każdym miejscu jest jego niewątpliwą zaletą.

W warunkach domowych internet stacjonarny nadal jest znacznie lepszym rozwiązaniem, o ile oczywiście jest to stałe miejsce zamieszkania. Zresztą nawet w przypadku przeprowadzki można przenieść usługę pod inny adres, zachowując te same warunki umowy.


KCH

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *