mężczyzna z plecakiem w podróży
Na krótkie wycieczki warto wyposażyć się w plecak o pojemności do 30 litrów | fot.: stock.adobe.com

Wyprawy górskie, trekkingowe i podobne – jak wybrać odpowiedni plecak do takich celów?

Trekking górski, wspinaczka lub podróż samolotem czy autostopem, nie zależnie od celu podróży, do wyprawy należy dobrze się przygotować. Z pewnością będzie potrzebny odpowiedni plecak, który pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Istnieje wiele parametrów, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru plecaka, takich jak ilość komór, kolor czy pas biodrowy. Jednak wybrać odpowiednią wielkość bagażu w zależności od rodzaju wyprawy?

Jednodniowa wycieczka

Na krótkie wycieczki warto wyposażyć się w plecak o pojemności do 30 litrów. Plecaki z tej kategorii zazwyczaj są jednokomorowe, nie posiadają wewnętrznego stelaża, dzięki temu są stosunkowo lekkie. Dlatego dobrze sprawdzą się podczas podróży samolotem, jako bagaż podręczny. Posłużą również jako dodatkowy plecak, schowany w większym bagażu. Plecaki tej pojemności na pewno przydadzą się miłośnikom wspinaczek, ze względu na swoją małą wagę. Sprawdzą się również podczas łatwych pieszych tras, aby spakować dodatkowe okrycie wierzchnie, butelkę wody, termos i prowiant.

Kilkudniowe wycieczki

Podczas dłuższych wypraw, czy nawet miesięcznych podróży, przydadzą się plecaki o większej pojemności, od 30 do 50 litrów. Mniejsze litraże sprawdzą się podczas kilkudniowych podróży, z zapewnionym noclegiem, bez konieczności zabierania ze sobą zestawu kempingowego. Dobrze sprawdzą się podczas wycieczek objazdowych. Dla autostopowiczów i miłośników spania pod gołym niebem przyda się 50 litrowy plecak, do którego zmieści się namiot oraz śpiwór. Plecaki z tej kategorii powinny zawsze zawierać wewnętrzny stelaż usztywniający plecak i pas biodrowy, pomocy przy noszeniu cięższego bagażu. Ze względu na gabaryty taki plecak, będzie trudniej wykorzystać je jako bagaż podręczny, ale na pewno sprawdzi się na lotnisku jako bagaż rejestrowany.

Dłuższe i bardziej wymagające wyprawy

Istnieją również plecaki o pojemności od 80 do 100 litrów, jednak niezależnie od celu wyprawy, warto ograniczać ilość przedmiotów do minimum. Jeśli nie uda się spakować mniejszego bagażu, warto pamiętać o sprawdzeniu, czy plecak tej wielkości posiada odpowiednią ilość komór. Ułatwi to szybkie odnalezienie najpotrzebniejszych rzeczy, bez konieczności wyciągania całej zawartości plecaka. Również w tym przypadku będzie niezbędny pas biodrowy, który odciąży kręgosłup. Plecaki z tej kategorii powinny być wykonane z materiału wysokiej jakości, aby przetrwały ciężar i zmieniające się warunki atmosferyczne. Dodatkowym plusem na pewno będzie również jego wodoodporność.

Poza wielkością, pasem biodrowym, specjalnym stelażem czy ilością komór, dobry plecak powinien mieć również odpowiedni kolor. Dzięki jaskrawym kolorom, w razie potrzeby, łatwiej będzie go odnaleźć ekipom ratunkowym górach czy właścicielom na lotniskach. Warto również sprawdzić, czy materiał plecaka jest wodoodporny lub posiada specjalną kieszonkę z pokrowcem na plecak w razie deszczu. W razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia osobno takiego pokrowca. Niezależnie od długości wyprawy czy preferencji posiadacza, najważniejszy jest komfort i wygoda, ponieważ plecak będzie nieodłącznym elementem całej podróży.

SPO

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *