odciski na stopach
Odciski potrafią uprzykrzyć niejeden wyjazd i uniemożliwić swobodne poruszanie się podczas wakacji. Możemy jednak zapobiegać tej dolegliwości a w razie jej wystąpienia sięgnąć po sprawdzone metody leczenia, które skutecznie pomogą naszym stopom | fot.: StockAdobe.com

Turystyczne bolączki – odciski na stopach. Jak im zapobiegać, jak sobie z nimi radzić?

Jesień to wciąż czas pieszych wycieczek, wypraw na górskie szlaki czy zwiedzania zabytkowych obiektów. Niestety skutkiem ubocznym częstego chodzenia mogą być dokuczliwe odciski, które pojawiają się zwłaszcza latem na naszych stopach. Warto zatem wiedzieć, jak możemy im zapobiegać oraz jak sobie z nimi radzić.

Zapobieganie – wygodne obuwie i odpowiednie nawilżenie

Aby zapobiec powstawaniu odcisków na stopach, powinniśmy zacząć od wyboru obuwia dostosowanego do sytuacji. Przykładowo, jeśli planujemy wycieczkę w góry, nie zakładajmy sandałów, klapek czy butów na koturnie. Zamiast nich zaopatrzmy się w komfortowe, specjalne buty trekkingowe. Pamiętajmy także, aby nie nosić uciskającego i niedopasowanego obuwia, sprzyja ono bowiem powstawaniu odcisków a także odparzeń skóry. Przy dłuższych trasach i wysokiej temperaturze warto postawić na lżejsze buty z odpowiednią wentylacją, na przykład tekstylne sneakersy. Wybierajmy także przewiewne materiały obuwia – unikajmy sztucznych i nieprzepuszczających powietrza tkanin. By zapobiec powstawaniu odcisków, musimy również odpowiednio dbać o nasze stopy. Przede wszystkim pielęgnujmy je poprzez stosowanie kremów nawilżających. Naskórek, który nie uległ wysuszeniu, będzie mniej podatny na podrażnienia i powstawanie otarć.

Leczenie odcisków domowymi metodami

Jeśli mimo odpowiedniego doboru butów na naszych stopach pojawią się odciski, możemy spróbować usunąć je za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest moczenie nóg w mieszance aspiryny, wody i soku z cytryny. Rozgniatamy dwie tabletki aspiryny, rozpuszczamy ją w wodzie a następnie dodajemy cytrynę. W tak przygotowanym roztworze zanurzamy stopy na dziesięć minut. Po zmiękczeniu skóry możemy spróbować usunąć odciski za pomocą specjalnego przyrządu –  tak zwanego ścinacza do zrogowaceń naskórka. Mieszankę możemy nakładać także miejscowo w mniejszej ilości na konkretny odcisk. Innym skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości może być stosowanie okładu z aloesu lub czosnku. Odcinamy fragment liścia aloesu lub plasterek czosnku i przyklejamy go plastrem na dany odcisk. Okład należy zmieniać dwukrotnie w ciągu dnia i stosować do czasu zniknięcia odcisku.

Plastry i maść na odciski

By poradzić sobie z problemem odcisków, możemy także sięgnąć po produkty apteczne. Pomocne mogą okazać się na przykład specjalne plastry na odciski. Dzięki nim poczujemy ulgę w bólu a zarazem w kilka dni pozbędziemy się dokuczliwych pęcherzy. Zazwyczaj tego rodzaju plastry zawierają kwas salicylowy lub kwas mlekowy, które zmiękczają zrogowaciałą skórę i przyśpieszają jej gojenie. Innym środkiem leczniczym może być maść, którą aplikujemy na oczyszczoną stopę a następnie zabezpieczamy bandażem. Odcisk smarujemy przez kilka dni, zmieniając jednocześnie opatrunek. W rezultacie po zastosowaniu będziemy mogli z łatwością usunąć zrogowacenie.

Odciski potrafią uprzykrzyć niejeden wyjazd i uniemożliwić swobodne poruszanie się podczas wakacji. Możemy jednak zapobiegać tej dolegliwości a w razie jej wystąpienia sięgnąć po sprawdzone metody leczenia, które skutecznie pomogą naszym stopom.

MPA

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *