Ciekawe miejsce w Polsce z historią w tle

Wielu z nas wybiera egzotyczne kierunki swoich wakacyjnych wojaży, zwiedza piramidy, wieżę Eiffla i inne kultowe miejsca dla historii danego kraju. Warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce istnieje wiele interesujących miejsc, które opowiadają zawiłe losy naszego narodu. Warto więc przyjrzeć się także naszej ojczyźnie i poznać te mniej znane miejsca, jednak niezwykle ciekawe i co najważniejsze – związane z naszą historią. W niniejszym artykule przywołujemy dwa nieznane miejsca, które odegrały ogromną rolę w historii Polski. 

Krakowskie Podgórze przed i w trakcie II wojny światowej

Choć o tej dzielnicy Krakowa zazwyczaj nie mówi się dużo, to jest to wyjątkowe miejsce i z pewnością warto je zobaczyć. Nierozerwalnie łączy się też z historią krakowskich Żydów. Choć wydawać by się mogło, że historia żydowska w Krakowie nierozerwalnie łączy się z Kazimierzem to jednak Podgórze zajmuje niemniej ważne miejsce w historii tej mniejszości, szczególnie przed drugą wojną światową. Dawniej Podgórze było osobnym miastem, dopiero w 1915 roku zostało przyłączone do Krakowa i stało się jedną z jego dzielnic. Najciekawszą i najbardziej dramatyczną historię Podgórze „przeżyło” w latach 1941-1943. To właśnie w tym okresie istniało tutaj getto żydowskie, gdzie zwożono ludność żydowską z Krakowa i okolic. W roku 1943 getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu pracy przymusowej, który znajdował się w Płaszowie.

getto w Krakowie
Choć o tej dzielnicy Krakowa zazwyczaj nie mówi się dużo, to jest to wyjątkowe miejsce i z pewnością warto je zobaczyć. Nierozerwalnie łączy się też z historią krakowskich Żydów | fot.: Fotolia

Podgórze obecnie

Obecnie w Podgórzu można obejrzeć wiele miejsc upamiętniających ginącą w czasach II wojny światowej ludność żydowską. Pozostały nawet fragmenty muru getta, które odgradzały go od reszty miasta. W Podgórzu znajdują się również dwa muzea, które są miejscami obowiązkowymi dla osób, które chcą poznać historię Żydów w Krakowie, ale i całej okupowanej Polsce. Są to „Apteka pod Orłem” oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Olszynka Grochowska – jeden z symboli walki

Warszawa to miejsce o szczególnej historii. Najwięcej jednak mówi się o Warszawie w kontekście powstania warszawskiego, potem zaś powstania w getcie warszawskim. W Warszawie znajduje się jednak wiele interesujących miejsc, które są warte obejrzenia i zapoznania się z ich historią. Ciekawym przykładem jest Olszynka Grochowska. To właśnie na Olszynce Grochowskiej rozegrała się najbardziej krwawa bitwa w czasie powstania listopadowego. Odbyła się 25 lutego 1831 roku

Olszynka Grochowska Warszawa
To właśnie na Olszynce Grochowskiej rozegrała się najbardziej krwawa bitwa w czasie powstania listopadowego | fot.: Fotolia

Olszynka Grochowska w czasie II wojny światowej

Natomiast w 1939 roku od 14 do 27 września w czasie oblężenia Warszawy, stolicy bronił tam 21 Pułk Piechoty im. „Dzieci Warszawy”. Nie mogłoby być inaczej i na Olszynce Grochowskiej rozegrała się również zaciekła walka w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. We wrześniu walczyli tam żołnierze 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Warto wybrać się na spacer w te rejony, obejrzeć miejsca pamięci, a przede wszystkim zobaczyć miejsce, gdzie przelano tyle krwi w obronie naszej wolności.

Ciekawych miejsc z historią w tle w Polsce nie brakuje. Warto poznawać więc również nasz kraj, zamiast wybierać tylko i wyłącznie dalekie i egzotyczne podróże. Historia naszego kraju jest tak bogata i tak zaskakująca, że miejsc opowiadających historię naszej ojczyzny z pewnością nie zabraknie na wiele pasjonujących wycieczek. Poszukiwanie ciekawych miejsc z historią w tle warto zacząć nawet od najbliższej okolicy, wybierając się na krótkie i dłuższe wycieczki. Z pewnością obudzi to w każdym chęć odwiedzenia kolejnych miejsc w dalszych zakamarkach Polski.

MZA

About admin

Check Also

Wschod słońca nad Giżyckiem

Długi weekend czerwcowy. Gdzie pojechać?

Już niedługo kolejny długi weekend, ale nie wiesz, gdzie spędzić ten wolny czas? Być może …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *