dziewczyna w różowej kurtce na stoku narciarskim z nartami na plecach
Przede wszystkim warto pamiętać, że jazda na nartach wymaga ogólnej sprawności fizycznej, która nie tylko pozwoli na cieszenie się z wysiłku na stoku, ale i zapobiegnie ewentualnym kontuzjom | fot.: stock.adobe.com

Pierwsze szusy na stoku. Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Wiele osób z niecierpliwością czeka aż spadnie śnieg i będą mogli poszusować na stoku. Niektórzy jednak znają ten rodzaj aktywności ruchowej jedynie z opowiadań znajomych. Nigdy nie mieli okazji samemu spróbować i założyć narty. Kiedy jednak zdecydują się na rozpoczęcie przygody z białym szaleństwem nie wiedzą od czego zacząć. Warto sprawdzić z czym wiąże się nauka jazdy na nartach i jak ją rozpocząć, aby się nie zrazić i nie nabawić się kontuzji. 

O czym pamiętać rozpoczynając naukę jazdy na nartach?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jazda na nartach wymaga ogólnej sprawności fizycznej, która nie tylko pozwoli na cieszenie się z wysiłku na stoku, ale i zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. Zanim wybierzemy się na stok i założymy po raz pierwszy narty, warto zdecydować się na inną aktywność fizyczną. Dobrym rozwiązaniem są regularne wizyty na basenie, gimnastyka, ćwiczenia, jazda na rowerze itd. Dzięki temu można znacznie wzmocnić mięśni brzucha i nóg. Dobrą wiadomością dla osób, które narzekają na brak czasu jest to, że wystarczy robienie brzuszków i przysiadów w domowym zaciszu. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na długotrwałe przygotowanie, poszukajmy specjalistycznych treningów przygotowujących do jazdy na stoku. Organizują je studia fitness, ale także na przykład niektóre szkoły jogi.

Dobranie sprzętu

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Rozpoczynając przygodę z białym szaleństwem dobrze jest wybrać się osobiście do fachowca, który pozwoli wybrać najlepsze narty, buty i akcesoria. Udając się pierwszy raz na stok nie warto kupować nowego sprzętu. Nie wiemy, czy taka aktywność przypadnie nam do gustu i będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dużo pewniejsze jest wypożyczenie nart i butów na stoku. Fachowcy pomogą w doborze i doradzą. Jeżeli sprzęt się sprawdzi, będzie można zakupić podobny.

Kompletując strój dla narciarza nie można też zapomnieć o goglach, kasku i rękawicach. Chronią one przed zimnem, a także zapobiegają urazom. Jak łatwo się domyślić najważniejszy jest kask.

Nauka jazdy

Po przygotowaniu fizycznym i zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu można rozpocząć naukę jazdy. Zdecydowanie bardziej polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego instruktora. Pokaże on jak stawiać pierwsze kroki na śniegu, jak hamować, jeździć i wspinać się pod górę. Dzięki temu początkujący narciarz nie nabawi się żadnych kontuzji, a także nie utrwali nieprawidłowych nawyków, które później mogą utrudniać mu jazdę. Dobrze jest wykupić więcej niż jedną godzinę, aby jak najlepiej się przygotować do samodzielnego szusowania po stoku.

Nauka jazdy na nartach nie musi być trudna i skomplikowana. Ważne jest odpowiednie przygotowanie i prawidłowe podejście, aby już po krótkim czasie oponować podstawowe umiejętności i nie zrazić się do tego sportu. Przed rozpoczęciem białego szaleństwa dobrze jest także zapoznać się z przepisami, które obowiązują na danym stoku narciarskim. Jest to niezwykle istotne i pozwala na uniknięcie stłuczek i innych niebezpiecznych sytuacji. W razie jakiegoś wypadku, osoby które przestrzegały regulaminu z pewnością łatwiej zdobędą odszkodowanie. Przed wyjazdem na stok dobrze jest też wykupić specjalne OC dla narciarzy. Chroni to przed odpowiedzialnością finansową za wszelkie uszkodzenia i zniszczenia.

AKU

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *