BEIJING, CHINA
Wielkim zaskoczeniem jest reprezentacja Norwegii, która zdobyła cały szereg medali w różnych dyscyplinach | fot.: stock.adobe.com

Jak zapamiętamy ZIO w Pekinie?

Pomiędzy 4 II a 20 II 2022r., odbywają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Zawody sportowe przeprowadzone są na bogato, widać, że chińskim władzom zależało, żeby pokazać się przed całym światem z jak najlepszej strony. Polska reprezentacja przed turniejem nie miała zbyt wygórowanych oczekiwań, jednak parę dobrych momentów mieliśmy.

Które reprezentacje wypadły najlepiej?

Wielkim zaskoczeniem jest reprezentacja Norwegii, która zdobyła cały szereg medali w różnych dyscyplinach. Pewnym zaskoczeniem jest jednak fakt, że norwescy skoczkowie nie dali rady sięgnąć po medal w zawodach drużynowych. Strata do Niemców, którzy sięgnęli po brąz była niewielka, wynosiła bowiem 0,8 pkt. Norwegia zdominowała biegi pościgowe kobiet na dystansie 10 km. , gdzie zwyciężczynią okazała się Marte Olsbu Røiseland. Na najniższym stopniu zawodów znalazła się inna Norweżka, Tiril Eckhoff. Sporo medali zdobywają jak zwykle Niemcy. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że w klasyfikacji nie dominują Amerykanie oraz Chińczycy. Sporo medali zdobyła Austria i jest to wynik, który odpowiada możliwościom tego państwa. Z pewnością, wszystkich Austriaków ucieszył fakt, że reprezentacja skoczków sięgnęła po drużynowe złoto. Wracając do Amerykanów, cały świat sportu zachwycony jest formą tamtejszych hokeistów, wielu ekspertów zauważa, że jest to być może najlepsza drużyna od czasów ZIO w Lake Placid. In plus zaskoczyli chińscy hokeiści, którzy choć przegrali we wszystkich spotkaniach, jednak nie aż tak wysoko, jak tego wielu mogło się spodziewać. Mecz z Kanadą w ich wykonaniu był niezły. W rywalizacji curlingu wielką niespodziankę sprawili Rosjanie, po których nikt się nie spodziewał, że zdołają sięgnąć po olimpijskie złoto. Italia pokonała w półfinałach bardzo mocne drużyny, którymi bezsprzecznie są: Wlk. Brytania, Norwegia oraz Szwecja, czyli medaliści ostatnich mistrzostw świata w curlingu.

Jakie rozczarowania w trakcie ZIO 2022?

Turniej w Pekinie jest pięknym wydarzeniem, jednakże pewną rysą na szkle możemy nazwać zamieszanie związane z Kamiłą Walijewą. Młoda Rosjanka została oskarżona o stosowanie dopingu, następnie CAS wydał decyzję, że zawodniczka może dalej trenować. W sprawie tej zainterweniowały władze na Kremlu. Pewnego rodzaju niespodziankę stanowi fakt odpadnięcia czeskich hokeistów we wczesnej fazie turnieju. Porażka ze Szwajcarią jest tym bardziej bolesna, że wcześniej udało się pokonać Rosję, która startuje w zawodach pod nazwą 'Olimpijczycy z Rosji’. Z pewnością zawiedzeni są wszyscy fani rosyjskiej reprezentacji w hokeju kobiet. Spodziewano się, że o ile Kanadyjki i Amerykanki będą poza zasięgiem, jednak brąz trafi do drużyny Sbornej. Nadzieje Rosjanek o medalu boleśnie rozwiały Szwajcarki, które pokonały swe przeciwniczki stosunkiem bramek 4:2.

Jak poradzili sobie Polacy?

W Polsce, największe nadzieje związane są z występami skoczków. O ile drużyna nieco zawiodła, choć biorąc pod uwagę postawę zawodników w trakcie Pucharu Świata, należało być optymistą, by liczyć na medal, o tyle wiele radości w polskie serca wlał Dawid Kubacki sięgnął po medal brązowy na skoczni normalnej. Zawodnik ten oprócz chwały może również za kilka lat wystąpić o przyznanie mu emerytury olimpijskiej. W świetle przepisów, może wystąpić o emeryturę olimpijską po skończeniu 40 r.ż. co nastąpi 12 marca 2030r. Łyżwiarz szybki, Piotr Michalski ma prawo mówić o wielkim pechu, co prawda w sprincie na 500 m., zajął piątą lokatę, jednakże od brązowego medalu dzieliło go zaledwie 0,03 sekundy. Ten mistrz Europy na 500 m., potwierdził swą dominację na Starym Kontynencie, gdyż w stolicy Chin został wyprzedzony jedynie przez Azjatów oraz przez Kanadyjczyka. Błędy kosztują a za potknięcie na łuku nasz olimpijczyk musiał zapłacić brakiem miejsca na podium. Oczywiście wielkim rozczarowaniem jest też występ Kamila Stocha. Nie tyle z powodu postawy zawodnika, która – jak zawsze – była świetna, co z powodu rozbudzonych ambicji na kolejne medale. Stoch w konkursie na normalnej skoczni zajął 6. miejsce, a na dużej był 4.