kreatywność
Osoby kreatywne są częściej gotowe podjąć ryzyko i znaleźć niestandardowe rozwiązanie | fot: stock.adobe.com

Jak pobudzić i rozwinąć w sobie kreatywność?

Jak odnaleźć w sobie inspirację i stać się bardziej kreatywną osobą? I czy to w ogóle możliwe? Oto kilka sposobów na to, jak obudzić w sobie dziecięcą fantazję i przestać myśleć utartymi schematami. 

Czym jest kreatywność i czy każdy ma ją w sobie?

To słowo wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z dziecięcą fantazją. Nie bez przyczyny. Wyobraźnia najmłodszych jest niczym nieskrępowana i nie zna granic. Tymczasem kreatywność niezależnie od wieku to zdolność do znajdowania nowych sposobów rozwiązywania problemów i podchodzenia do wszystkiego z otwartym, pełnym nowych możliwości umysłem. Nie jest to umiejętność, którą poszczycić się mogą jedynie malarze, muzycy, pisarze, czy też inni artyści. Kreatywność tkwi w każdym z nas, niezależnie od pochodzenia, wieku, płci i wykonywanego zawodu. I jak każda umiejętność wymaga rozwijających ją ćwiczeń. Nieużywana zaniknie, a nasze życie rządzić się zacznie nudną rutyną.

Jak rozwijać swoją kreatywność? Dedykacja to podstawa!

Powyżej przedstawiliśmy ogólną definicję kreatywności. Żeby jednak zacząć ją w sobie rozwijać, każdy z nas musi dokładnie sprecyzować, czym kreatywność jest dla niego samego. Czy będzie to umiejętność napisania wiersza? A może namalowania obrazu? Czy może znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu, który pojawił się w naszej pracy? Niezależnie jednak od osobistej definicji, kolejnym krokiem będzie całkowite poświęcenie się rozwijaniu w sobie twórczych zdolności.

Nie ma sensu odkładać tego na jutro. Każdy dzień stwarza doskonałą okazję do podjęcia kolejnych ćwiczeń i rozwijania swoich umiejętności. Sekret każdego sukcesu nie tkwi jedynie w talencie. Ważna jest także dedykacja, świadoma praktyka i stopniowe stawianie przed sobą coraz to trudniejszych zadań. Zanim więc zaczniesz być kreatywny, musisz zostać ekspertem w wybranej przez siebie dziedzinie. Pewność siebie i swojej wiedzy sprawią, że łatwiej Ci będzie być kreatywnym.

Nie ograniczaj się. Sekret kreatywności tkwi w niczym nieograniczonej wyobraźni!

Osoby kreatywne są częściej gotowe podjąć ryzyko i znaleźć niestandardowe rozwiązanie. Zamiast podążać za pierwszym pojawiającym się w głowie pomysłem, poświęcają czas na znalezienie kilku przynajmniej alternatyw. To świetne ćwiczenie, które wykonywać może każdy z nas. Jeśli nawet wymyślone przez nas sposoby podejścia do zagadnienia okażą się chybione lub mało efektywne w danej sytuacji, mogą okazać się przydatne następnym razem.

Żeby nie zapomnieć o swoich pomysłach, warto też założyć i prowadzić dziennik. Pomoże on śledzić proces twórczy i swoje postępy. To świetny sposób nie tylko na rozwijanie swojej kreatywności, ale i wzmocnienie pewności siebie poprzez obserwację tego, co zostało już stworzone. Zapisywane (lub rysowane) w dzienniku pomysły staną się także inspiracją na przyszłość.

Mapy myśli – jak myśleć jak Leonardo da Vinci?

Mapy myśli to szczególny sposób prowadzenia notatek, który nie tylko ułatwia naukę i zapamiętywanie skomplikowanych treści. To także świetny sposób na zwiększenie swojej produktywności, łączenie pojawiających się w głowie pomysłów i szukanie innowacyjnych rozwiązań. Aby stworzyć mapę myśli, należy na środku kartki napisać przewodni temat lub słowo obrazujące zagadnienie, a następnie połączyć je z pojawiającymi się pomysłami za pomocą strzałek. Taki wizualnie przedstawiony ciąg skojarzeń pozwala tworzyć coraz to nowsze i oryginalne pomysły.

KBR

About admin

Check Also

kobieta sztuki walki

Jaki sport walki do ciebie pasuje?

Sztuki walki to metody walki wręcz, których celem jest nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *