jedzenie wysokosmakowite
Produkty wysoko smakowite, a więc smaczne, przetworzone i niejednokrotnie wysokokaloryczne, towarzyszą nam w codziennym życiu | fot.: stock.adobe.com

Czym są produkty wysokosmakowite?

Każdy z nas uwielbia produkty, które potencjalnie uważane są za niezdrowe i tuczące. Niestety, choć dla naszego organizmu ich spożywanie nie jest komfortowe, dla naszych kubków smakowych są one czymś wspaniałym. Mowa o produktach wysoko smakowitych, które zwykle zawierają w sobie mieszankę różnego rodzaju tłuszczów, cukrów i konserwantów. Czym dokładnie są produkty wysoko smakowite i dlaczego tak je uwielbiamy?

Pyszne uzależnienie

Produkty wysoko smakowite można podzielić na takie, które spożywamy na co dzień i te, które zdarza nam się jeść nieco rzadziej. Często bowiem pozwalamy sobie na małego batonika, cukierka czy słone paluszki, jednak nie codziennie zatrzymujemy się na stacji benzynowej i kupujemy hot-doga czy też wybieramy się do restauracji fast food na zapiekankę czy hamburgera. Niestety, bez względu na to, jak często spożywamy produkty wysoko smakowite, nie pozostają one obojętne dla naszego zdrowia. Ich nazwa wzięła się od angielskiego comfort food, czyli wysoko przetworzonego jedzenia, które ma trafiać nie tylko w nasze gusta kulinarne, ale przede wszystkim do naszego mózgu. Produkty wysoko smakowite charakteryzuje bowiem fakt, że jedząc je mamy ciągle ochotę na więcej. Nie bez powodu po zjedzenia jednego ciastka nabieramy ochotę na następne – nasz mózg dostaje informację o zastrzyku cukrowym, a to właśnie od cukru uzależniamy często nasze dobre samopoczucie. Po zjedzeniu hamburgera co prawda nie od razu nabieramy ochoty na następnego (jest bardziej sycący od ciastek), lecz już w kolejnym dniu chętnie udalibyśmy się do restauracji fast food ponownie.

Jeść czy nie jeść?

Powszechnie uważa się, że zjedzenie od czasu do czasu małego ciasteczka jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jak więc ma się to do faktu, iż to jedno małe ciasteczko może stać się naszym codziennym rytuałem? Otóż sekret tkwi w naszej silnej woli bądź też jej braku. Nie jest tajemnicą, że po jedzenie wysoko smakowite najchętniej sięgamy w sytuacjach luźniejszych (na przykład na imprezie czy na urlopie) bądź też w sytuacjach stresujących, gdy mamy tendencję do tak zwanego zajadania stresu. Zarówno zbytni luz, jak i długotrwały stres nie są naszymi sprzymierzeńcami, zatem nie warto kierować się impulsem i sięgać po jedzenie wysoko smakowite w takich chwilach. Jedno ciastko czy garść paluszków może skończyć się zjedzeniem całej paczki na raz. Niemniej jednak warto pamiętać, że jedzenia wysoko smakowitego praktycznie nie można całkowicie uniknąć, lecz sięgając po nie należy zachować rozwagę. Zamiast demonizować zjedzenie ciastka po prostu uważajmy na ilość, a jeśli zdarzy nam się jednorazowo zjeść więcej ciastek, lodów czy chipsów, kolejnego dnia nie zjadajmy kolejnej porcji. Ważne, żeby tego typu jedzenie nie znajdowało się codziennie w diecie. Nie znaczy to jednak, że z definicji zawsze będzie nam szkodzić czy powodować tycie.

Produkty wysoko smakowite, a więc smaczne, przetworzone i niejednokrotnie wysokokaloryczne, towarzyszą nam w codziennym życiu. To od nas zależy, czy będziemy potrafili im się przeciwstawić, czy też nauczymy się funkcjonować niejako obok nich. Choć praktycznie nie da się ich całkowicie uniknąć, starajmy się sięgać po nie najrzadziej, jak tylko się da.

KTK

About admin

Check Also

domowe kimchi

Czym jest kimchi?

Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa, która zyskała międzynarodowe uznanie dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i korzyściom …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *