pies i kot na jednym posłaniu
Przede wszystkim warto pamiętać, że piec i kot nie mogą się poskarżyć na zły stan zdrowia, czy ból. Aby dowiedzieć się o problemie i móc mu odpowiednio zaradzić, trzeba obserwować pupili i zwracać uwagę na pewne objawy | fot.: stock.adobe.com

Zadbaj o zdrowie swojego pupila – jakie problemy zdrowotne najczęściej dotykają psy i koty

Psy i koty, podobnie jak ludzie, chorują i potrzebują pomocy specjalisty oraz pewnych leków. Właściciele powinni dbać o ich zdrowie, ponieważ niektóre schorzenia mogą być szczególnie niebezpieczne, mogą także stanowić zagrożenia dla ludzi. Warto wiedzieć, jakie choroby najczęściej spotykają naszych pupili.

Choroby, które dotykają psy i koty

Przede wszystkim warto wspomnieć, że zmiany środowiskowe i duże zanieczyszczenie, nie powoduje cierpienie i choroby tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Przede wszystkim psy i koty, które mieszkają w mieście, mogą cierpieć na rożne choroby płuc. Liczne stany zapalne są bardzo niebezpieczne, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Zwierzęta wdychają pyły i ich płuca podobne są do płuc górnika. Skutkuje to brakiem ochrony przed bakteriami i wirusami, a także większą wrażliwością na infekcje. Dodatkowo, pojawiają się liczne problemy z odprowadzaniem śluzu z dróg oddechowych, zwierze kaszle i ma problem z oddychaniem.

Kolejną grupą chorób, które często dotykają domowe czworonogi, są choroby dotyczące układu krwionośnego i serca. Badania wykazały, że problemy z sercem zdecydowanie częściej mają psy. Im mniejsze tym problem jest większy.Jeśli zwierzęta piją więcej wody, można stwierdzić, że cierpią one na problemy z metabolizmem lub z glukozą. Częstym problemem jest też nadwaga. Można się z nią spotkać, szczególnie kiedy zwierzęta nie są karmione odpowiednim pożywieniem tylko wszelkimi odpadkami pochodzącymi ze stołu swoich właścicieli. Nasze pupile mogą też cierpieć na choroby stawów, zębów oraz alergie pokarmowe. Jednak najbardziej popularne i najbardziej niebezpieczne są wszelkie choroby pasożytnicze. Pies i kot, bardzo łatwo może złapać pasożyty i zarazić nimi inne zwierzaki, a także ludzi. Dlatego tak ważne, jest odpowiednie dbanie o swojego zwierzaka i regularna kontrola jego stanu zdrowia.

Jak dbać o zdrowie zwierząt?

Przede wszystkim warto pamiętać, że piec i kot nie mogą się poskarżyć na zły stan zdrowia, czy ból. Aby dowiedzieć się o problemie i móc mu odpowiednio zaradzić, trzeba obserwować pupili i zwracać uwagę na pewne objawy. Pierwszym symptomem, mogącym świadczyć o jakiejś chorobie, są wszelkie zachowania, które odbiegają od normalności. Jeśli zwierze zbyt dużo pije, nie chętnie je, kaszle, ma łzawiące oczy, wymiotuje lub ciągle się drapie, można przypuszczać, że coś jest nie tak. W takim wypadku, warto natychmiast udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy jest się czego bać. Ponadto, nawet jeśli zwierze pozostaje w dobrym stanie, powinno się go zabierać do weterynarza raz do roku. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia nas oraz naszych pupili. Specjalista, ocenia ogólny stan pacjenta  i w razie potrzeby przeprowadza różne badania. Dzięki temu, może zdiagnozować choroby i schorzenia, które są nie widoczne na pierwszy rzut oka i zawczasu może podjąć odpowiednie działanie. Warto zaznaczyć, że tak jak w przypadku ludzi, zbyt późne wykrycie chorób u zwierząt może skutkować ich uśpieniem.

AKU

About admin

Check Also

wiosenny spacer z psem

Przygotowania do wiosennych spacerów z psem: ważne wskazówki

Wiosna to czas sprzyjający długim spacerom z psem, które z kolei są świetną okazją możliwość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *