kabina prysznicowa
W przypadku kabiny, istotną zaletą jest duża oszczędność przestrzeni. Oczywiście, jest to zależne od wybranego modelu, ponieważ wiele nowoczesnych kabin ma większe wymiary od przeciętnej wanny! | fot.: StockAdobe.com

Wanna, a może jednak kabina prysznicowa? Czyli urządzamy łazienkę według naszych potrzeb

Podczas urządzania łazienki, wiele osób staje przed poważnym dylematem – czy lepiej zdecydować się na wannę, czy też kabinę prysznicową? Obydwa rozwiązania mają zalety, jednakże w niektórych przypadkach lepiej zastosować wannę, w innych bardziej sprawdzi się prysznic. Przyjrzyjmy się obu tym opcjom i rozważmy ich plusy oraz minusy. 

Wanna – zalety i wady

Marzysz o długiej, gorącej i aromatycznej kąpieli? Takiej przyjemności nie jest w stanie zapewnić kabina prysznicowa. Wygodna wanna to idealne miejsce do spędzania relaksujących chwil po wyczerpującym dniu w pracy. Sprawdza się ona świetnie także w przypadku małych dzieci, które można w niej bez trudu umyć. Łatwo ją utrzymać w czystości, ponieważ w przeciwieństwie do kabiny, nie posiada wymagających częstego czyszczenia drzwi.

Wanny stwarzają wiele możliwości aranżacji. W sklepach możemy wybierać między wannami narożnymi, asymetrycznymi, prostokątnymi, owalnymi i nie tylko. Obecnie do mody wracają również wanny wolnostojące, które mogą być zaprojektowane w nowoczesnym stylu, bądź czerpać inspirację z ubiegłych epok, jak np. wanny na dekoracyjnych, stylizowanych nóżkach.

Pomimo wielu zalet, wanny mają także swoje wady, które mogą stanowić spore utrudnienie. Największym problemem są ich spore wymiary, które wykluczają ich zastosowanie w łazienkach o bardzo małej powierzchni. Najmniej przestrzeni zajmują nowoczesne wanny narożne, jednak z uwagi na nietypowy kształt, nie zapewniają one takiej wygody, jak tradycyjna wanna.

Kabina prysznicowa – zalety i wady

W przypadku kabiny, istotną zaletą jest duża oszczędność przestrzeni. Oczywiście, jest to zależne od wybranego modelu, ponieważ wiele nowoczesnych kabin ma większe wymiary od przeciętnej wanny! Tradycyjna kabina na bazie kwadratu ma szerokość 80 lub 90 cm, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do małej łazienki.

Prysznic to wygodny i najszybszy sposób na odświeżenie oraz rozbudzenie, dlatego chętnie wybierają go osoby, które cenią sobie swój czas i którym nie zależy na długim relaksowaniu się w ciepłej wodzie. Prysznic jest także znacznie zdrowszy, niż kąpiel – w przeciwieństwie do niej, nie wysusza skóry i poprawia krążenie krwi.

Najgorszym utrapieniem dla użytkowników kabin prysznicowych jest częste mycie drzwi, na których szybko tworzą się zacieki, a także licznych krawędzi, w których gromadzi się osad i brud. Problem ten został ograniczony w nowoczesnych kabinach, które są pozbawione brodzika, a ich drzwi wykonane są z pokrytego specjalną powłoką szkła, które zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków.

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Podjęcie właściwej decyzji to w tym przypadku kwestia indywidualna. Jeśli zależy Tobie na oszczędności czasu oraz przestrzeni w łazience, wybierz kabinę. Jeśli natomiast preferujesz długie kąpiele lub masz w domu małe dzieci, wanna wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Podczas wyboru warto kierować się także stylem, w jakim ma być urządzona łazienka. W nowoczesnej aranżacji świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa, natomiast w łazience w stylu vintage, retro lub klasycznym, bardziej odpowiednim wyborem będzie wanna.

ALA

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *