chemia domowa a dłonie
Pielęgnację skóry warto rozpocząć od jej właściwej ochrony. Część obowiązków domowych możemy śmiało wykonywać w gumowych lub lateksowych rękawiczkach | fot.: StockAdobe.com

Twoje ciało vs żrąca chemia: jak zadbać o skórę dłoni przy codziennych, domowych obowiązkach?

Skóra dłoni jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia. Trudno zapobiec jej wysuszeniu, gdy każdego dnia mamy kontakt z chemikaliami do domowego sprzątania i czyszczenia. Możemy jednak w prosty sposób zadbać o swoje dłonie poprzez stosowanie kilku produktów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia uczulenia i naruszenia delikatnego naskórka.

Po pierwsze – pracuj w rękawiczkach

Pielęgnację skóry warto rozpocząć od jej właściwej ochrony. Część obowiązków domowych możemy śmiało wykonywać w gumowych lub lateksowych rękawiczkach. Takie czynności jak mycie naczyń, podłogi czy łazienki mogą najszybciej podrażnić nasze dłonie ze względu na bezpośredni kontakt z chemikaliami. Tymczasem równie wygodnie i komfortowo możemy wykonywać powyższe obowiązki w rękawiczkach, ograniczając tym samym kontakt substancji czyszczących z naszą skórą. Musimy jednak pamiętać, by co jakiś czas wymieniać zużyte rękawice. Wykonane są bowiem ze sztucznego materiału i z powodu nadmiaru wilgoci lub zbyt wysokiej temperatury mogą z czasem powodować uczulenia. Wystarczy jednak wymieniać je co dwa tygodnie, by nie narazić się na niepotrzebne podrażnienia.

Po drugie – używaj delikatnych środków czyszczących

Coraz więcej producentów chemii do sprzątania i czyszczenia oferuje delikatniejsze warianty swoich produktów. Przykładowo, zamiast kupować tradycyjny płyn do mycia naczyń, możemy sięgnąć po ten wzbogacony o kojący balsam dla dłoni. Posiada on gęstszą konsystencję i odpowiednio nawilża skórę podczas stosowania. Warto zaopatrzyć się także w naturalne odpowiedniki środków do czyszczenia powierzchni. Produkty z półki wyrobów ekologicznych oparte są w większości na składnikach pochodzenia roślinnego i nie zawierają szkodliwych dla naszej skóry substancji chemicznych. Często zawierają także kojącą glicerynę, która zapobiega nadmiernemu przesuszeniu dłoni, oraz delikatne oleje roślinne (na przykład olej kokosowy), które jednocześnie usuwają zabrudzenia i dodatkowo nawilżają naszą cerę.

Po trzecie – dbaj o odpowiednie natłuszczenie skóry

W przeciwdziałaniu podrażnieniom dłoni nie wystarczy zapobiegać kontaktom z chemikaliami. Równie istotna jest codzienna pielęgnacja naszej skóry i zapewnianie jej odpowiedniego natłuszczenia. Jeśli nie dbamy o wystarczające nawilżenie naszej cery, wówczas będzie ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju wysypki czy uszkodzenia, ponieważ pory skóry będą w takim wypadku nadmierne rozszerzone a naskórek mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu musimy pamiętać o codziennym stosowaniu kremów do dłoni. Najlepiej wybrać te o wysokim stopniu natłuszczania i o właściwościach łagodzących. Skutecznymi składnikami wspomagającymi naszą cerę są na przykład kwas hialuronowy, gliceryna oraz alantoina, dlatego warto stosować preparaty wzbogacone o te substancje.

Aby dbać o nasze dłonie i zapobiegać podrażnieniom spowodowanym domowymi obowiązkami, wystarczy kilka prostych rozwiązań i zastosowanie odpowiednich produktów. Nie pozwólmy, aby nasza skóra uległa zniszczeniu z powodu codziennych czynności – zadbajmy o nią już dzisiaj.

MPA

About admin

Check Also

dom modułowy projekt

Charakterystyka domów modułowych. Skąd ich popularność?

Ostatnimi czasy widać niesłabnące zainteresowanie domami modułowymi. Co ważne, taki rodzaj budownictwa nie kojarzy się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *