chemia domowa a dłonie
Pielęgnację skóry warto rozpocząć od jej właściwej ochrony. Część obowiązków domowych możemy śmiało wykonywać w gumowych lub lateksowych rękawiczkach | fot.: StockAdobe.com

Twoje ciało vs żrąca chemia: jak zadbać o skórę dłoni przy codziennych, domowych obowiązkach?

Skóra dłoni jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia. Trudno zapobiec jej wysuszeniu, gdy każdego dnia mamy kontakt z chemikaliami do domowego sprzątania i czyszczenia. Możemy jednak w prosty sposób zadbać o swoje dłonie poprzez stosowanie kilku produktów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia uczulenia i naruszenia delikatnego naskórka.

Po pierwsze – pracuj w rękawiczkach

Pielęgnację skóry warto rozpocząć od jej właściwej ochrony. Część obowiązków domowych możemy śmiało wykonywać w gumowych lub lateksowych rękawiczkach. Takie czynności jak mycie naczyń, podłogi czy łazienki mogą najszybciej podrażnić nasze dłonie ze względu na bezpośredni kontakt z chemikaliami. Tymczasem równie wygodnie i komfortowo możemy wykonywać powyższe obowiązki w rękawiczkach, ograniczając tym samym kontakt substancji czyszczących z naszą skórą. Musimy jednak pamiętać, by co jakiś czas wymieniać zużyte rękawice. Wykonane są bowiem ze sztucznego materiału i z powodu nadmiaru wilgoci lub zbyt wysokiej temperatury mogą z czasem powodować uczulenia. Wystarczy jednak wymieniać je co dwa tygodnie, by nie narazić się na niepotrzebne podrażnienia.

Po drugie – używaj delikatnych środków czyszczących

Coraz więcej producentów chemii do sprzątania i czyszczenia oferuje delikatniejsze warianty swoich produktów. Przykładowo, zamiast kupować tradycyjny płyn do mycia naczyń, możemy sięgnąć po ten wzbogacony o kojący balsam dla dłoni. Posiada on gęstszą konsystencję i odpowiednio nawilża skórę podczas stosowania. Warto zaopatrzyć się także w naturalne odpowiedniki środków do czyszczenia powierzchni. Produkty z półki wyrobów ekologicznych oparte są w większości na składnikach pochodzenia roślinnego i nie zawierają szkodliwych dla naszej skóry substancji chemicznych. Często zawierają także kojącą glicerynę, która zapobiega nadmiernemu przesuszeniu dłoni, oraz delikatne oleje roślinne (na przykład olej kokosowy), które jednocześnie usuwają zabrudzenia i dodatkowo nawilżają naszą cerę.

Po trzecie – dbaj o odpowiednie natłuszczenie skóry

W przeciwdziałaniu podrażnieniom dłoni nie wystarczy zapobiegać kontaktom z chemikaliami. Równie istotna jest codzienna pielęgnacja naszej skóry i zapewnianie jej odpowiedniego natłuszczenia. Jeśli nie dbamy o wystarczające nawilżenie naszej cery, wówczas będzie ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju wysypki czy uszkodzenia, ponieważ pory skóry będą w takim wypadku nadmierne rozszerzone a naskórek mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu musimy pamiętać o codziennym stosowaniu kremów do dłoni. Najlepiej wybrać te o wysokim stopniu natłuszczania i o właściwościach łagodzących. Skutecznymi składnikami wspomagającymi naszą cerę są na przykład kwas hialuronowy, gliceryna oraz alantoina, dlatego warto stosować preparaty wzbogacone o te substancje.

Aby dbać o nasze dłonie i zapobiegać podrażnieniom spowodowanym domowymi obowiązkami, wystarczy kilka prostych rozwiązań i zastosowanie odpowiednich produktów. Nie pozwólmy, aby nasza skóra uległa zniszczeniu z powodu codziennych czynności – zadbajmy o nią już dzisiaj.

MPA

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *