Przemyślane zakupy
Dzisiaj to sprzedawcy prześcigają się w walce o klienta. Nie tylko oferują coraz bardziej atrakcyjne i lepsze jakościowo produkty, ale też prowadzą szereg działań promocyjnych, umożliwiających stałym odbiorcom tańsze zakupy | fot.: StockAdobe.com

Tanio, ale i atrakcyjnie, czyli sposoby na mądre, codzienne zakupy

Kupując pralkę lub telewizor szukamy najbardziej atrakcyjnych ofert. Bez większego wysiłku udaje nam się znaleźć okazje tańsze o kilkadziesiąt procent od średniej ceny rynkowej. Podczas zwyczajnych zakupów nie analizujemy wydatków aż tak dokładnie. Tymczasem w skali roku to właśnie na zaspokajanie codziennych potrzeb wydajemy najwięcej pieniędzy. Można wiele zaoszczędzić, kupując mądrze.

Dzisiaj to sprzedawcy prześcigają się w walce o klienta. Nie tylko oferują coraz bardziej atrakcyjne i lepsze jakościowo produkty, ale też prowadzą szereg działań promocyjnych, umożliwiających stałym odbiorcom tańsze zakupy. Oto kilka najprostszych sposobów na mądre kupowanie.

Mądre, czyli przemyślane

Domowe wydatki trzeba planować. W ten sposób zapanujemy nad domowym budżetem, ograniczymy ilość marnowanych produktów spożywczych i wyeliminujemy zbędne wydatki. Zróbmy listę produktów, które będziemy musieli kupić. Wystarczy przejrzeć szafki w łazience, lodówkę i spiżarkę, żeby wypisać produkty do uzupełnienia. Popytajmy domowników, czy czegoś będą potrzebowali. Sprawdźmy też, kiedy będziemy mieli więcej czasu, by bez pośpiechu zrobić większe zakupy.

Informacje o promocjach

Sprawdzajmy promocyjne gazetki sklepów. W formie papierowej, jeżeli takie otrzymujemy, albo w internecie. Zapiszmy się na newslettery. Tym bardziej, że co kilka dni pojawiają się nowe okazje cenowe. Warzywa, owoce, mięso i wędliny, kawa, masło, mleko, czystości, pielęgnacyjne oraz kosmetyki – te produkty możemy kupić prawie za pół ceny. Jednorazowo zaopatrujmy się w taką ilość, jaką wykorzystamy w ciągu najbliższych tygodni.

Jeżeli przeciętna rodzina wydaje na codzienne zakupy około 300 zł tygodniowo, w skali miesiąca może zaoszczędzić nawet 500 zł.

Karty lojalnościowe

Dla stałych klientów oferowane są towary po preferencyjnych cenach, dodatkowe rabaty lub prezenty. Dlatego warto korzystać z kart lojalnościowych. Coraz więcej sklepów z różnych branż wprowadza akcje promocyjne tylko dla stałych klientów, oferując asortyment za 50%, 2+1 lub 2+2 gratis. Może nie odczujemy korzyści w portfelu podczas zakupów kosmetycznych, ale już w przypadku butów trzecia para gratis to już konkretna oszczędność, jeżeli i tak planujemy kupić obuwie dwojgu dzieciom.

Kupony rabatowe

Czasem podczas płacenia za zakupy otrzymujemy kupony rabatowe. Na stacji paliw może to być oferta zakupu hot-doga za 2 zł, ale częściej kupony zawierają zniżki na kolejne zakupy. Wykorzystujmy je, zamiast wyrzucać. Sprawdzajmy informacje o kuponach rabatowych w internecie. Aktywacja kodu nic nie kosztuje, nie stracimy żadnych pieniędzy, jeśli go nie wykorzystamy. A znaleźć można wyjątkowe okazje cenowe.

Punkty za zakupy

Na kartach lojalnościowych zbieramy punkty za wydane na zakupy pieniądze. Nie uda nam się wymienić ich na gotówkę. Możemy jednak zdobyć atrakcyjne nagrody lub uzyskać duże zniżki na bardziej wartościowe produkty.

Na niektórych stacjach paliw otrzymujemy informację na paragonie o wartości naszych punktów. Podczas kolejnego tankowania możemy punktami zapłacić za część rachunku.

Zwroty na konto

Coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę. Płatności dokonujemy wygodnie, używając kart kredytowych. Niektóre banki oferują kilkuprocentowe zwroty od kwot wydanych w marketach, na stacjach paliw lub restauracjach. Jeżeli z naszych przykładowych 300 zł wydawanych tygodniowo na codzienne zakupy zostanie nam zwrócone 6 zł, w skali roku otrzymamy 312 zł.

Na codziennych zakupach możemy zaoszczędzić całkiem duże kwoty. Wystarczy je mądrze planować i korzystać z atrakcyjnych ofert. Jeżeli oszczędności to dla nas gotówka, oprócz ofert bankowych można przyjrzeć się możliwościom, jaką dają programy typu Cashback. Ten ostatni, choć działa na polskim rynku od kilku lat, ma dziesiątki partnerów stacjonarnych i online. Oferuje atrakcyjne rabaty, eVouchery na zakup produktów i usług oraz zwrot na konto konkurencyjnych wysokości procentów od wydanych kwot.

IBI

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *