klimatyczny taras
Nasz taras powinien być miejscem zaczarowanym z wyjątkową, klimatyczną aurą | fot.: Fotolia

Stylowy taras w najnowocześniejszym wydaniu

Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowego tarasu i zastanawiamy się jak uczynić to miejsce magicznym i optymalnie relaksacyjnym? Jeśli chodzi o wyposażenie tarasu to oferta rynkowa w tym zakresie jest dziś niezwykle bogata. Z jednej strony pozwala to na stworzenie miejsca z naszych marzeń, a z drugiej może przyczynić się do zagubienia i lekkiego przytłoczenia. Warto wziąć więc głęboki oddech, oczyścić nasz umysł i rozpocząć pracę od samego początku.

Ogólna i niezmienna wizja to priorytet

Przede wszystkim musimy dokładnie wiedzieć czego chcemy i potrzebujemy. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ale dopiero gdy stworzymy nasz wymarzony projekt możemy przystąpić do urządzania tarasu. Zawsze jest opcja skorzystania z pomocy specjalistów w przypadkach, gdy dysponujemy odpowiednim budżetem, a samodzielnie z nadmiaru wrażeń i pomysłów nie jesteśmy w stanie opracować niczego sensownego. Gdy mimo wszystko cenimy własną kreatywność warto zainspirować się na przykład konkretną propozycją idealnego tarasu odnalezioną w Internecie. Wówczas pozostanie nam jedynie odzwierciedlenie tej wizji w praktyce wraz z nieuniknionym nadaniem jej delikatnego, prywatnego charakteru. Pamiętajmy, że nie musimy od razu wyposażyć naszego tarasu we wszystkie przedmioty, akcesoria i dekoracje, których potrzebujemy i o jakich marzymy. Ważne, aby wiedzieć dokąd zmierzamy i uniknąć niepożądanego chaosu. Przykładowo wiedząc, w którym miejscu mamy zamiar ustawić duży, zwracający uwagę kwietnik możemy dać sobie czas na poszukiwanie tego jednego, jedynego, unikalnego egzemplarza, który nas zainspiruje. Podstawa zasada jest taka: nie spieszyć się, ale podążać w wyznaczonym kierunku.

Czego na pewno będzie potrzebował nasz taras?

Taras to otwarty salon, gdzie możemy odetchnąć świeżym powietrzem. Jest on kontynuacją naszej przestrzeni mieszkalnej i powinien z nią naturalnie i harmonijnie korespondować. Podstawą jest komfortowy zestaw wypoczynkowy. W zależności od ilości miejsca może to być okazała kanapa albo narożnik z fotelami i dużym stołem lub też niewielkie siedziska z ławą. Do wyboru mamy różnorodną stylistykę. Postawić możemy na ciepłe drewno i przytulne barwy albo zdać się na surowy, modernistyczny styl. Ciekawie również na tarasach prezentują się ponadczasowe stylizacje vintage lub retro. Komplet wypoczynkowy obowiązkowo wyposażyć musimy w dekoracyjne poduszki, koce i pledy. Tylko w takich warunkach możliwy jest optymalny, wieczorny relaks na przykład przy świecach i lampce wina. Zastanówmy się również nad praktycznym dywanem, który zdecydowanie doda każdej stylizacji więcej przytulności. Zwróćmy uwagę także na inne miejsca do siedzenia i wypoczynku, takie jak dodatkowe leżaki, pufy, bujane fotele, czy też huśtawki. A może warto wziąć pod uwagę hamak? Gdy sądzimy, że nie mamy na niego wystarczająco dużo miejsca pomyślmy o hamaku mocowanym z jednej strony do ściany.

Rośliny i inne cenne dodatki oraz akcesoria

Taras tak naprawdę nie powinien istnieć bez odpowiedniego zaaranżowania na nim przestrzeni dla roślin. W tym przypadku sprawdzają się różnorodne, także stylowe i designerskie donice oraz kwietniki o rozmaitych kształtach, kolorach, wzorach i gabarytach. Różnorodność tego typu jest dziś w cenie. Możemy zdecydować się na łatwe w uprawie i wytrzymałe rośliny zimozielone. Warto jednak otoczyć się również jednorocznymi, barwnymi, rozjaśniającymi i niewymagającymi kwiatami typu petunie, czy pelargonie, które w naszym klimacie potrafią naprawdę zaskoczyć wizualnie. Pożądane na tarasach są donice pokaźnych rozmiarów, komponujące się ze stylem mebli. Przy tarasach świetnie prezentują się ponadto duże krzewy, paprocie oraz kwitnące pnącza. Trendem są obecnie różnego typu dekoracyjne, zielone ściany oraz ścienne kieszenie na kwiaty, zioła i inne rośliny. Prym na współczesnych tarasach wiodą również różnego typu i rozmaitej wielkości dekoracyjne stoliki i stołki. Można na nich ustawiać donice z roślinami, latarenki, świeczniki i inne, atrakcyjne gadżety takie jak na przykład szklane karafki wypełnione kolorowymi kamykami, czy też dekoracyjne naczynia, wazony, rzeźby i mini szklarnie. Modnie jest dziś na tarasie uprawiać nawet pomidory i truskawki!

Nasz taras powinien być miejscem zaczarowanym z wyjątkową, klimatyczną aurą. To tutaj jest czas na relaks z rodziną i z przyjaciółmi. Od naszych starań, naszej kreatywności i pomysłowości zależeć będzie to, ile magii ta przestrzeń będzie w stanie nam każdego dnia zaoferować i jakiej jakości będzie tak naprawdę nasz odpoczynek po ciężkim dniu.


MKO

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *