lakierowanie podłogi
Cyklinowanie pozwala odświeżyć nawet bardzo zniszczoną podłogę | fot.: stock.adobe.com

Renowacja parkietu – czy można to robić samodzielnie, bez cyklinowania?

Renowację parkietu można wykonać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należy cyklinowanie, które niestety jest dosyć kosztowne. Wśród jego zalet należy jednak wymienić piękny efekt, jak i zabezpieczenie drewna. Okazuje się jednak, że cyklinowanie można pominąć. Jakie warunki należy spełnić?

Kiedy renowacja parkietu bez cyklinowania jest możliwa?

Cyklinowanie pozwala odświeżyć nawet bardzo zniszczoną podłogę. W przypadku gdy uszkodzenia nie są zbyt duże można jednak zabrać się do pracy na własną rękę. Parkiet zyska świeży wygląd, a wszystkie plamy i drobne rysy znikną. Podczas remontu można także odświeżyć kolor lub nadać mu nowy odcień. Aby wszystkie etapy prac przebiegały poprawnie, należy jednak odpowiednio się przygotować. Poniżej krótkie omówienie poszczególnych etapów prac.

Przygotowanie powierzchni

Przed odnawianiem podłogi lakierowanej należy ją dokładnie oczyścić. W tym celu usuwamy poprzednie warstwy lakieru oraz zanieczyszczenia za pomocą papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej. Postępujemy według następujących kroków:

  • odkurzamy i myjemy podłogę, usuwając jednocześnie warstwę detergentów za pomocą specjalnych preparatów,
  • usuwamy stare warstwy lakieru za pomocą papieru ściernego o wysokim gradiencie lub szlifierką. Na koniec szlifujemy papierem o mniejszej ziarnistości, usuwając w ten sposób mniejsze rysy,
  • odpylamy podłogę i myjemy ją wodą. 

Renowacja parkietu poprzez wypełnianie ubytków

Po wstępnym przygotowaniu parkietu można przejść do uzupełniania ubytków. W tym celu weryfikujemy, czy widoczne są jeszcze większe uszkodzenia. Jeśli tak- wypełniamy je masą szpachlową o odcieniu podobnym do ostatecznego koloru podłogi. Przedtem jednak dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta. Zaszpachlowane dziury pozostawiamy do wyschnięcia. Po tym czasie możesz podłogę ponownie przetrzeć mokrą szmatką. 

Na czym polega malowanie parkietu?

Decydując się na malowanie parkietu, można uniknąć kosztownego cyklinowania. W tym celu należy jednak zastosować odpowiedni preparat. Powszechnym wyborem jest bejca, która nie tylko odświeża kolor drewna, ale również nadaje mu wybrany odcień. Jakie właściwości wykazuje bejca? To produkt, który równomiernie i powoli przenika w strukturę drewna. Nie unosi jego włókien, dlatego nie powstają plamy. Nakładanie bejcy przebiega szybko i bez najmniejszych problemów. Można wybrać preparaty kolorowe lub transparentne, które podkreślają naturalny charakter drewna. Nie zakrywają słojów, ale dodają im wyrazistości. 

Renowacja parkietu poprzez lakierowanie

Ostatnim elementem renowacji parkietu jest lakierowanie. Lakier nadaje podłodze połysk, ale jednocześnie chroni drewnianą powierzchnię przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, w tym: ścieraniem, odpryskiwaniem, a także wilgocią. Decydując się na dowolny produkt, zawsze należy dostosować się do instrukcji producenta, który określa sposób, ilość, jak i zasady stosowania produktu. W przypadku lakieru warto dodatkowo zaopatrzyć się w kombinezon ochronny.

IIM

About admin

Check Also

świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje dla małych mieszkań: pomysły na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni

Dekorowanie małych mieszkań na święta może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można stworzyć uroczą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *