łagodne rasy psów
Wybór czworonożnego przyjaciela rodziny należy bardzo dokładnie rozważyć. Wiele ras psów jest z natury bardzo łagodnych, inne wymagają wprawnej ręki i treningu, ale potrafią być wdzięcznymi i wspaniałymi towarzyszami | fot.: Fotolia

Psy przyjazne dzieciom

Posiadanie własnego zwierzaka jest marzeniem wielu dzieci. Rodzice jednak często są nastawieni do tego tematu bardzo sceptycznie. Jakby na to nie patrzeć, pies jest zwierzęciem, a jego zachowanie w towarzystwie małych, dokuczających mu dzieci, może być nieobliczalne. Na szczęście, niektóre rasy psów wykazują wyjątkową cierpliwość i spokój, dlatego nadają się nawet do towarzystwa dla najmłodszych dzieci. Uwaga – jak w przypadku kotów, nasze dzieci powinny wiedzieć, że pies nie jest puchatą zabawką, ma swoje prawa, a my – obowiązki wobec niego.

Idealne psy dla dzieci

Wybór czworonożnego przyjaciela rodziny należy bardzo dokładnie rozważyć. Wiele ras psów jest z natury bardzo łagodnych, inne wymagają wprawnej ręki i treningu, ale potrafią być wdzięcznymi i wspaniałymi towarzyszami. Które psy najlepiej nadają się do towarzystwa dla dzieci?

  • Berneńczyk

Berneński pies pasterski, mimo swoich potężnych rozmiarów, jest uważany za jedną z najlepszych ras dla dzieci. To wyjątkowo łagodny i wyrozumiały olbrzym, który dzielnie znosi różnego rodzaju dziecięce wybryki! Berneńczyki są bardzo spokojne i przyjacielskie, czym zjednały sobie serca wielu rodzin na całym świecie. Z powodu dużych rozmiarów, nie nadaje się jednak do mieszkań o niewielkiej powierzchni.

  • Beagle

To kolejna rasa psów, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Beagle są przyjazne i łagodne, ale jednocześnie są bardzo ciekawskie. Potrzebują dużej dawki ruchu, a także zapewnienia im wielu atrakcji. Jest to więc odpowiedni pies dla rodziny która kocha aktywność i spędza dużo czasu poza domem.

  • Bokser

Mimo swojej nazwy i dość groźnego wyglądu, bokser jest niezwykle łagodny dla dzieci i wręcz uwielbia spędzać czas w ich towarzystwie! Jednocześnie jest to także pies, który potrzebuje dużej aktywności. Chociaż boksery są bardzo oddane rodzinie, mogą nie tolerować innych zwierząt w domu i wykazywać wobec nich agresję.

  • Buldog francuski

Ten niewielki piesek o interesującym wyglądzie, może być wspaniałym kompanem dla starszego dziecka. Jest wesoły, żywiołowy i chętny do zabaw, a jednocześnie ma opanowany charakter i nie jest skłonny do agresji. Buldogi francuskie wymagają, aby poświęcać im mnóstwo czasu- bardzo nie lubią zostawać same!

  • Labrador

Majestatyczny, dość masywnie zbudowany i silny – labrador nie jest odpowiednim psem dla każdej rodziny. Wystarczy jednak odpowiednie wychowanie, aby stał się najlepszym towarzyszem, który chętnie będzie bawił się i spędzał czas z dziećmi.

Opieka nad psem

Decydując się na psa, rodzice powinni uświadomić dziecko, że jest to żywe zwierzę, które wymaga starannej opieki oraz pielęgnacji. Pies jest stworzeniem towarzyskim i zazwyczaj lubi spędzać czas z domownikami. Większość psów uwielbia długie spacery i potrzebuje dużej dawki ruchu, którą trzeba mu zapewnić niezależnie od pogody! Niektóre rasy- takie jak szkocki collie, berneńczyk czy samoyed, wymagają także starannej pielęgnacji sierści.

Posiadanie psa może więc nauczyć dziecko wypełniania swoich obowiązków, empatii oraz odpowiedzialności za żywe stworzenie. Kontakt z psem przynosi dziecku także mnóstwo innych korzyści- uspokaja, dodaje pewności siebie i zachęca do aktywności fizycznej.

ALA

About admin

Check Also

wiosenny spacer z psem

Przygotowania do wiosennych spacerów z psem: ważne wskazówki

Wiosna to czas sprzyjający długim spacerom z psem, które z kolei są świetną okazją możliwość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *