Zamiokulkas do łazienki
Zamiokulkas- ma wysoką tolerancję na niekorzystne warunki, pochłania m.in. benzen i toluen. Znosi całkowite zacienienie, dobrze rośnie przy wysokiej wilgotności powietrza | fot.: stock.adobe.com

Miniporadnik o kwiatach do ciemnej łazienki

Chcesz ożywić łazienkę bez okien lub taką, w której mimo okna światło jest znikome? Dobrym sposobem na to będą rośliny doniczkowe. Jakie wybrać? Dowiesz się z naszego miniporadnika!

Czy warto umieścić rośliny w łazience?

Absorbując dwutlenek węgla rośliny oczyszczają powietrze, produkują tlen, który jest nam potrzebny do życia. Kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają na jakość powietrza, ponieważ zwiększają jego wilgotność. Niektóre z nich podwyższają ujemną jonizację powietrza, co również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Oprócz tego, rośliny poprawiają nasz nastrój, działają relaksująco. Kwiaty mają zdolność odfiltrowania toksyn z powietrza, tj.: amoniak, benzen, formaldehyd czy toluen. Rośliny w łazience będą pełniły funkcję ozdobną, ale także będą miały aspekt praktyczny i korzystny dla zdrowia człowieka, a przy tym ożywią ciemną łazienkę. 

Rodzaje roślin, które można umieścić w łazience

Muszą to być rośliny, które dobrze radzą sobie z ograniczoną ilością światła oraz dużą wilgotnością powietrza. Przykłady roślin cieniolubnych i lubiących wilgoć:

  • Sansewieria (wężownica) – wiele gatunków, jedne z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, znoszą zacienienie. Bez podlewania wytrzymują nawet miesiąc. Wymagają żyznego podłoża.
  • Skrzydłokwiat – lubi zacienione miejsca, idealnie nadaje się do miejsc o dużej wilgotności powietrza. 
  • Zamiokulkas – ma wysoką tolerancję na niekorzystne warunki, pochłania m.in. benzen i toluen. Znosi całkowite zacienienie, dobrze rośnie przy wysokiej wilgotności powietrza.
  • Dracena – wiele gatunków, neutralizuje zanieczyszczenia, absorbuje np. formaldehyd. Niektóre z nich mają zastosowanie lecznicze. Dobrze rozwijają się w półcieniu, z lekko wilgotnym podłożem.
  • Paproć nefrolepis – wymaga dużej wilgotności powietrza. Najlepsze jest dla niej miejsce zacienione.

Tipy, aby długo cieszyć się kwiatami w łazience

  • Wybieraj gatunki, które faktycznie lubią dużą wilgotność powietrza
  • Zapewnij miejsce z dala od środków chemicznych
  • Unikaj przelania, gatunki lubiące dużą wilgotność powietrza nie będą potrzebowały częstego podlewania wodą
  • Wybierz miejsce, gdzie rośliny nie będą trącane przez domowników
  • Co jakiś czas wystawiaj kwiaty do innego pomieszczenia w mieszkaniu, by zapewnić im światło

Rośliny w łazience zapewniają ogrom korzyści od ozdobnych po zdrowotne. Niektóre z nich eliminują toksyny z powietrza, wszystkie zaś dają tlen. Istnieją gatunki roślin, które dobrze znoszą warunki, które panują w większości łazienek: półcień, cień i duża wilgotność powietrza. Kwiaty w pomieszczeniu dekorują je, wprowadzają harmonię, poprawiają samopoczucie, a także leczą. W łazience rośliny są odświeżaczem powietrza. Wpływają korzystnie na zdrowie układu oddechowego, zmniejszając ryzyko kataru, podrażnienia śluzówki oczu, gardła, nosa. Zauważalne jest też korzystne oddziaływanie na zdrowie psychiczne, następujące obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie niepokoju, pozytywne emocje odczuwalne wśród roślin. Pielęgnacja kwiatów może stać się nowym hobby. 

BPR

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *