człowiek i pies
Aby przyjaźń psa z ludzkim towarzyszem opierała się na wzajemnym szacunku, miłości i przywiązaniu, człowiek powinien ustalić proste i zrozumiałe dla zwierzaka zasady, dzięki którym taka harmonia będzie możliwa | fot.: StockAdobe.com

Kilka słów o relacji człowieka z psim przyjacielem

Wielu ludzi marzy o posiadaniu psiego przyjaciela, ale niewielu zdaje sobie sprawę, jak trudna i odpowiedzialna jest to dla nich rola. Pies to wyjątkowe i niezwykle oddane człowiekowi zwierzę, które zasługuje na troskę i prawdziwą szczerą miłość ze strony człowieka. Jednak ludzie często nie doceniają tej przyjaznej i kochającej istoty, traktując ją z wyższością, nie przebierając w środkach, do których zaliczają między innymi agresję i strach.

Traktowanie psa z szacunkiem godnym prawdziwego przyjaciela

Przygarniając do domu szczeniaka czy też dorosłego psa, człowiek pragnie tak go ukształtować, by zachowanie i charakter pupila były zgodne z  jego oczekiwaniami i zamierzeniami. Aby osiągnąć pożądane rezultaty ludzie stosują szereg bardzo negatywnych dla psa metod, zwanych łagodnie tresurą. Jest to wyjątkowo niekorzystna dla zwierząt metoda, a zwłaszcza wrażliwych i podatnych na krzywdę ludzką psów. Tresura łamie psychicznie psy, bo nie uwzględnia w żaden sposób ich możliwości oraz potrzeb. Zwierzę musi wykonać daną czynność, bo w przeciwnym razie spotka go dotkliwa kara, najczęściej fizyczna ze strony swojego opiekuna. Dlatego każda tresura oznacza dla psa ogromny stres, niepokój i lęk, które sprawiają, że czuje się zaszczuty i całkowicie zdany na los swego pana. Alternatywą dla krzywdzącej i niszczącej psychikę psa tresury jest wychowanie, które opiera się na szkoleniu pupila z należnym mu szacunkiem i znajomością jego potrzeb oraz możliwości.

Ustalenie jasnych reguł kluczem udanego związku psa z człowiekiem

Aby przyjaźń psa z ludzkim towarzyszem opierała się na wzajemnym szacunku, miłości i przywiązaniu, człowiek powinien ustalić proste i zrozumiałe dla zwierzaka zasady, dzięki którym taka harmonia będzie możliwa. Pies oprócz olbrzymich pokładów czułości ze strony człowieka, potrzebuje także jasnych reguł i konsekwencji w postępowaniu opiekuna, bo tylko wtedy będzie czuł się pewnie i bezpiecznie. Jednak nie można nawet tu myśleć o stosowaniu jakiejkolwiek formy przemocy, czy to fizycznej, czy psychiczne, bo są one całkowicie niedopuszczalne w szkoleniu każdego zwierzęcia. Często właściciele psów, którzy krytykują stosowanie przemocy wobec swoich zwierząt, zupełnie zapominają, że dla psa równie krzywdzące jak mocny klaps będzie karcące, ostre spojrzenie swojego pana, czy izolacja zwierzęcia. W relacjach z psem liczy się zrozumienie jego potrzeb, które stają się kierunkowskazem do dalszej wspólnej drogi.

Ludzie, którzy zdecydowali się na posiadanie psa wiedzą, jak ważna jest jego mowa ciała i jak wiele można z niej wyczytać. Dzięki obserwacji pupila, jego zachowań i sposobu reagowania na różne czynności, człowiek gromadzi niezbędną wiedzę do zrozumienia swojego psiego przyjaciela i dzięki tej wiedzy ich przyjaźń będzie szczera, prawdziwa i oparta na wyjątkowej miłości. Aby cieszyć się z posiadania fantastycznie ułożonego psiaka, nie potrzeba wcale stosować wobec niego żadnych kar cielesnych czy psychicznych. Poznanie jego możliwości i potrzeb oraz umiejętność odczytywania mowy ciała wystarczą do wzorowej komunikacji między psem i bliskim mu człowiekiem.

RFI

About admin

Check Also

świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje dla małych mieszkań: pomysły na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni

Dekorowanie małych mieszkań na święta może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można stworzyć uroczą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *