pani domu w wałkach i maseczce
Choć ta porada może wydawać się dość prozaiczna, a nawet banalna to uwierz, że dobre zaplanowanie wszystkich obowiązków na dany dzień pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do połowy czasu poświęconego na wykonanie tych czynności | fot.: stpock.adobe.com

Jak usprawnić codzienne, domowe obowiązki i zyskać więcej czasu dla siebie? Oto kilka sprawdzonych trików

Każdy kto choć raz w życiu miał do czynienia z samodzielnym prowadzeniem domu z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudne jest to zadanie. Wbrew pozorom opieka nad domem nie polega tylko na gotowaniu posiłków oraz na sprzątaniu od czasu do czasu. Należy jasno zaznaczyć, że obowiązki domowe często są nie tylko bardzo czasochłonne, ale również niezwykle wymagające fizycznie. Szacuje się, że wykonanie wszystkich codziennych obowiązków domowych (nie wliczając w to czynności, które należy wykonać raz na jakiś czas takich jak mycie okien i szyb lub generale porządki związane z nadchodzącymi świętami) zajmuje od 6 do 8 godzin, śmiało można zatem stwierdzić, że opieka nad domem to praca na pełen etat! 

Jak widać sprawa nie wygląda aż tak kolorowo jak mogłoby się wydawać, jeśli zatem marzysz o tym, by nieco usprawnić wykonywanie swoich domowych obowiązków, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki poradnik z którego możesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz zaoszczędzić nieco czasu na codziennych czynnościach.

Planuj swoje zajęcia

Choć ta porada może wydawać się dość prozaiczna, a nawet banalna to uwierz, że dobre zaplanowanie wszystkich obowiązków na dany dzień pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do połowy czasu poświęconego na wykonanie tych czynności.

Do tego potrzebujesz tylko kartkę papieru oraz ołówek lub długopis (UWAGA: Aby Twoje cele stały się bardziej realne, wpisz obok nich godziny na które planujesz dane zajęcie, a gdy je wykonasz postaraj się odhaczać każdą czynność. W ten sposób nie tylko widzisz swój postęp, ale również na bieżąco możesz monitorować to ile pracy Ci jeszcze zostało).

Jeżeli należysz do osób, które lubią otaczać się ładnymi przedmiotami, możesz zainwestować w kalendarz lub specjalny planer. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu gadżetów, więc jeśli jesteś zainteresowany, warto jest poszukać idealnego notesu dla siebie.

Nie bierz za dużo na siebie

Łatwo powiedzieć, trudnej zrobić. Tego typu rada wydaje się być niezwykle zachęcająca, niestety prawdziwe życie często weryfikuje takie plany. Mimo codziennych trudności staraj się jednak znaleźć trochę czasu wytchnienia, poświęć godzinę lub dwie na swoją ulubioną aktywność (może to być nawet odcinek ukochanego serialu) i spraw, by była to chwila pełna błogiego relaksu. Ponadto pamiętaj, że są czynności, które spokojnie możesz oddelegować innym członkom rodziny.

Rób listę rzeczy do zrobienia na cały tydzień

O ogromnych zaletach płynących z planowania swoich zajęć na dany dzień już wiesz, teraz czas na poświęcenie chwili na to, by zaplanować i wypisać wszystkie zajęcia, które musisz wykonać w tygodniu (może to być na przykład mycie podłóg lub pranie obrusów i zasłon). Dzięki temu, że będziesz mieć wszystkie te czynności na kartce tuż przed sobą, z łatwością rozdysponujesz zadania na poszczególne dni.

Jak widzisz prowadzenie domu wymaga wiele cierpliwości oraz siły, jednak korzystając z tych patentów możesz sprawić, że stanie się to znacznie bardziej intuicyjne oraz po prostu łatwiejsze.

 

AKR

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *