Regularna pielęgnacja mebli skórzanych
Skóra jest wymagająca i decydując się na zakup mebli z niej wykonanych trzeba liczyć się z koniecznością późniejszego dbania o nie

Jak odpowiednio zadbać o skórzane meble?

Meble skórzane cieszą się popularnością niezmiennie od lat. Wynika to głównie z powodu ich szykownego wyglądu, który potrafi dodać charakteru wnętrzu. Skóra to materiał ceniony, a wybór choć jednego mebla wykonanego z niej sprawia, że pokój jest bardziej stylowy i szykowny. Takie produkty kupuje się na lata, gdyż są wytrzymałe i dobrej jakości. Trzeba jednak odpowiednio o nie zadbać, by prezentowały się jak nowo kupione przez jak najdłuższy czas.

Pomieszczenie ma znaczenie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet warunki panujące w pokoju mają ogromny wpływ na skórę. Częstszej pielęgnacji i większej troski potrzebować będą meble ustawione w pokojach, w których jest wysoka temperatura, wpada tam duża ilość promieni słonecznych albo często odkręca się ogrzewanie. Gdy nie ma tam zamontowanego nawilżacza powietrza szybko zauważy się większą podatność skóry na uszkodzenia, skłonność do powstawania pęknięć oraz matowy wygląd.

Regularna pielęgnacja

Z kanap czy sof skórzanych zazwyczaj korzysta się codziennie i z tego powodu to im należy poświęcać największą uwagę. W przypadku zabrudzeń najkorzystniej wycierać je zanim zaschną – nada się do tego sucha ściereczka. Czasem jednak nie wystarcza to w przypadku cięższych plam i konieczne staje się użycie dobrego środka bądź wykonanego w domu naturalnego preparatu. Można zrobić go poprzez rozpuszczenie płatków mydlanych w wodzie. Świetnym pomysłem jest także mieszanka oliwy z octem (dla zneutralizowania zapachu poleca się dodać olejku zapachowego), którą spryskuje się powierzchnię mebla.

Delikatne produkty do utrzymania skóry w dobrej kondycji to podstawa. Najlepiej dobrze czytać ich składy i wybierać te, które zawierają jedynie łagodne środki myjące – dobrze, jeśli są pochodzenia naturalnego. Specyfiki te nie mogą mieć w sobie alkoholu ani rozpuszczalników, które uszkadzają skórę swoim silnym działaniem – nawet odbarwiać ją czy powodować pękanie. Wystrzegać się również powinno nafty i terpentyny – staranny dobór produktów jest zatem podstawą.

Po czyszczeniu należy zawsze zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Sprawdzi się tutaj zarówno oliwka dla dzieci, oliwa z oliwek oraz olej lniany. Wciera się warstwę produktu w skórę, a następnie zostawia się go na kilka godzin.

Profesjonalny zabieg

Czasem zdarza się, że nie ma się czasu na solidną pielęgnację mebli bądź chce się dać pole do popisu profesjonalistom. Zajmują się oni konserwacją i czyszczeniem i korzystają z dopasowanych metod i środków. W przypadku bardzo poważnych zabrudzeń część osób po prostu woli zdać się na taki serwis, który za opłatą gwarantuje doprowadzenie mebla do idealnego stanu.

Skóra jest wymagająca i decydując się na zakup mebli z niej wykonanych trzeba liczyć się z koniecznością późniejszego dbania o nie. Na szczęście większość sposobów nie jest skomplikowana i zakłada użycie łatwo dostępnych produktów. Natomiast dzięki poświęceniu co jakiś czas kilku chwil na pielęgnację mebli bądź oddanie ich pod opiekę fachowców, przez lata nie stracą one swego uroku i będą niezmiennie zachwycające.

APO

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *