wampiry energetyczne
Wampir paranoidalny to osoba, którą rządzą uprzedzenia i nieufność. Wierzy jedynie w swoje racje i jest ich absolutnie pewien | fot.: Fotolia

Wampiry energetyczne – kim są i dlaczego lepiej ich unikać?

Chociaż określenie „wampir energetyczny” może brzmieć karykaturalnie, to osoby tak nazywane są jak najbardziej groźne dla naszego zdrowia psychicznego, a długie przebywanie z nimi może prowadzić nawet do fizycznych objawów chorobowych. Wbrew powszechnej opinii mogą nimi być nie tylko osoby smutne i nostalgiczne, ale również egoistyczne, świadomie manipulujące otoczeniem dla uzyskania własnej korzyści lub pogorszenia samopoczucia innych. 

Po czym rozpoznać wampiry energetyczne?

Wyróżniamy pięć grup wampirów energetycznych: aktorów, narcyzów, aspołecznych hedonistów, obsesyjno-kompulsywnych i paranoidalnych. Wampir aktor to osoba, która kreuje idealny obraz siebie, przypisując innym własne wady. Ukrywa wszystko, co mogłoby zostać potępione, a mówi tylko o tym, co stawia go w dobrym świetle. Chce za wszelką cenę być akceptowany i zdobywać uznanie otoczenia. Nigdy się nie denerwuje, ale łatwo przychodzi mu pogarda dla innych. Wampir narcyz zazwyczaj jest nieświadomy swojego działania. Ma wielkie ego, ale bardzo ograniczone sumienie. W swoich działaniach nie bierze pod uwagę innych osób, chociaż nie krzywdzi ich celowo. Interesuje się ludźmi tylko, kiedy czegoś od nich chce lub gdy musi kogoś obwinić za własne niepowodzenia. Wampir aspołeczny hedonista nie przejmuje się normami społecznymi, konsekwencją swoich czynów i słów ani tym, co inni mają do powiedzenia. Uwielbia, gdy dużo się dzieje, stosuje używki, imprezuje, plotkuje i kłamie, a później zamęcza wszystkich szczegółowymi relacjami ze swojego intensywnego życia. Wampir obsesyjno-kompulsywny to maniak kontroli, który skupia się na każdej drobnostce, nie widząc przy tym całości. Nie akceptuje ludzi, którzy nie są tak dokładni, jak on. Chce nad wszystkim panować i wszystko mieć podporządkowane, a satysfakcję daje mu stres otoczenia. Wampir paranoidalny to osoba, którą rządzą uprzedzenia i nieufność. Wierzy jedynie w swoje racje i jest ich absolutnie pewien. Nie przyjmuje do wiadomości poglądów innych, wszędzie szuka spisków i widzi rzeczy, które nie istnieją.

Dlaczego lepiej unikać wampirów energetycznych i jak się przed nimi bronić?

Długie przebywanie z wampirem energetycznym może sprawić, że poczujemy się smutni, osłabieni, przekonani, że nasze działania są bezsensowe i że niczego nimi nie osiągniemy. Osoby tego rodzaju odbierają nam siłę i dobry nastrój, mogą doprowadzić nawet do bólów głowy, brzucha i nadmiernej senności. Najlepszą obroną przed takimi ludźmi jest ich unikanie, a jeżeli jest to niemożliwe, należy przynajmniej nie wchodzić z nimi w głębsze relacje, pozostać obserwatorem ich działań, nie angażować się, mówić wprost, że coś nam przeszkadza, nie wdawać się w zbędne dyskusje. Kiedy wampirem energetycznym jest najbliższa osoba, warto określić rodzaj jej przypadłości i dostosować odpowiednio swoje zachowanie, a nawet zaproponować terapię.

Wbrew pozorom określenie kogoś mianem wampira energetycznego nie jest niczym zabawnym, za to stanowi realne zagrożenie dla otaczających go ludzi. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy ograniczyć kontakty z takim człowiekiem do minimum, a jeżeli nie, to przyjąć wobec niego postawę, dzięki której nie będzie mógł zrobić nam krzywdy swoim zachowaniem.

ARO

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *