rozwód
Jak wskazują różnorodne badania, rozwód jest uważany za jedno z najbardziej emocjonalnych przeżyć w życiu człowieka | fot.: stock.adobe.com

Rozwód – jak przez niego przejść minimalizując stres?

Każdego roku przez rozwód przechodzi wiele małżeństw. Jest to decyzja ostateczna, kiedy dwoje osób dochodzi do wniosku, że nie ma już sposobu na ratowanie małżeństwa. Niestety w większości przypadków decyzja o rozstaniu może okazać się dla wielu ludzi dość traumatyczna. Dlatego w takiej sytuacji warto postępować tak, aby w jak największym stopniu minimalizować stres związany z zaistnieniem takiej sytuacji. 

Rozwód, jako jedno z najbardziej emocjonalnych przeżyć

Jak wskazują różnorodne badania, rozwód jest uważany za jedno z najbardziej emocjonalnych przeżyć w życiu człowieka. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, ponieważ podczas tego zjawiska towarzyszą nam bardzo negatywne emocje, do których można zaliczyć przede wszystkim: smutek, żal, rozgoryczenie, nienawiść, gniew oraz złość. Natomiast o wiele łatwiej radzą sobie z rozwodem te osoby, które są jego inicjatorami. Trzeba także pamiętać o tym, że o wiele zdrowsze jest wyrażenie swoich negatywnych emocji w sposób jasny, niż tłumienie ich w sobie. Bowiem wtedy może dojść do ich kumulacji, a może to objawiać się irracjonalnych zachowaniem lub powstaniem depresji. Osoby, które borykają się ze stresem związanym z rozwodem mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. Dzięki konsultacjom w odpowiednim specjalistą będziemy w stanie wypracować odpowiednie zachowania, które będą niwelowały ból związany z rozstaniem. Z pomocy takiej decyduje się skorzystać wiele osób, dla których rozwód jest przeżyciem traumatycznym. Dzięki temu można o wiele łatwiej uporać się z negatywnymi emocjami i zwiększyć pewność siebie w postępowaniu rozwodowym. 

Skupienie się na przyjemnych sprawach

Każdy, kto boryka się z nadmiernym stresem w wyniku powstania nieprzyjemnej sytuacji życiowej powinien skupić się przede wszystkim na rzeczach, które sprawiają mu przyjemność. Chodzi tutaj między innymi o znalezienie sobie nowego hobby, któremu będziemy w chcieli poświęcać dużą ilość swojego wolnego czasu, aby nie myśleć o sprawach, które są destrukcyjne dla naszego umysłu. Ważne jest również to, aby przebywać jak najczęściej wśród osób, które są nam przychylne i potrafią wywołać uśmiech na naszej twarzy. 

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ćwiczenia fizyczne są szczególnie polecane osobom, które borykają się z problemem występowania nadmiernego stresu. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie wyładować swoje złe emocje w sposób zdrowy dla naszego organizmu. Oprócz tego, podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych są produkowane endorfiny, które są niczym innym, jak hormonami szczęścia. W związku z tym poprawiamy nie tylko swoją kondycję fizyczną, ale również przyczyniamy się do poprawy naszego samopoczucia. 

Podsumowanie

Rozwód nie należy do spraw przyjemnych. W związku z tym, jeżeli nie jesteśmy w stanie zniwelować samodzielnie stresu związanego z taką sytuacją, powinniśmy udać się do specjalisty, u którego z pewnością stosowną pomoc otrzymamy. Podczas spraw rozwodowych niezwykle istotny jest spokój ducha, dzięki któremu jesteśmy w stanie w sposób racjonalny podejmować ważne decyzje. 

SKA

About admin

Check Also

poranne rytuały

Poranne rytuały, które poprawią Twój dzień

Poranne rytuały mogą mieć ogromny wpływ na to, jak przebiega reszta dnia. Oto kilka sugestii, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *