Mały Oświęcim - dziecięcy obóz w Łodzi
Mały Oświęcim - dziecięcy obóz w Łodzi | fot.: stock.adobe.com

Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi

Każdemu z nas znane są okrucieństwa II wojny światowej i z pewnością nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby czym były obozy nazistowskie. Kiedy o tym myślimy, w naszych głowach pojawia się zazwyczaj najszerzej znany Oświęcim. Warto jednak wiedzieć o tym, że na terenach Polski w czasie II wojny światowej, na terytorium miasta Łódź znajdował się jeszcze jeden obóz koncentracyjny. Był to jednakże obóz dość nietypowy i wyróżniający się na tle innych, bowiem w tym obozie przetrzymywane były dzieci. Już sama myśl na ten temat jest bez wątpienia czymś okropnym i wywołuje szok, przerażenie oraz niedowierzanie, że sytuacja taka, naprawdę miała miejsce.

Mały Oświęcim – dziecięcy obóz w Łodzi – historia, która niemalże została przemilczana

Mały Oświęcim to tytuł wydanej w roku 2020 książki, która opowiada nieznaną i przemilczaną dotąd historię. Na kartkach książki Jolanty Sowińskiej oraz Błażeja Torańskiego znajdujemy bogaty zbiór wspomnień, z najokrutniejszego na świecie obozu koncentracyjnego. Osobami, które przetrzymywane były w tym obozie, były dzieci od 3 do 16 roku życia. Młode osoby, które z reguły wyrwane zostały z domowego ciepła, odebrane rodzicom i wywiezione z dala od bliskich. Wśród nich przeważającą ilość pełnią dzieci polskie, jednakże znajdujemy wśród nich także dzieci żydowskie, ukraińskie oraz pochodzące z innych nacji. Bardzo ciężko jest wyobrazić sobie skalę cierpienia i bólu panującą w obozie, której czynnymi świadkami były po prostu niczemu niewinne dzieci. Podczas codziennego pobytu w obozie, dzieci te były zmuszane do nadludzkiej i bardzo ciężkiej pracy, były bite, głodzone i upokarzane oraz żyły w okropnych warunkach, w których masowo szerzyła się zaraza tyfusu oraz wszawicy, świerzbu, jak i wielu niepokojących i często kończących się śmiercią chorób. Przeżycie w takich warunkach wydaje się być cudem, jednakże wiele  dzieci z tego okropnego miejsca wyszło, a następnie zostało osobami dorosłymi, z ogromnym ciężarem smutku, bólu i cierpienia. Dzisiaj wypowiadają się one w powyższej książce i dają świadectwo tamtych przerażających wydarzeń, wielu z nich jednak nie doczekało ujawnienia prawdy.

Zatarte wspomnienia i fotografie pełne emocji

W książce Mały Oświęcim znajdziemy relacje wielu osób, które dożyły dzisiejszych czasów. Jest wśród z nich kobieta, która do obozu trafiła w wieku 11 lat, siwiejący dzisiaj staruszek, który znalazł się w nim jako dziewięciolatek. Każdy z nich zderza nas bezpośrednio z okrutną historią, pełną bólu i smutku oraz tęsknoty za najbliższymi. W książce oprócz wspomnień znajdziemy także liczne zdjęcia jej bohaterów, pochodzą one z czasów przedwojennych, lecz także i ze środka wojny. Znajdziemy zdjęcia, które zachowały się z Obozu w Łodzi, z których ze smutkiem patrzą w dal stojące w szeregach dzieci w pasiastych ubraniach. Pełno tutaj także starych listów uwięzionych dzieci do rodziców, które zostały zeskanowane z oryginału i umieszczone w książce. Mały Oświęcim to zdecydowanie powieść trudna, opisy nie dla każdego. Każdy jednak powinien ją znać, aby ustrzec się w przyszłości od popełnienia podobnych, okrutnych błędów.

EJA

About admin

Check Also

książki Katarzyny Drogi

Mgły nad Narwią, powieść Katarzyny Drogi

„Mgły nad Narwią” to powieść Katarzyny Drogi, która zachwyca od pierwszych stron. To publikacja z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *