usta kobiety wampira
Od lekkich seriali do młodzieży, poprzez horrory, a na dramatach z wątkiem filozoficznym kończąc, produkcje o tych fantastycznych, groteskowych stworzeniach niezmiennie przyciągają przed ekrany miliony widzów | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze filmy i seriale o wampirach

Od ostatnich kilku dekad wampiry cieszą się zaskakującą popularnością w popkulturze. Od lekkich seriali do młodzieży, poprzez horrory, a na dramatach z wątkiem filozoficznym kończąc, produkcje o tych fantastycznych, groteskowych stworzeniach niezmiennie przyciągają przed ekrany miliony widzów. Oto lista najciekawszych filmów i seriali o wampirach, spośród każdy fan dobrego kina znajdzie coś dla siebie.

„Wywiad z wampirem”

To jeden z najbardziej ponadczasowych filmów o wampirach, który kultowością niemal dorównuje produkcjom o losach niezapomnianego hrabiego Drakuli. „Wywiad z wampirem” powstał na podstawie książki Anne Rice o tym samym tytule, części cyklu „Kroniki wampirów”. Czym ta produkcja zasłużyła sobie na miano ponadczasowej? Przede wszystkim podchodzi do tematyki wampirów w całkiem inny sposób niż większość hollywoodzkich produkcji. „Wywiad z wampirem” pokazuje wampiry jako istoty wrażliwe, posiadające swoje wewnętrzne rozterki i kompas moralny, zamiast budować obraz bezdusznych, morderczych bestii. Ogromne wrażenie robi również gra aktorska – Brad Pitt, Tom Cruise i dwunastoletnia podczas zdjęć Kirsten Dunst pokazali prawdziwy kunszt sztuki aktorskiej.

„Buffy: Postach wampirów”

Ten kultowy już serial o wampirach miał swoją premierę na początku 1997 roku, jednak do dzisiaj cieszy się sporą popularnością. Podobnie jak wiele popularnych seriali o wampirach (np. „Pamiętniki wampirów”, „Czysta krew”), stworzony został z myślą o młodszej widowni. I choć w „Buffy…” nie brakuje wątków z pozoru dość płytkich, całość jest reżyserskim majstersztykiem. W serialu nic nie dzieje się bez przyczyny, postaci są wyraziste, a poważne wątki przecinają się ze scenami, które wywołują uśmiech na twarzy odbiorcy. Dzięki temu „Buffy: Postach wampirów” wciąż zachwyca młodszych i starszych widzów.

Saga „Zmierzch”

Na tej liście nie mogło zabraknąć serii filmów, która w znacznym stopniu wpłynęła na popularność wampirów i przyciągnęła do tej tematyki szerokie grono nowych odbiorców. Mowa tu oczywiście o serii „Zmierzch”, opartej na sadze książek Stephenie Meyer. W „Zmierzchu” wampiry w żadnym stopniu nie przypominają krwiożerczych bestii znanych z popularnego Drakuli, jako że filmy stworzone zostały z myślą o nastoletniej widowni. I choć zdania na temat serii są podzielone – jedni uważają ją za ponadczasowy hit, a inni nie mogą o niej słuchać – nie da się zaprzeczyć, że „Zmierzch” zainteresował tematyką wampirów tysiące, jeśli nie miliony osób na całym świecie.

„Castlevania”

Pomimo tego, że „Castlevania” jest serialem animowanym, przyciągnęła przed ekrany widzów w każdym wieku i spowodowała małe zamieszanie wśród najpopularniejszych seriali o wampirach. Ta amerykańska produkcja zadebiutowała na platformie Netflix w 2017 roku, stworzona na podstawie niezwykle popularnej serii gier komputerowych o tym samym tytule. Fabuła „Castlevanii” opowiada o losach łowcy wampirów Trevora Belmonta, który staje do walki z hrabią Drakulą. Jednym z jego sojuszników jest sam syn hrabiego, Alucard, który sprzeciwia się okrucieństwu swojego ojca. Ciekawe podejście do charakteru i moralności wampirów, wysoki poziom animacji oraz wciągająca, pełna zwrotów akcji fabuła sprawiła, że „Castlevania” obecnie znajduje się na liście największych Netflixowych hitów. 

KUR

About admin

Check Also

horror film

Maraton z horrorem

Horrory jednych fascynują, drugich przerażają, a ostatecznie i tak wszyscy je oglądają. W sumie nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.