usta kobiety wampira
Od lekkich seriali do młodzieży, poprzez horrory, a na dramatach z wątkiem filozoficznym kończąc, produkcje o tych fantastycznych, groteskowych stworzeniach niezmiennie przyciągają przed ekrany miliony widzów | fot.: stock.adobe.com

Najlepsze filmy i seriale o wampirach

Od ostatnich kilku dekad wampiry cieszą się zaskakującą popularnością w popkulturze. Od lekkich seriali do młodzieży, poprzez horrory, a na dramatach z wątkiem filozoficznym kończąc, produkcje o tych fantastycznych, groteskowych stworzeniach niezmiennie przyciągają przed ekrany miliony widzów. Oto lista najciekawszych filmów i seriali o wampirach, spośród każdy fan dobrego kina znajdzie coś dla siebie.

„Wywiad z wampirem”

To jeden z najbardziej ponadczasowych filmów o wampirach, który kultowością niemal dorównuje produkcjom o losach niezapomnianego hrabiego Drakuli. „Wywiad z wampirem” powstał na podstawie książki Anne Rice o tym samym tytule, części cyklu „Kroniki wampirów”. Czym ta produkcja zasłużyła sobie na miano ponadczasowej? Przede wszystkim podchodzi do tematyki wampirów w całkiem inny sposób niż większość hollywoodzkich produkcji. „Wywiad z wampirem” pokazuje wampiry jako istoty wrażliwe, posiadające swoje wewnętrzne rozterki i kompas moralny, zamiast budować obraz bezdusznych, morderczych bestii. Ogromne wrażenie robi również gra aktorska – Brad Pitt, Tom Cruise i dwunastoletnia podczas zdjęć Kirsten Dunst pokazali prawdziwy kunszt sztuki aktorskiej.

„Buffy: Postach wampirów”

Ten kultowy już serial o wampirach miał swoją premierę na początku 1997 roku, jednak do dzisiaj cieszy się sporą popularnością. Podobnie jak wiele popularnych seriali o wampirach (np. „Pamiętniki wampirów”, „Czysta krew”), stworzony został z myślą o młodszej widowni. I choć w „Buffy…” nie brakuje wątków z pozoru dość płytkich, całość jest reżyserskim majstersztykiem. W serialu nic nie dzieje się bez przyczyny, postaci są wyraziste, a poważne wątki przecinają się ze scenami, które wywołują uśmiech na twarzy odbiorcy. Dzięki temu „Buffy: Postach wampirów” wciąż zachwyca młodszych i starszych widzów.

Saga „Zmierzch”

Na tej liście nie mogło zabraknąć serii filmów, która w znacznym stopniu wpłynęła na popularność wampirów i przyciągnęła do tej tematyki szerokie grono nowych odbiorców. Mowa tu oczywiście o serii „Zmierzch”, opartej na sadze książek Stephenie Meyer. W „Zmierzchu” wampiry w żadnym stopniu nie przypominają krwiożerczych bestii znanych z popularnego Drakuli, jako że filmy stworzone zostały z myślą o nastoletniej widowni. I choć zdania na temat serii są podzielone – jedni uważają ją za ponadczasowy hit, a inni nie mogą o niej słuchać – nie da się zaprzeczyć, że „Zmierzch” zainteresował tematyką wampirów tysiące, jeśli nie miliony osób na całym świecie.

„Castlevania”

Pomimo tego, że „Castlevania” jest serialem animowanym, przyciągnęła przed ekrany widzów w każdym wieku i spowodowała małe zamieszanie wśród najpopularniejszych seriali o wampirach. Ta amerykańska produkcja zadebiutowała na platformie Netflix w 2017 roku, stworzona na podstawie niezwykle popularnej serii gier komputerowych o tym samym tytule. Fabuła „Castlevanii” opowiada o losach łowcy wampirów Trevora Belmonta, który staje do walki z hrabią Drakulą. Jednym z jego sojuszników jest sam syn hrabiego, Alucard, który sprzeciwia się okrucieństwu swojego ojca. Ciekawe podejście do charakteru i moralności wampirów, wysoki poziom animacji oraz wciągająca, pełna zwrotów akcji fabuła sprawiła, że „Castlevania” obecnie znajduje się na liście największych Netflixowych hitów. 

KUR

About admin

Check Also

Brendan Fraser

Brendan Fraser wraca w wielkim stylu

Brendan Fraser to aktor, który wystąpił w wielu filmach i programach telewizyjnych. Najbardziej znany jest …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *