Wyspy wielkanocne budowle
Większość uczonych podejrzewa, że moai zostały stworzone dla uhonorowania przodków, wodzów lub innych ważnych osobistości, jednak na wyspie nie istnieje żadna pisemna i mało ustna historia, więc nie można być pewnym | fot.: stock.adobe.com

Wyspy Wielkanocne odkrywają swoje tajemnice turystom

Tajemnicze posągi Rapa Nui moai stoją w ciszy, ale mówią wiele o osiągnięciach ich twórców. Kamienne bloki, wyrzeźbione w figurach głowy i tułowia, mają średnio 4 metry wysokości i 14 ton. Wysiłek wybudowania tych pomników i przeniesienia ich po wyspie musiał być znaczny, ale nikt nie wie dokładnie, dlaczego ludzie Rapa Nui podjęli się takiego zadania.

Większość uczonych podejrzewa, że moai zostały stworzone dla uhonorowania przodków, wodzów lub innych ważnych osobistości, jednak na wyspie nie istnieje żadna pisemna i mało ustna historia, więc nie można być pewnym. Polinezyjskie społeczeństwo rozkwitło w tym mało prawdopodobnym miejscu po tym, jak wytrzymałe dusze w jakiś sposób popłynęły flotą drewnianych kajaków do tej malutkiej plamki na ogromie Oceanu Spokojnego. Tutaj, w izolacji około 3700 km na zachód od Ameryki Południowej i 1770 km od najbliższej sąsiedniej wyspy, Rapa Nui rozwinęła odrębną kulturę architektoniczną i artystyczną. Kultura ta osiągnęła swój zenit w okresie od X do XVI wieku, kiedy to Rapa Nui wyrzeźbiło i postawiło około 900 moai na całej wyspie. Powszechnie uważa się, że upadek Rapa Nui był wynikiem katastrofy ekologicznej ich własnej produkcji. Nie jest jasne kiedy wyspy zostały po raz pierwszy zasiedlone; szacuje się, że od 800 do 1200 roku życia. Nie jest również jasne, jak szybko rozbił się ekosystem wyspy – ale głównym czynnikiem wydaje się być wycięcie milionów gigantycznych palm w celu oczyszczenia pól lub wzniecenia pożarów. Możliwe, że polinezyjskie szczury, przybywające wraz z ludzkimi osadnikami, zjadły wystarczającą ilość nasion, aby pomóc zdziesiątkować drzewa.Tak czy inaczej, utrata drzew naraża bogate wulkaniczne gleby wyspy na poważną erozję. Kiedy Europejczycy przybyli w 1722 roku, okazało się, że wyspa jest w większości jałowa, a jej mieszkańcy nieliczni.

Jak się dostać na Wyspy Wielkanocne?

To cudowne, że Polinezyjczycy dotarli do Rapa Nui w pierwszej kolejności. Dotarcie tam dzisiaj jest o wiele łatwiejsze, ale wyspa jest nadal bardzo odległa. Długie loty z Santiago, Chile i Tahiti.

Kiedy odwiedzić Wyspy Wielkanocne?

Sezon na Rapa Nui jest od lata do marca. Chociaż zima może być nieco chłodna, przeciętne maksimum wciąż wynosi około 22ºC, a minimum spada do zaledwie 14ºC – a więc pogoda jest naprawdę przyjemna przez cały rok. Dodatkową atrakcją poza sezonem są mniejsze tłumy.

Jak zwiedzać Wyspy Wielkanocne?

Samochody, motocykle i rowery górskie są dostępne do wynajęcia i wszystkie są dobrym sposobem na zwiedzanie rozproszonych stanowisk archeologicznych na wyspie. Podczas gdy większość ludzi odwiedza Rapa Nui, aby poznać jej historię kulturową, wyspa jest również domem dla miłośników nurkowania, surfingu i kuszących plaż, gdy potrzebna jest odrobina relaksu.

Dzisiejsi turyści są liczni, a większość z nich odwiedza kamieniołom Rano Raraku, z którego wydobyto kamienie używane do budowy prawie wszystkich moai na wyspie. Starożytni mieszkańcy Rapa Nui opuścili ten kamieniołom w fascynującym stanie – znajduje się w nim około 400 posągów, które pojawiają się na wszystkich etapach budowy. W międzyczasie, na całej wyspie, wiele moai odwraca proces tworzenia i szybko pogarsza się z bezcennych rzeźb z powrotem do zwykłej skały. Kamień wulkaniczny jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też konieczne są intensywne prace konserwatorskie, które pomogą zachować dziedzictwo kamienne Rapa Nui w jego obecnym, budzącym podziw stanie.

DSK

About admin

Check Also

jajka na wielkanoc

Tradycje wielkanocne a wiosenne rytuały pogańskie

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednakże, wiele …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *