jak dbać o domowy komputer
Należy pamiętać, że komputer do sprawnego działania potrzebuje pewnej ilości wolnego miejsca na dysku systemowym, dlatego warto pozbyć się zbędnych plików, które się tam znajdują | fot.: Stock.adobe.com

Metody, które pozwolą utrzymać komputer w dobrej kondycji

Wielu z użytkowników komputerów zapewne zauważyło fakt, że im dłużej korzysta się z komputera, tym wolniej on działa i coraz częściej sprawia problemy. Nie wynika to z zwykle ze zużycia sprzętowego, ale z nieprawidłowego korzystania z urządzenia, często powodowanego niewiedzą. Na szczęście nie jest to proces nieodwracalny, dzięki czemu kilkoma prostymi zabiegami można sprawić, że sprzęt powróci do swojej dawnej świetności.

Czyszczenie

Pierwsze, za co powinno się zabrać podczas „odmładzania” sprzętu to pozbycie się kurzu z jego wnętrza. Jego duża ilość może sprawić, że system chłodzenia nie będzie działał wydajnie, a tym samym prędkość działania komputera znacząco spadnie z powodu przegrzania.

Usunięcie zbędnych plików

Należy pamiętać, że komputer do sprawnego działania potrzebuje pewnej ilości wolnego miejsca na dysku systemowym, dlatego warto pozbyć się zbędnych plików, które się tam znajdują. Przede wszystkim powinno się zacząć od opróżnienia zawartości kosza, jeśli wcześniej się tego nie robiło. Mogło nazbierać się tam naprawdę dużo plików, które skutecznie spowalniają komputer. Kolejnym krokiem będzie usunięcie plików tymczasowych, co można zrobić, korzystając ze specjalnego oprogramowania, takiego jak na przykład darmowy program Ccleaner.

Defragmentacja dysku

Jednym z działań, które mogą w znaczący sposób przyśpieszyć działanie komputera, jest wykonanie defragmentacji dysku. Nie tylko może to przyśpieszyć działanie komputera, ale sprawi, że mniej prawdopodobne będzie uszkodzenie danych na dysku, dzięki czemu staną się one bezpieczniejsze.

Zmniejszenie ilości programów działających w tle

Tutaj pojawiają się dwie kwestie, pierwszą jest ilość programów, które są uruchamiane przy starcie komputera – powinno być ich jak najmniej i wskazane jest, żeby były to tylko programy niezbędne, z których korzysta się po każdym uruchomieniu, takie jak na przykład antywirus. Opcja autostartu  wraz z systemem w pozostałych programach powinna zostać wyłączona, zwykle można to zrobić z poziomu samego programu.

Usunięcie wirusów

Ważnym krokiem jest przeprowadzenie kompleksowego skanu całego komputera – duża ilość złośliwego oprogramowania może pozbawiać cennej mocy obliczeniowej i stanowić poważne zagrożenie dla danych.

Aktualizacja sterowników

Sterowniki z reguły aktualizują się automatycznie, zdarza się jednak czasem, że z różnych przyczyn tak się nie dzieje,. Warto wtedy sprawdzić ich aktualność z poziomu panelu sterowania bądź na stronie producenta. Nieaktualne sterowniki mogą być powodem wolniejszego działania komputera, szczególnie podczas korzystania z programów i gier, które niedawno pojawiły się na rynku.

Formatowanie dysku

Jest to ostateczność, którą należy zastosować w momencie, kiedy mimo wykonania wszystkich poprzednich kroków komputer wciąż działa zdecydowanie zbyt wolno. Należy wtedy zgrać ważne dane na przenośny nośnik pamięci, a następnie usunąć wszystkie dane z dysku twardego razem z systemem operacyjnym. Po tym działaniu i ponownym zainstalowaniu systemu wraz z oprogramowaniem takim jak antywirus czy wszystkie niezbędne do działania programy można bezpiecznie wgrać nasze dane z powrotem (warto przed formatowaniem przeskanować je pod kątem złośliwego oprogramowania).

Po tych wszystkich działaniach komputer zdecydowanie powinien działać o wiele lepiej i sprawnie służyć jeszcze przez długie lata.

EBI

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *