kamienie szlachetne
Wiele osób twierdzi, że stosowanie kamieni i minerałów daje pozytywne efekty prozdrowotne | fot.: stock.adobe.com

Jakie rzeczywiste właściwości potrafią mieć kamienie szlachetne i minerały? Fakty i mity

Kamienie szlachetne i minerały są coraz popularniejsze i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest medycyna alternatywna. Na czym polega ich stosowanie w tej dziedzinie? Jakie są najpopularniejsze mity z nimi związane?

Wyzwalanie energii. Na czym polega? Czy to prawda?

Wiele osób twierdzi, że stosowanie kamieni i minerałów daje pozytywne efekty prozdrowotne. Uważa się, że takie przedmioty wpuszczają do ciała energię, dzięki której wiele objawów różnorakich chorób zostają złagodzone. Jednak czy nie działa wtedy tak zwany „efekt placebo?

Praktyka leczenia kamieniami szlachetnymi sięga 6000 r. p. n. e. czyli czasów starożytnej Mezopotamii i państwa Sumerów. Wtedy korzystano z takich kamieni jak na przykład turkus czy lazuryt. Miały one pomagać w niwelowaniu złej energii i chorób zagrażających życiu. Natomiast w starożytnym Egipcie a także w Chinach i Indiach popularne było nakładanie na ciała drogich kruszców. To właśnie w państwach azjatyckich narodziła się znana dziś taka wersja medycyny alternatywnej. Tak jak w starożytności, podstawy leczenia są takie same. Mówią one o czakrach i całokształcie systemu energetycznego. Poprzez zastosowanie minerałów pacjent doświadcza połączenia z duchowością, co polega na przezwyciężeniu złych demonów i dolegliwości. Ciężko to jednak zweryfikować, ponieważ nie podlega ono ocenie empirycznej.

Kamienie i minerały jako „efekt placebo”

Ludzki umysł daje nieograniczone możliwości, jednak równie łatwo człowiek ulega wpływom otoczenia. Dlatego w tak prosty sposób można sobie utrwalić fikcyjne teorie, niepoparte badaniami naukowymi. Jedną z takich teorii jest właśnie stosowanie tylko i wyłącznie medycyny alternatywnej. W ten sposób powstaje wspomniany już wyżej „efekt placebo”. Opiera się on na przekonaniu w moc danego elementu. I tylko taka sytuacja sprawia, że osoba chora poczuje się trochę lepiej. Wszystkie badania, które miały za zadanie dowieść, czy „efekt placebo” naprawdę istnieje, wskazały, że wszystkie osoby, poddane doświadczeniu odczuły pozytywne skutki kuracji zarówno prawdziwymi, jak i fałszywymi kamieniami i minerałami.

Bezpieczeństwo stosowania minerałów i kamieni

Oczywiście nie istnieją żadne organizacje, które certyfikują specjalistów, trudniących się medycyną alternatywną. Z resztą taki rodzaj medycyny zaliczany jest najczęściej do przedsiębiorstw zajmujących się masażem lub terapią relaksacyjną. Z tego względu zalecana jest jednak wizyta u lekarza specjalisty w swojej dziedzinie a nie poleganie na niesprawdzonych metodach.

Doświadczenia związane z medycyną pokazują, że różnego rodzaju metody relaksacyjne mają pozytywny wpływ na ciało i psychikę. Jednak nie są przyczyną poprawy kondycji organizmu.

Badania jasno wskazują, że wiara w alternatywne metody leczenia nie ma nic wspólnego z nauką i nie ma ona dużego wpływu na zdrowie człowieka. Dlatego trzeba pamiętać, że nie zastępować konwencjonalnego leczenia niesprawdzonymi terapiami. Jednak medycynie alternatywnej nie można odmówić pozytywnego wpływu na psychikę pacjenta.

ADU

About admin

Check Also

komunikacja niewerbalna

Znaczenie komunikacji niewerbalnej w biznesie

Komunikacja niewerbalna odgrywa nieocenioną rolę w biznesie, uzupełniając i często wzmacniając przekaz słowny. Gestykulacja, postawa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *