Sirtfood
Dieta SIRT to nic innego jak specjalny program żywieniowy, dzięki któremu aktywacji ulegają białka SIR odpowiedzialne za udział w naprawdę wielu biologicznych procesach | fot.: stock.adobe.com

Na czym polega dieta SIRT i czy faktycznie warto się na nią zdecydować?

Dieta SIRT, określana mianem diety sirtuinowej to pojęcie brzmiące dosyć enigmatycznie. Dieta ta zyskała jednak na popularności dzięki znanej piosenkarce Adele. Zanim jednak zaczniemy stosować tę dietę, należałoby dowiedzieć się, na czym ona właściwie polega. Warto byłoby poznać jej najważniejsze zasady i dowiedzieć się tego, czy w każdym przypadku jest ona wskazana.

Dieta SIRT – najważniejsze informacje

Dieta SIRT to nic innego jak specjalny program żywieniowy, dzięki któremu aktywacji ulegają białka SIR odpowiedzialne za udział w naprawdę wielu biologicznych procesach. Białka te charakteryzują się między innymi właściwościami przeciwutleniającymi oraz przeciwzapalnymi. Udowodniono, że mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju takich groźnych schorzeń jak miażdżyca czy choroba Parkinsona. Wydawać by się mogło, że dieta ta jest wskazana każdemu, komu zależy na zachowaniu zdrowia i urody na długie lata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dieta SIRT posiada nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z tego sposobu żywienia. Przede wszystkim, dieta SIRT nie będzie wskazana dla przedstawicielek płci pięknej, które spodziewają się narodzin dziecka. Nie powinny korzystać z niej także matki karmiące swoje dzieci piersią. Wreszcie, ten program żywieniowy nie jest wskazany osobom cierpiącym na niektóre, zwłaszcza przewlekłe choroby nerek czy układu pokarmowego. Mowa tu między innymi o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Do diety SIRT z ostrożnością powinny podchodzić także osoby żyjące bardzo aktywnie oraz sportowcy. 

Jakie są zasady diety SIRT 

Jeżeli zamierzamy korzystać z diety SIRT, musimy poznać jej podstawowe zasady. Bez tego, nie będziemy mogli w pełni czerpać z atutów tego programu żywieniowego. Warto zaznaczyć, że na tej diecie trzeba spożywać przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. Są one bowiem skarbnicą cennych dla naszego organizmu antyoksydantów. Te zaś walczą z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za rozwój wielu niebezpiecznych schorzeń. Dieta SIRT składa się z różnych etapów i warto o tym pamiętać. Przez pierwsze trzy dni diety, trzeba będzie spożywać jedynie po 1000 kalorii dziennie. Dla wielu osób może być to niesamowicie trudne. Najlepiej oprzeć swoją dietę w tych dniach na zupach oraz na koktajlach. W trakcie kolejnych czterech dni trwania diety można spożywać po 1500 kalorii dziennie. Można spożywać dwa stałe posiłki i ograniczyć liczbę koktajli. Później fazę pierwszą diety można uznać za zakończoną. Dopuszczalne jest sięganie po trzy stałe dania i jeden koktajl. Taki sposób żywienia powinno się prowadzić jeszcze przez kilka dni. Potem można wrócić do swojej normalnej diety. Warto jednak nie rozstawać się ze zdrowymi płatkami, owocami i warzywami. 

Dieta SIRT nie jest jakoś szczególnie wymagająca. Niemniej jednak, niektóre osoby powinny na nią uważać. Istotne jest to, aby przestrzegać planu dietetycznego. Ważne jest sięganie po produkty bogate w cenne przeciwutleniacze. Efekty diety to przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn, szczuplejsza sylwetka oraz pobudzenie. 

AUN

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *