chrapanie niebezpieczna przypadłość
Według przeprowadzonych badań co dziesiąty ankietowany stwierdził, ze zdarzyło mu się chrapać, natomiast aż osiemdziesiąt procent z nich to mężczyźni | fot.: Fotolia

Chrapanie – czego może być objawem i jak mu zaradzić?

Chrapanie to dość częsta dolegliwość, która w zdecydowanie większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet. Najgorzej jest wówczas, kiedy zbyt głośne chrapanie przeszkadza podczas nocnego wypoczynku. Wtedy najlepiej jest udać się do lekarza, który określi przyczyny i ewentualne sposoby leczenia przykrej dolegliwości. Problemu nie należy w żadnym stopniu bagatelizować! Dla tych, którzy jednak próbują, mamy bardziej przekonujący powód, aby zadbać o własne zdrowie: przez chrapanie traci się od godziny do nawet półtorej z naszego snu! Zdecydowanie nie warto.

Dane statystyczne mówią jasno: co dziesiąty człowiek chrapie

Według przeprowadzonych badań co dziesiąty ankietowany stwierdził, ze zdarzyło mu się chrapać, natomiast aż osiemdziesiąt procent z nich to mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że kobietom ta dolegliwość jest obca: panie przeważnie chrapią po menopauzie. Co ciekawe, kiedy zmierzono poziom natężenia dźwięku, jaki wydajemy podczas chrapania okazuje się, że jest on porównywalny, a nawet wyższy niż dźwięki, jakie wydaje z siebie pracująca kosiarka.

Anatomia chrapania

Warto wiedzieć, że chrapanie nie jest chorobą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekceważyć sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Przede wszystkim efektem jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, a w szczególności gardło. Chrapaniu mogą towarzyszyć także patologiczne objawy, takie jak bezdech, który może prowadzić nawet do zatrzymania oddychania, a w związku z tym i krążenia, co jest bezpośrednim stanem zagrożenia zdrowia i życia!

Jak się chrapie? We śnie mięśnie wiotczeją, a co za tym idzie, tylna część gardła opada, stykając się nieznacznie z nasadą języka. Normalnie niewielka szczelina pozwala na swobodny przepływ powietrza. Kiedy pojawiają się nieprawidłowości w budowie, pojawiają się trudności w oddychaniu. Kiedy rośnie stężenie dwutlenku węgla we krwi, organizm uruchamia system informujący ciało, że dzieje się coś niedobrego. W związku z tym pobudzone są mięśnie klatki piersiowej i przepona, aby zlikwidować problem i umożliwić nabranie powietrza.

Kto jest szczególnie narażony na chrapanie?

Przeważnie osoby borykające się z tym problemem mają:

  • Skrzywioną przegrodę nosową
  • Wydłużone podniebienie miękkie
  • Powiększone migdałki
  • Przerośnięty języczek
  • Inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych

Bardzo często chrapanie towarzyszy osobom otyłym, chorującym na nadciśnienie tętnicze oraz panie po okresie przekwitania. U młodszych osób może ono wystąpić po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.

Po wizycie u lekarza

Jeżeli w trakcie badania wyjdą na jaw nieprawidłowości w budowie anatomicznej, bardzo często, jeżeli jest to tylko możliwe, lekarz kieruje na zabieg chirurgiczny. Dzięki temu podnosi się komfort życia pacjenta. Czasami są to drobne poprawki, które można wykonać nawet w warunkach ambulatoryjnych.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby samodzielnego przeciwdziałania chrapaniu! Wystarczy bardzo często zrzucić parę dodatkowych kilogramów, a problem przechodzi jak ręką odjął. Na pewno należy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu przed snem. Nie poleca się również nagminne korzystanie ze środków nasennych: mogą one powodować podobne dolegliwości.

GTR

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *