Pierwszy samochód
Pierwszy samochód z pewnością zapada w pamięć kierowcy i wielu z nich chce, aby zwracał on na siebie uwagę innych, zapominając jednak o tym, że są kwestie ważniejsze niż nietuzinkowy wygląd czy ponadprzeciętne osiąg | fot.: Fotolia

Samochodowy pierwszy raz. Zakup auta dla początkujących kierowców

Zakup pierwszego samochodu to często niemałe wydarzenie w życiu młodego kierowcy. Każdy z nich ma w głowie obraz swojego wymarzonego pojazdu. Często jednak, gdy dochodzi do konfrontacji marzeń z rzeczywistością, podczas oględzin znalezionego w ogłoszeniach „ideału” , następuje spore rozczarowanie, ponieważ auto nie jest tak wspaniałe jak zapewniał sprzedawca, a jego wyposażenie czy osiągi dalekie są od oczekiwań potencjalnego nabywcy. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu swojego pierwszego samochodu, aby wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości finansowych?

Jeździć, a nie wyglądać

Najważniejszą sprawą jest jak najlepszy stan techniczny pojazdu. Tylko w pełni sprawne auto zapewni bezpieczną i bezstresowa podróż. Często popełnianym przez świeżo upieczonych kierowców błędem jest kupno efektownie wyglądającego samochodu po tuningu, ale z wieloma wadami, uniemożliwiającymi bezproblemową eksploatację. Ważniejsze jest bowiem, aby na przykład opony miały wymaganą wysokość bieżnika i nie były starsze niż kilka lat od daty produkcji, niż to żeby były zamontowane na lśniących się felgach o dużej średnicy. Znacznie istotniejszy niż prezencja jest także zadowalający stan zawieszenia czy też układu hamulcowego. Te podzespoły należy bezwzględnie sprawdzić przed kupnem swojego pierwszego auta.

Nadwozie i wyposażenie

Pierwsza z tych kwestii często traktowana jest po macoszemu. Wielu kupujących nie zwraca szczególnej uwagi na to czy samochód jest bezwypadkowy i wolny od korozji, o ile wady te nie są przesadnie widoczne z zewnątrz. Pamiętać jednak należy, że pojazd po niefachowo przeprowadzonej naprawie blacharskiej, może nie tylko nie zapewniać odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, ale także mieć problemy z geometrią podwozia, objawiające się popularnym „zostawianiem czterech śladów”, co nie tylko utrudnia prowadzenie, ale także znacznie przyspiesza zużycie opon. Korozja na elementach konstrukcyjnych nadwozia, takich jak chociażby podłużnice, znacznie obniża ich sztywność i nie zapewnia odpowiedniej ochrony w razie wypadku. Na bezpieczeństwo wpływ ma również wyposażenie zewnętrzne. Nie tylko mowa tu o poduszkach powietrznych, ale także o prawidłowo działających napinaczach pasów bezpieczeństwa. Nieraz warsztaty zapominają o ich wymianie podczas napraw samochodu po kolizji i nie spełniają one swojego zadania. Elementy wyposażenia wpływające na komfort, takie jak klimatyzacja czy elektrycznie sterowane szyby, nie powinny być aż tak ważne jak te, które mogą uratować nasze życie czy zdrowie.

Samochód na miarę swoich możliwości

Równie istotnym tematem jak dobry stan techniczny pojazdu, są również koszty jego utrzymania, mające niebagatelne znaczenie dla młodych osób, poszukujących swoich pierwszych czterech kółek, a więc często o mocno ograniczonych dochodach. Posiadanie auta z mocnym i paliwożernym silnikiem o dużej pojemności jest z pewnością kuszące, przynajmniej do czasu pierwszego tankowania lub konieczności opłacenia ubezpieczenia. Wtedy może okazać się, że świeżo zakupiony samochód pochłania więcej funduszy niż jego nabywca przewidział. Warto zwrócić uwagę również na ceny części zamiennych i ich dostępność. Im są tańsze, tym większe prawdopodobieństwo, że świeżo upieczony właściciel nie będzie oszczędzał na eksploatacji i będzie utrzymywał swój pojazd w należytej kondycji.

Pierwszy samochód z pewnością zapada w pamięć kierowcy i wielu z nich chce, aby zwracał on na siebie uwagę innych, zapominając jednak o tym, że są kwestie ważniejsze niż nietuzinkowy wygląd czy ponadprzeciętne osiągi. Zdecydowanie bardziej istotnym faktem jest odpowiedni stan techniczny, a także coś czego kupić nie można – rozsądek jego użytkownika. Pojazd o dużej mocy z pewnością dostarczy sporo wrażeń i emocji, jednak może okazać się zbyt wymagający w prowadzeniu dla niedoświadczonego kierowcy, co może być tragiczne w skutkach. Koszty utrzymania przewyższające możliwości finansowe właściciela również nie zwiastują niczego dobrego, ponieważ trudno zapewnić pełną sprawność samochodu, gdy brakuje na to pieniędzy.

KKL

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *