koniec facebooka
Ludzie stworzyli sobie swoją własną rzeczywistość, która skutecznie zastępuje codzienne życie. Korzystając z nich mamy możliwość kreować siebie na nowo, dzięki czemu możemy być tacy, jacy chcemy | fot.: Fotolia

Czy Facebook podzieli losy Naszej Klasy?

W dzisiejszych czasach życie bez social mediów praktycznie nie istnieje. Ludzie niesamowicie pragną kontaktu z innymi, a nasza wrodzona ciekawość sprawia że potrafimy się zatracić w wertowaniu informacji o drugim człowieku. Dzięki takiemu podejściu portale społecznościowe niewątpliwie wiodą prym w zasobach internetu.

Czynnik ludzki – kluczem do sukcesu

Serwisy społecznościowe od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Dzieje się tak dlatego, ponieważ człowiek ma naturę odkrywcy a także czuje nieodpartą chęć dzielenia się swoimi wrażeniami z ogółem. Kiedyś gdy możliwości kontaktu nie były tak zaawansowane jak obecnie, potrzeba zaistnienia była odpowiednio mniejsza, a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, ludzie zawsze będą dążyć do tego by rozbudować możliwości komunikacji. W dobie komputerów i niezwykle rozwiniętej technologii cyberprzestrzeń skutecznie wypiera inne media, a swój sukces zawdzięcza właśnie społeczeństwu. Przyczyna tego zjawiska jest prosta, cyberprzestrzeń tworzą wszyscy ludzie, a nie oddelegowane ku temu jednostki, które mają za zadanie przedstawiać przygotowane projekty. W internecie każdy jest równy, a zatem wszyscy mogą poczuć się ważni. Właśnie taką ideą kierują się portale społecznościowe, które ukazują świat indywidualny każdego człowieka.

Społeczeństwo lokalne a kosmopolityzm

We współczesnym świecie ilość serwisów, w których możemy się zarejestrować jest niezliczona. Można je podzielić na lokalne, które swoją renomę budują na krajowych użytkownikach, a także światowe których zasięg jest wszechobecny. Idealnym przykładem lokalnego serwisu jest portal Nasza Klasa. Intencje twórców tej strony wywodziły się z chęci przywołania wspomnień z czasów młodości. Portal, powstały w 2007 roku, początkowo był skierowany to użytkownika starszego, który nie miał wcześniej możliwości nawiązania kontaktu ze znajomymi, którzy towarzyszyli mu w czasie edukacji. Jednak z czasem, dzięki swojej popularności, rejestrowali się użytkownicy coraz młodsi, którzy chcieli po prostu mieć ze sobą kontakt. Z biegiem lat konwencja tego portalu zmieniła się na tyle znacząco, że serwis porzucił swoje podstawowe założenie jakim była możliwość kontaktu ludźmi z młodości. Wprowadzono wiele zmian, których założenia łudząco przypominają inne portale społecznościowe o zasięgu światowym.

Facebook – światowym fenomenem

Niewątpliwie intrygującym zjawiskiem w świecie social mediów jest portal społecznościowy Facebook. Początkowe założenia portalu, można porównać do tych z naszego podwórka, ponieważ był to portal przeznaczony dla studentów którzy po ukończeniu szkół mogli kontynuować zawarte wówczas znajomości. Z biegiem lat serwis rozwinął swoją działalność na całą Ligę Bluszczową po to, by parę lat później stać się światową marką, która zdetronizowała takie portale jak Twitter czy MySpace. Obecnie Facebook funkcjonuje z sukcesami na całym świecie. Możliwości jakie daje nam ten portal są praktycznie nieograniczone. Możemy rozmawiać z ludźmi których znamy, a także możemy poznawać nowych z każdego zakątka świata. Najważniejszym aspektem jednak jest to, że Facebook gwarantuje nam dostęp do każdego zagadnienia jakie nas interesuje. Jeśli kochamy gotować, z tym serwisem mamy możliwość poznawać coraz to nowsze przepisy, natomiast gdy pasjonuje nas literatura, możemy zyskać dostęp do grup dla osób, które podzielają nasze zainteresowania. Konwencja tego portalu jest taka, że znajduje się w nim wszystko dla wszystkich i każdego z osobna.

Portale społecznościowe są ewenementem na skalę światową. Ludzie stworzyli sobie swoją własną rzeczywistość, która skutecznie zastępuje codzienne życie. Korzystając z nich mamy możliwość kreować siebie na nowo, dzięki czemu możemy być tacy, jacy chcemy. Każdy serwis społecznościowy, czy to lokalny czy światowy, ma wielu swoich zwolenników którzy pozostają wierni założeniom danego portalu. Jednak nie mogą się one pochwalić takim sukcesem, jaki osiągnął Facebook. Powoli będą odchodzić w zapomnienie, ponieważ społeczeństwo mając możliwość użytkowania serwisu o światowym zasięgu, coraz chętniej będą z tej możliwości korzystać. Z czasem będą powstawać coraz to nowsze serwisy, które będą chciały wyprzeć obecnego lidera, jednak można założyć że minie jeszcze wiele lat zanim to się stanie.

AZI

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *