Mauna Loa
Mauna Loa znajdujący się na archipelagu Hawajów. Stanowi on jeden z najwyższych punktów tej części świata | fot.: stock.adobe.com

Które wulkany są nadal aktywne i co nam grozi z ich strony?

Wulkany wzbudzają bardzo wiele emocji. Jedni podziwiają ich niesamowite piękno, ale innym nie wydają się one zbyt atrakcyjne. Bez względu na to, czy podziwiamy wulkany czy też nie, musimy pamiętać o tym, że mogą one stanowić poważne zagrożenie. Dotyczy to oczywiście wulkanów aktywnych, a nie tych które dawno temu już wygasły. Jak się jednak okazuje, aktywnych wulkanów jest całkiem sporo. Warto poznać najpopularniejsze z nich.

Jakie są czynne wulkany w Europie?

Wydawać by się mogło, że Europa jest dość bezpiecznym kontynentem, na którym katastrofy naturalne nie mają miejsca zbyt często. Musimy jednak pamiętać o poważnym zagrożeniu ze strony wulkanów. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno wulkan Wezuwiusz, który znajduje się we Włoszech. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych wulkanów w Europie. Zalicza się go do tak zwanych stratowulkanów. Wiek tego wulkanu szacowany jest na około 200 tysięcy lat. Kolejny potencjalnie niebezpieczny wulkan Europy to Etna. Znajduje się on na wybrzeżu Sycylii. Warto zaznaczyć, że erupcje tego wulkanu znajdują się stosunkowo często i stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców. Na uwagę zasługuje także wulkan Hekla, czyli najwyższy czynny wulkan tego wyspiarskiego kraju. 

Jakie aktywne wulkany wyróżnić można poza Starym Kontynentem?

Europa uchodzi za kontynent, na terenie którego nie znajduje się zbyt wiele wulkanów. Zdecydowanie więcej znajduje się ich na innych kontynentach. Warto wspomnieć o czynnym wulkanie Afdera, który położony jest w Etopii. Na szczęście, w ostatnich latach nie notuje się zbyt wiele erupcji. Wyróżnić można także wulkan Mauna Loa, znajdujący się na archipelagu Hawajów. Stanowi on jeden z najwyższych punktów tej części świata. Ostatnia erupcja miała miejsca w latach 80 XX wieku, a więc stosunkowo niedawno. Za jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie uchodzi zaś wulkan Merapi, który znajduje się w Indonezji. Ostatni wybuch miał miejsce 27 stycznia 2021 roku. W roku 2010 miała zaś miejsce jedna z najgroźniejszych jego erupcji, która zmusiła do ewakuacji ponad 20 tysięcy osób. 

Co grozi nam ze strony czynnego wulkanu?

Jak wspomniano wyżej, czynne wulkany stanowią naprawdę duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt, dlatego tak istotna jest systematyczna ich obserwacja. Dotyczy to przede wszystkim wulkanów znajdujących się w pobliżu siedzib ludzkich. Zagrożenia wiążą się z pyłami, dymem i niebezpiecznymi gazami. Ponadto, niesamowicie groźna jest śmiercionośna lawa wydobywająca się z krateru wulkanicznego. Ze względu na istotne zagrożenia, ważna jest ewakuacja ludzi, jeżeli przewidywana jest erupcja wulkanu. Warto mieć jednak świadomość tego, że wulkany znajdują się nie tylko na naszej planecie, ale również na Wenus. Tam jednak nie stanowią zagrożenia dla żywych stworzeń. 

Wulkany mogą uchodzić za piękne, ale są przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Konieczne jest więc systematyczne prowadzenie ich obserwacji. W przeciwnym razie, nie będzie możliwe zarządzenie ewakuacji na czas. Do najgroźniejszych wulkanów należą: Etna, Wezuwiusz, jak również Hekla oraz Mauna Loa. 

AUN

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *