dziewczyna w hali odlotów z bagażem podręcznym
Wymagań co do bagażu podręcznego jest sporo, więc przed pakowaniem najlepiej jest zapoznać się z regulaminem wybranej linii lotniczej | fot.: stock.adobe.com

Co można, a czego nie można zabierać ze sobą do bagażu podręcznego?

Zastanawiasz się, co możesz spakować do bagażu podręcznego? Warto wcześniej sprawdzić listę niedozwolonych produktów, aby przy odprawie na lotnisku nie napotkać przykrej niespodzianki. Bagaż podręczny zabieramy ze sobą do samolotu, więc musi mieścić się w schowku lub pod siedzeniem. Wszystko zależy od konkretnych linii lotniczych, ponieważ nie istnieją odgórnie stworzone przepisy dla każdego lotu. Samolot jest z jednym z najpopularniejszych i, oczywiście, najszybszych środków transportu. Nawet jeśli aktualnie nie planujesz podróży, warto zapoznać się z zasadami panującymi w większości linii lotniczych, aby posiadać wiedzę na przyszłość.

Zakazane produkty

Najważniejszym ograniczeniem, w pakowaniu bagażu podręcznego, są wszelkie płynne produkty – nie mogą przekraczać 100 ml i muszą być zapakowane w przezroczystą buteleczką oraz worek strunowy do 1 l. Restrykcje dotyczą napojów, żywności płynnej, kosmetyków i innych cieczy. Do kosmetyków z ograniczeniem zaliczają się także: tusze do rzęs, kremy, fluidy, pasty do zębów, aerozole, żele czy szminki do ust. Wszystkie podstawowe produkty do pielęgnacji ciała można zakupić w miejscu docelowym podróży, co powiększy dostępne miejsce w bagażu. Na terenie Unii Europejskiej, a zwłaszcza poza nią nie warto decydować się na przewóz żywności. Regulacje najczęściej dotyczą pakowania świeżych owoców i warzyw oraz produktów odzwierzęcych, a także alkoholu i papierosów. Na pokład samolotu nie wniesiemy broni lub jej imitacji, ani żadnych przedmiotów z ostrymi zakończeniami, jak np.: łyżwy, kije golfowe, noże, śrubokręty, żyletki, igły, pilniki, korkociągi i inne. Nie możemy także spakować substancji wybuchowych, toksycznych i chemicznych, czyli wszelkich farb w aerozolu, gaśnic czy gazu pieprzowego. Nie wolno mieć ze sobą niektórych przedmiotów emitujących ciepło, np. latarek gazowych i paliwa do zapalniczek.

Przedmioty dozwolone

Co w takim razie można umieścić w bagażu podręcznym? Lista zakazanych przedmiotów wydaje się długa, ale jest zupełnie logiczna. Przedmiotami dozwolonymi będą leki, niezależnie od ich stanu skupienia i wielkości. Jedzenie dla dziecka, które ma mniej niż roczek, można zabrać ze sobą w dowolnej pojemności. Jednak dla starszego potomka trzeba przelewać do butelek 100 ml. Praktycznie każdą żywność, która nie jest w płynie, bez problemu wniesiemy na pokład. Jeśli chcemy przywieźć np. alkohol o standardowej pojemności, to możemy go znaleźć w strefie wolnocłowej na lotnisku – kupione tam produkty nie obejmują żadne restrykcje. W bagażu podręcznym możemy także przewozić wszelki sprzęt elektroniczny, jak np. telefony, tablety czy aparaty fotograficzne. Do bagażu podręcznego należy także przenieść powerbanki. Jednak należy pamiętać, że również te urządzenia nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi.

Wymagań co do bagażu podręcznego jest sporo, więc przed pakowaniem najlepiej jest zapoznać się z regulaminem wybranej linii lotniczej. Należy wciąć pod uwagę także restrykcje dotyczące konkretnego kraju i miejsc przesiadkowych. Każde linie mają trochę inne dozwolone wymiary bagażu podręcznego, jednak w większości przedmioty dozwolone i zakazane nie różnią się.

SHA

About admin

Check Also

Trafalgar Square

Kursy językowe w podróży

Kursy językowe podczas podróży to doskonały sposób na połączenie nauki z przyjemnością zwiedzania i poznawania …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *