oświetlenie jadalni
Najważniejsze w tworzeniu odpowiedniego oświetlenia do konkretnych pomieszczeń jest umiejętne dostosowanie barwy, oraz ukierunkowanie światła na punkty, które chcemy podkreślić | fot.: stock.adobe.com

Oświetlenie mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Oświetlenie mieszkania jest istotnym elementem zarówno podkreślenia stylu wnętrza, jak i spełnia ważną rolę w komforcie użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Odpowiednie oświetlenie może być dostosowane do klimatu i nastroju, zachowując swoją funkcjonalność. Oto kilka praktycznych porad czym kierować się planując oświetlenie w najważniejszych miejscach w domu.

Jak przytulnie oświetlić salon?

Salon powinien być dobrze oświetlony, aby wprowadzać przyjemny klimat do pozwalający na relaks i spotkania z przyjaciółmi. W tym celu warto stosować różne źródła światła, takie jak oświetlenie boczne, kinkiety czy lampy stołowe. Światło powinno być ustawione w sposób, aby nie raziło w oczy. Warto również pamiętać o oświetleniu na ścianie, które nada pomieszczeniu przytulności i ciepła. W salonie również najczęściej znajduje się kącik do czytania, w dobrze jest ustawić lampkę na ruchomym wysięgniku, o jasnej i ciepłej barwie. Takie rozwiązanie pozwoli na manewrowanie światłem i uniknięcie rażenia w oczy, a naturalny odcień sprzyja poczuciu ulgi dla oczu.

Jak zaprojektować oświetlenie do łazienki?

Łazienka powinna być dobrze oświetlona, aby umożliwić codzienne czynności takie jak mycie zębów czy golenie. W tym celu warto zastosować lampę nad lustrem w postaci kinkietu. Ostatnio bardzo popularne jest oświetlenie Led wmontowane w ramę lustra, które umożliwia precyzyjny makijaż, jak również stanowi elegancki akcent w łazience. W przypadku łazienek o małej wielkości, warto zainstalować oświetlenie sufitowe z regulacją poziomu światła. Oświetlenie w łazience powinno mieć białą barwę o zimnej tonacji, która nada wnętrzu sterylności i poczucia porządku, które jest niezwykle istotne w takim pomieszczeniu.

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Kuchnia powinna być dobrze oświetlona, aby ułatwić przygotowywanie posiłków. W tym celu warto zamontować lampę nad blatem roboczym oraz kinkiety nad szafkami. Między blatem a szafkami wiszącymi świetnie sprawdza się oświetlenie Led, które jest energooszczędne i estetycznie komponuje się z meblami. Jeżeli w naszej kuchni znajduje się również jadalnia, najlepiej jest umieścić nisko wiszące nad stołem oświetlenie sufitowe. Dzięki temu światło będzie mniej rozproszone i stworzymy przytulny klimat do spożywania posiłków. W tak oświetlonej jadalni z chęcią będziemy przyjmować gości i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil.

Jak powinna być oświetlona sypialnia?

Sypialnia powinna być oświetlona w sposób, który będzie sprzyjał odprężeniu i stwarzał odpowiednie warunki dla zdrowego snu. W tym celu warto wykorzystać kilka dodatkowych źródeł światła, dających ciepłą barwę zbliżoną do naturalnego światła. Nie należy stosować jaskrawego i pobudzającego światła. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w zagłówku łózka ruchomych kinkietów, które możemy dowolnie regulować pod odpowiednimi kątami. Praktycznym rozwiązaniem jest również ustawienie lampy podłogowej, której światło skierowane jest ku górze, wprowadzając przyjemny i odprężający nastrój.

Najważniejsze w tworzeniu odpowiedniego oświetlenia do konkretnych pomieszczeń jest umiejętne dostosowanie barwy, oraz ukierunkowanie światła na punkty, które chcemy podkreślić. Nie bójmy się eksperymentować i tworzyć różne punkty świetlne w niebanalny sposób, aby stworzyć wnętrze zarówno ładne, jak i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

RKI

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *