minimalizm
Minimalizm to harmonia, ład i porządek | zdj.: stock.adobe.com

Mniej znaczy więcej, czyli modne aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym

Minimalizm jest stylem, który ma swoje zastosowanie począwszy od sztuki, poprzez życie codzienne, a skończywszy na wystroju wnętrz. Styl minimalistyczny pochodzi rodem z Japonii i charakteryzuje się prostotą. Mogą się na nim wzorować wszelkie dziedziny, zarówno architektura jak i styl w jakim ludzie ubierają się na co dzień.

Istnieje kilka założeń, które minimalizm w sobie zawiera. Jest to głównie odrzucenie przepychu i nadmiernej dekoracji np. wnętrz, a skupienie się bardziej na funkcjonalności pomieszczenia, zrezygnowanie ze zbyt intensywnych kolorów. Ponadto istotne jest pozbycie się elementów, które zaburzają szyk, są po prostu zbędne lub niepotrzebne zagracają przestrzeń danego miejsca. Minimalizm to harmonia, ład i porządek. Nie ma tu pozwolenia na zbyt bogate czy kolorowe zdobienia.

Na czym dokładnie polega? Jak go stosować?

W stylu minimalistycznym wystrzegamy się niepotrzebnego nagromadzenia przedmiotów w danym miejscu, ważna jest ekspozycja kilku konkretnych i przykucie uwagi do ich wyglądu, funkcji. Kolory, które dominują w takich wnętrzach to najczęściej czerń, biel, brązy czy szarości. Nadmierna gra kolorami lub kompilacja ozdóbek, w minimalizmie uznawana jest za efekciarstwo i omija się takie stylizowanie szerokim łukiem. Jakiekolwiek ozdabianie mebli, ścian w tym stylu nie może mieć miejsca, ponieważ uważa się to za niszczenie użyteczności, wyglądu i przeznaczenia danej rzeczy. Minimalizm stawia na jakość i jeśli coś nie jest użyteczne lub niczemu nie służy, nie nada się do minimalistycznego wnętrza lub nie można go nazwać będzie minimalistycznym.

Aranżacja wnętrz

Chociaż cała koncepcja wywodzi się z Japonii, minimalizm niezmiernie rozpowszechnił się na zachodzie i to tam rozwinął swoje skrzydła jako pierwszy. Aranżacja minimalistycznego wnętrza to na początku ograniczenie mebli i przedmiotów, które w danym pokoju występują. Dlatego też w przykładowym salonie, jedynym i wystarczającym wyposażeniem jest kanapa, stół i przykładowo telewizor, a w sypialni łóżko, szafa i szafka nocna. Wszystko to czego używamy na co dzień, co jest użyteczne i to co definiuje nam przeznaczenie danego miejsca. Meble we wnętrzu minimalistycznym mają pospolite i podstawowe kształty. Chodzi tu głównie o proste kąty, przedmioty oparte na kole, kwadracie, bez zbędnych zawirowań, ozdób. Wszystko ma być proste. Oprócz stonowanych i spokojnych, raczej ciepłych kolorów, to również materiał ma ogromne znaczenie. Minimalizm bazuje na drewnie, wszystkim co naturalne, lubi szkło i metal, a także kamienne elementy. Nie oznacza to jednak, że styl minimalistyczny totalnie skreśla detale. Wręcz przeciwnie, czasami wystrój danego wnętrza, wręcz prosi się o detal. Jednakże musi to być dobrze wkomponowane w całkowity styl pomieszczenia, tak aby wedle założeń- nie zaburzyć go. Detalem może być obraz, fotografia, wazon z kwiatami, rzeźba. Tak naprawdę wszystko to, co również jest unikalne, nie stanowi nachalnego zdobienia, ale pasuje do całości i dopełnia urody.

AKW

About admin

Check Also

minimalizm

Minimalizm jako styl życia: Jak mniej znaczy więcej

Minimalizm, coraz bardziej popularny jako styl życia, opiera się na prostym założeniu: „mniej znaczy więcej”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *