pies i kot na kanapie
Z pozoru związek trudny, lecz nie niemożliwy. Tak w skrócie opisać by można relacje, jakie łączą te dwa najpopularniejsze gatunki zwierząt domowych | fot.: stock.adobe.com

Masz kilka zwierzaków w swoim domu? Zadbaj o ich dobre relacje

Masz w domu więcej, niż jedno zwierzę, i martwisz się, bo relacje między trudno nazwać poprawnymi? A może chciałbyś przygarnąć pod swój dach kolejnego już zwierzaka? Koniecznie przeczytaj, jak zadbać, by po domu nie latało futro i nikt na nikogo nie polował.  

Jak pies z kotem

Z pozoru związek trudny, lecz nie niemożliwy. Tak w skrócie opisać by można relacje, jakie łączą te dwa najpopularniejsze gatunki zwierząt domowych. Liczne obserwacje wskazują, że łatwiej wprowadzić kota do domu, w którym do tej pory rezydował pies, niż na odwrót. Wynika to z różnic międzygatunkowych. Psy to zwierzęta stadne, łatwiej im zaakceptować nowych członków rodziny. Koty to natomiast terytorialni indywidualiści, którym trudno zrozumieć przestawianie mebli, a co dopiero drugie zwierzę w domu i tyczy się to tak samo relacji kot- pies, jak i kot- drugi kot. Najlepiej łączyć ze sobą osobniki młode tak, by dorastały i wychowywały się razem. W przypadku, gdy chcemy, by w domu zagościł nowy, dorosły już zwierzak, warto najpierw skonsultować się z psim lub kocim behawiorystą i zastosować techniki tak zwanej socjalizacji z izolacją. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy stresu i agresji, rozdzielaj zwierzęta i nie pozwól eskalować negatywnym emocjom. Nigdy jednak nie karz ich za nieakceptowane przez Ciebie zachowania, za to nagradzaj w chwilach, gdy są zrelaksowane i ze sobą nie walczą. Miej na uwadze, że język ciała psów i kotów jest wielu miejscach zupełnie różny i tak na przykład wesołe machanie psiego ogona kot może odebrać jako zagrożenie. Zapewnij każdemu ze zwierząt bezpieczne schronienie, a kotom daj możliwość eksplorowania terenu z wysokości.

Psy, koty, ptaki i gryzonie…

Może masz już psa lub kota, a zamarzył ci się królik, szczurek bądź papużka? Tu też wskazana jest duża ostrożność, szczególnie gdy jesteśmy opiekunami kotów, które nie są jeszcze tak udomowionymi zwierzętami, jak psy. Kot to istota w pierwszej kolejności mięsożerna. Drapieżnik, który nie zatracił swojego instynktu łowczego. W naturalnym środowisku najchętniej poluje na małe gryzonie i ptaki, które bogate są w taurynę- niezbędny w kociej diecie aminokwas, którego nieświadomi opiekunowie często nie dostarczają kotom wystarczająco dużo z przetworzoną karmą. Pamiętaj też, że koty polują nawet do kilkunastu razy dziennie, niezależnie od tego, czy są najedzone, czy też nie. Łączenie ich ze zwierzętami, które w naturze są ich pożywieniem to stres dla obu stron.

Także psy niechętnie zaakceptować mogą inne gatunki. Zanim więc przygarniesz pod swój dach chomika, czy świnkę morską, dokładnie przeanalizuj potrzeby i zachowania swojego pupila. Możliwe, że Twój pies należy do ras myśliwskich, albo po prostu lubi gonić w parku wiewiórki, kopać dziury w ogródku czy przegonić kota sąsiada. To wystarczające sygnały mówiące Ci o tym, że będzie chciał też zapolować na nowe zwierzę w domu.

Szanujmy potrzeby naszych zwierząt i ich niezależność jako odrębnych gatunków. Nowych domowników wprowadzajmy powoli, ostrożnie i bacznie obserwując ich zachowania. Dobierajmy zwierzęta w podobnym wieku i o podobnym temperamencie.

KBR

About admin

Check Also

rośliny domowe koty

Dlaczego koty zjadają kwiaty, które rośliny są bezpieczne?

Zjadanie roślin przez koty to bardzo powszechne zjawisko. Należy pamiętać, że tylko niektóre z nich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.