pies i kot na kanapie
Z pozoru związek trudny, lecz nie niemożliwy. Tak w skrócie opisać by można relacje, jakie łączą te dwa najpopularniejsze gatunki zwierząt domowych | fot.: stock.adobe.com

Masz kilka zwierzaków w swoim domu? Zadbaj o ich dobre relacje

Masz w domu więcej, niż jedno zwierzę, i martwisz się, bo relacje między trudno nazwać poprawnymi? A może chciałbyś przygarnąć pod swój dach kolejnego już zwierzaka? Koniecznie przeczytaj, jak zadbać, by po domu nie latało futro i nikt na nikogo nie polował.  

Jak pies z kotem

Z pozoru związek trudny, lecz nie niemożliwy. Tak w skrócie opisać by można relacje, jakie łączą te dwa najpopularniejsze gatunki zwierząt domowych. Liczne obserwacje wskazują, że łatwiej wprowadzić kota do domu, w którym do tej pory rezydował pies, niż na odwrót. Wynika to z różnic międzygatunkowych. Psy to zwierzęta stadne, łatwiej im zaakceptować nowych członków rodziny. Koty to natomiast terytorialni indywidualiści, którym trudno zrozumieć przestawianie mebli, a co dopiero drugie zwierzę w domu i tyczy się to tak samo relacji kot- pies, jak i kot- drugi kot. Najlepiej łączyć ze sobą osobniki młode tak, by dorastały i wychowywały się razem. W przypadku, gdy chcemy, by w domu zagościł nowy, dorosły już zwierzak, warto najpierw skonsultować się z psim lub kocim behawiorystą i zastosować techniki tak zwanej socjalizacji z izolacją. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy stresu i agresji, rozdzielaj zwierzęta i nie pozwól eskalować negatywnym emocjom. Nigdy jednak nie karz ich za nieakceptowane przez Ciebie zachowania, za to nagradzaj w chwilach, gdy są zrelaksowane i ze sobą nie walczą. Miej na uwadze, że język ciała psów i kotów jest wielu miejscach zupełnie różny i tak na przykład wesołe machanie psiego ogona kot może odebrać jako zagrożenie. Zapewnij każdemu ze zwierząt bezpieczne schronienie, a kotom daj możliwość eksplorowania terenu z wysokości.

Psy, koty, ptaki i gryzonie…

Może masz już psa lub kota, a zamarzył ci się królik, szczurek bądź papużka? Tu też wskazana jest duża ostrożność, szczególnie gdy jesteśmy opiekunami kotów, które nie są jeszcze tak udomowionymi zwierzętami, jak psy. Kot to istota w pierwszej kolejności mięsożerna. Drapieżnik, który nie zatracił swojego instynktu łowczego. W naturalnym środowisku najchętniej poluje na małe gryzonie i ptaki, które bogate są w taurynę- niezbędny w kociej diecie aminokwas, którego nieświadomi opiekunowie często nie dostarczają kotom wystarczająco dużo z przetworzoną karmą. Pamiętaj też, że koty polują nawet do kilkunastu razy dziennie, niezależnie od tego, czy są najedzone, czy też nie. Łączenie ich ze zwierzętami, które w naturze są ich pożywieniem to stres dla obu stron.

Także psy niechętnie zaakceptować mogą inne gatunki. Zanim więc przygarniesz pod swój dach chomika, czy świnkę morską, dokładnie przeanalizuj potrzeby i zachowania swojego pupila. Możliwe, że Twój pies należy do ras myśliwskich, albo po prostu lubi gonić w parku wiewiórki, kopać dziury w ogródku czy przegonić kota sąsiada. To wystarczające sygnały mówiące Ci o tym, że będzie chciał też zapolować na nowe zwierzę w domu.

Szanujmy potrzeby naszych zwierząt i ich niezależność jako odrębnych gatunków. Nowych domowników wprowadzajmy powoli, ostrożnie i bacznie obserwując ich zachowania. Dobierajmy zwierzęta w podobnym wieku i o podobnym temperamencie.

KBR

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *