kot dla dziecka
zwłaszcza na początku znajomości powinna ona przebiegać wyłącznie pod nadzorem dorosłych tak, aby zarówno kot, jak i dziecko czuli się bezpiecznie | fot.: Fotolia

Koty przyjazne dzieciom – tolerancyjne rasy

Wielu z nas marzy o posiadaniu małych kudłatych przyjaciół, którzy powitają nas po powrocie do domu z pracy, siądą na kolanach, zasną wtulone w nas przyjemnie mrucząc. Jednak kiedy chcemy adoptować czy kupić kota, często powstaje pewna wątpliwość – co z dzieckiem? Czy będzie ono niebezpieczne dla kota, lub odwrotnie – kot dla niego? Wiele osób z tego powodu niestety rezygnuje z możliwości przyjęcia pod swój dach kotów. Czy słusznie?

Czy można wybrać odpowiedniego kota dla dziecka?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – bo wiele tutaj zależy od osobowości dziecka i jego stopnia zrozumienia, że kot nie jest jedynie żywą zabawką, a stworzeniem, które ma swoje prawa. Pierwszym i najważniejszym jest prawo do spokoju i bezpieczeństwa. Zanim więc zaczniemy szukać dziecku towarzysza warto zadbać o to, żeby wiedziało, że kot nie zawsze życzy sobie zabawy, potrzebuje miejsca do odpoczynku oraz takiego, w którym dziecko nie będzie mu przeszkadzało. Ponadto dziecko powinno rozumieć, że wspólne harce nie mogą być niebezpieczne dla kota, ani stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Oczywiście początkowo pielęgnacja, karmienie i dbałość o podstawowe potrzeby bytowe leżą w zakresie dorosłych, ale warto włączać w te obowiązki także dzieci. Dopiero kiedy spełnimy te wszystkie warunki, możemy poszukać tolerancyjnej rasy wśród kocich przyjaciół.

Jaki powinien być „rodzinny” kot?

Ważne, żeby nie bał się hałasu i ruchu (chyba, że nasze dziecko jest bardzo spokojne). Powinien być towarzyski i chętny do kontaktu, lubiący się przytulać i gotowy na bardzo dużo miłości, okazywanej na przykład przez noszenie na rękach. Ogólniej mówiąc. Jego usposobienie powinno być jak najbardziej łagodne, aby uniknąć sytuacji, kiedy dziecko przybiega do nas z płaczem, bo kot je niespodziewanie podrapał. Oczywiście nie ma rasy idealnej, nawet najbardziej łagodne koty potrafią się zdenerwować gdy dziecko będzie zbyt nachalne, czasem także wśród tolerancyjnych ras zdarzają się koci indywidualiści. Także, jeśli kot czuje się zagrożony, może zachowywać się niestandardowo. Dlatego zwłaszcza na początku znajomości powinna ona przebiegać wyłącznie pod nadzorem dorosłych tak, aby zarówno kot, jak i dziecko czuli się bezpiecznie.

Które rasy kotów są najlepsze dla dzieci?

Maine Coon – jest kotem z natury towarzyskim, szukającym kontaktu z człowiekiem, wymagającym dużo uwagi – co dzieci zwykle chętnie swoim zwierzętom oferują. Jednak pamiętajmy, że kot to nie zabawka, a odpowiedzialność, więc nawet jak początkowy entuzjazm opadnie, zwierzę nadal będzie potrzebowało opieki oraz uwagi. O Maine Coon’ach mówi się, że są niemalże kocimi odpowiednikami labradorów – bardzo towarzyskich, „rodzinnych” psów.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy – koty chętne do zabawy, towarzyskie, pełne entuzjazmu, energii i chęci do zabawy. Zazwyczaj bez problemu dogadują się z psami, co jest ich dodatkowym atutem, kiedy mamy więcej zwierząt. Chętnie będą bawić się z dziećmi.

Kot brytyjski krótkowłosy – gotowy na przyjmowanie dużych dawek miłości. Spokojny zwierzak, chętnie się pobawi, da się ponosić na rękach, poprzytulać, zaakceptuje różne pomysły dziecka, a kiedy będzie miał już dość, po prostu się schowa, nie będzie zachowywał się w sposób agresywny.

Cornish red – idealny wybór, kiedy martwimy się, że młody kot będzie chciał się bawić, a z wiekiem dojrzeje i znudzi mu się skakanie za pluszową myszką czy bieganie za piłeczką. Koty tej rasy są wiecznie chętne do zabawy, wesołe, zdają się zupełnie nie starzeć – niezależnie od wieku wciąż zachowują się jak kocie dzieci. Wspaniały towarzysz zabaw naszej pociechy.

Warto rozważyć również przygarnięcie pod swój dach kota abisyńskiego, birmańskiego, burmskiego, Manxa, czy Ragdolla.

A których kotów lepiej nie kupować?

To rasy delikatne, wrażliwe, lubiące spokój – zaliczają się do nich koty perskie, syjamskie, niebieskie koty rosyjskie, a także wszystkie razy egzotyczne i orientalne, czy też tajskie. Potrzebują ciszy i spokojnego domu, a domy z dziećmi z reguły takie nie są.

Warto zastanowić się dobrze przed zakupem czy adopcją, jaką rasę wybrać – aby uniknąć łez i rozczarowań, czyli nieszczęśliwego, uciekającego przed wszystkimi kota, oraz zrozpaczonego dziecka, bo kotek nie chce się z nim bawić. Wybór kotów nadających się dla dzieci jest spory, dlatego warto szukać kudłatego przyjaciela właśnie wśród tych konkretnych ras, abyśmy wszyscy byli szczęśliwi.

MKO

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *