Szara jadalnia ze stołem
Kształt stołu jadalnianego jest kluczowy, a jego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością i rozmiarami naszego mieszkania | fot.: stock.adobe.com

Jakie kwestie należy rozważyć przy wyborze stołu jadalnianego?

Stół jadalniany to bez wątpienia bardzo ważny element wyposażenia kuchni bądź jadalni. Jest to miejsce, przy którym rodzina spędza najwięcej czasu, ważne więc jest, aby stół do jadalni był wytrzymały, funkcjonalny i przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. Ponadto kluczowe są również odpowiednie parametry mebla, które dadzą możliwość zmieszczenia się przy stole wszystkim biesiadnikom, rodzinie, jak i innym zaproszonym gościom. Jak wybrać stół do jadalni?

Jaki wybrać kształt stołu do jadalni?

Kształt stołu jadalnianego jest kluczowy, a jego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością i rozmiarami naszego mieszkania. Na okrągły stół do jadalni warto postawić w sytuacji, gdy mamy raczej małe mieszkanie. Doskonale będzie komponował się postawiony w środku jadalni, a przy okazji optycznie powiększy wnętrze. Dodatkowymi zaletami tego stołu jest to, że każdy z domowników ma przy nim zapewnioną taką samą ilość miejsca. Ponadto jest to najlepszy wybór, gdy mamy w domu małe dzieci. Okrągły stolik bowiem nie posiada żadnych ostrych kantów.

Prostokątny stół do jadalni najlepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach i będzie miejscem dobrym zarówno do spożywania wspólnych posiłków, jak i na przykład do pracy przy laptopie. Zaletą tego stołu jest fakt, że zawsze wygląda dobrze, niezależnie od tego, w jakiej części jadalni go umieścimy.

Przy wybieraniu stołu do jadalni dobrze także wziąć pod uwagę stoły rozkładane, które ostatnio cieszą się dużą popularnością. Nadają się one do każdego domu, bowiem idealnie możemy dostosować je do swoich potrzeb, jak i ilości odwiedzających nas aktualnie gości.

Wymiary stołu do jadalni, o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim kluczową kwestią jest to, że stół powinien być ustawiony w odległości minimum 80 cm od ściany bądź innego mebla. Tak ustawiony mebel zapewni wygodę i komfort użytkowania. Natomiast standardowa wysokość stołu do jadalni powinna wynosić od 73 do 76 cm. Ponadto, przy aranżowaniu jadalni dobrze jest pamiętać, że przeciętnie jedna osoba przy stole potrzebuje około 60 cm jego powierzchni.

Z jakiego materiału powinien być zrobiony stół?

Ostatnia kluczowa kwestia, to materiał, z którego wykonany będzie mebel. Możemy postawić na laminowany blat, odporny na zabrudzenia, a przy tym odpowiedni tańszy od blatu drewnianego bądź kamiennego. Blat kamienny będzie zazwyczaj droższy, cechuje się jednak wysoką wytrzymałością i bardzo łatwo go doczyścić, nie będzie jednak wyglądał dobrze w mniejszych pomieszczeniach. Natomiast jeżeli chcemy postawić na drewniany blat, dobrze sprawdzić wcześniej, z jakiego rodzaju drewna jest wykonany. Zależnie od tego bowiem, kluczowe jest, jak wyglądać będzie jego pielęgnacja.

Ponadto możemy także postawić na szklany blat, co jest wyjątkowo modne i wygodne w ostatnim czasie w mieszkaniach nowoczesnych. Jego wadą jest jednak to, że widać na nim najmniejsze zabrudzenia, w związku z tym trzeba go często czyścić.

Przy wyborze stołu do jadalni rozważyć musimy wiele czynników, dobrze jednak poświęcić na to trochę czasu. Stół jadalniany bowiem to w zasadzie serce każdego domu, bardzo ważne więc jest, aby każdy domownik, jak i gość czuł się przy nim dobrze i komfortowo.

EJA

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *