insekty w domu
Karaluchy, mrówki, mole czy pluskwy to tylko niektóre szkodniki mogące zalęgnąć się we wnętrzu budynku. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a w razie problemów – skorzystać z domowych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych dla zdrowia sposobów | fot.: Fotolia

Jak walczyć z insektami, które zalęgną się w domu?

Dom to miejsce, które powinno stanowić ostoję relaksu i wygody. To właśnie w domu spędza się najwięcej czasu, dlatego każdy życzy sobie, aby było w nim nie tylko przytulnie, ale przede wszystkim czysto. Czasami jednak w domu mogą zalęgnąć się niechciani współlokatorzy, którzy uprzykrzają życie jego mieszkańcom. Co zrobić, jeśli w domu pojawią się insekty?

Insekty w domu – czym to grozi?

W każdym domu bez wątpienia występują insekty. Większość z nich jest dla ludzi niezauważalna i nie powoduje też żadnych szkód. Obecność części z nich jednak może być nie tylko uciążliwa czy nieprzyjemna, ale wręcz groźna. Insekty mogą np. niszczyć ubrania, zalęgnąć się w jedzeniu, powodować ukąszenia czy, co najgorsze, przenosić różne choroby. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się niechanych gości. Bardzo istotne jest także zapobieganie ich pojawieniu się. Pomoże w tym częste odurzanie, wietrzenie, usuwanie psujących się artykułów spożywczych czy dbanie o suchość pomieszczeń w domu. Czasami jednak na takie prace jest zbyt późno, bowiem szkodniki już się zalęgły. Co wtedy należy zrobić?

Sposoby walki z insektami w domu

Kiedy dostrzeże się w domu insekty, jak najszybciej trzeba się ich pozbyć. Niektórzy pewnie od razu wybiorą się do sklepu po specjalne preparaty owadobójcze w postaci aerozoli, płynów czy proszków. Jednak warto po takie chemiczne specyfiki sięgnąć dopiero w ostateczności. O wiele lepiej zacząć od domowych sposobów, które nie tylko są bezpieczniejsze dla zdrowia, ale także pozwalają skutecznie walczyć z uciążliwymi, małymi lokatorami. Co najlepiej zastosować? W przypadku mrówek sprawdzi się zalanie gniazda wrzątkiem lub wodą wymieszaną z octem. Te małe insekty nie lubią także zapachu mięty czy cytryny. Mole można z łatwością odstraszyć dzięki lawendzie, cynamonowi lub cytrynie. Karaluchy dobrze jest zatrzymać zalepiając wszelkie szpary w domu czy mieszkaniu. Warto także w przypadku tych insektów jednak zdecydować się na fachową pomoc – specjalista od dezynsekcji z pewnością będzie dysponował najlepszymi środkami do wytępienia tych okropnych szkodników. W łazience mogą zalęgnąć się tzw. rybiki cukrowe, malutkie, zwinne robaczki, które lubią wilgoć. Aby się ich pozbyć, należy zawsze wietrzyć łazienkę, wycierać mokre plamy i pamiętać o regularnym przeglądzie rur, aby nic nie przeciekało. W razie większych problemów z tymi stworzeniami można zdecydować się na ozonowanie, które pomaga pozbyć się także innych domowych insektów.

Obecność insektów w domu może być prawdziwym koszmarem. Karaluchy, mrówki, mole czy pluskwy to tylko niektóre szkodniki mogące zalęgnąć się we wnętrzu budynku. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a w razie problemów – skorzystać z domowych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych dla zdrowia sposobów, jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku trudności z pozbyciem się dokuczliwych lokatorów najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują przeróżne metody walki z insektami, także takie ekologiczne.

NPA

About admin

Check Also

dom modułowy projekt

Charakterystyka domów modułowych. Skąd ich popularność?

Ostatnimi czasy widać niesłabnące zainteresowanie domami modułowymi. Co ważne, taki rodzaj budownictwa nie kojarzy się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *