insekty w domu
Karaluchy, mrówki, mole czy pluskwy to tylko niektóre szkodniki mogące zalęgnąć się we wnętrzu budynku. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a w razie problemów – skorzystać z domowych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych dla zdrowia sposobów | fot.: Fotolia

Jak walczyć z insektami, które zalęgną się w domu?

Dom to miejsce, które powinno stanowić ostoję relaksu i wygody. To właśnie w domu spędza się najwięcej czasu, dlatego każdy życzy sobie, aby było w nim nie tylko przytulnie, ale przede wszystkim czysto. Czasami jednak w domu mogą zalęgnąć się niechciani współlokatorzy, którzy uprzykrzają życie jego mieszkańcom. Co zrobić, jeśli w domu pojawią się insekty?

Insekty w domu – czym to grozi?

W każdym domu bez wątpienia występują insekty. Większość z nich jest dla ludzi niezauważalna i nie powoduje też żadnych szkód. Obecność części z nich jednak może być nie tylko uciążliwa czy nieprzyjemna, ale wręcz groźna. Insekty mogą np. niszczyć ubrania, zalęgnąć się w jedzeniu, powodować ukąszenia czy, co najgorsze, przenosić różne choroby. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się niechanych gości. Bardzo istotne jest także zapobieganie ich pojawieniu się. Pomoże w tym częste odurzanie, wietrzenie, usuwanie psujących się artykułów spożywczych czy dbanie o suchość pomieszczeń w domu. Czasami jednak na takie prace jest zbyt późno, bowiem szkodniki już się zalęgły. Co wtedy należy zrobić?

Sposoby walki z insektami w domu

Kiedy dostrzeże się w domu insekty, jak najszybciej trzeba się ich pozbyć. Niektórzy pewnie od razu wybiorą się do sklepu po specjalne preparaty owadobójcze w postaci aerozoli, płynów czy proszków. Jednak warto po takie chemiczne specyfiki sięgnąć dopiero w ostateczności. O wiele lepiej zacząć od domowych sposobów, które nie tylko są bezpieczniejsze dla zdrowia, ale także pozwalają skutecznie walczyć z uciążliwymi, małymi lokatorami. Co najlepiej zastosować? W przypadku mrówek sprawdzi się zalanie gniazda wrzątkiem lub wodą wymieszaną z octem. Te małe insekty nie lubią także zapachu mięty czy cytryny. Mole można z łatwością odstraszyć dzięki lawendzie, cynamonowi lub cytrynie. Karaluchy dobrze jest zatrzymać zalepiając wszelkie szpary w domu czy mieszkaniu. Warto także w przypadku tych insektów jednak zdecydować się na fachową pomoc – specjalista od dezynsekcji z pewnością będzie dysponował najlepszymi środkami do wytępienia tych okropnych szkodników. W łazience mogą zalęgnąć się tzw. rybiki cukrowe, malutkie, zwinne robaczki, które lubią wilgoć. Aby się ich pozbyć, należy zawsze wietrzyć łazienkę, wycierać mokre plamy i pamiętać o regularnym przeglądzie rur, aby nic nie przeciekało. W razie większych problemów z tymi stworzeniami można zdecydować się na ozonowanie, które pomaga pozbyć się także innych domowych insektów.

Obecność insektów w domu może być prawdziwym koszmarem. Karaluchy, mrówki, mole czy pluskwy to tylko niektóre szkodniki mogące zalęgnąć się we wnętrzu budynku. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a w razie problemów – skorzystać z domowych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych dla zdrowia sposobów, jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku trudności z pozbyciem się dokuczliwych lokatorów najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują przeróżne metody walki z insektami, także takie ekologiczne.

NPA

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *